0
Site İçi Linkleme Nedir? Neden Önemlidir?

Site İçi Linkleme Nedir? Neden Önemlidir?

Site İçi Linkleme Nedir? SEO’da Nasıl Bir Öneme Sahiptir?

Arama sonuçları içinde daha iyi bir konuma sahip olabilmek ve yüksek oranda ziyaretçi sayılarına ulaşabilmek için pek çok çalışma yapılmaktadır. Dünyanın en kapsamlı arama motoru olan Google için yapılmış olan bu çalışmalar birçok farklı sistemin toplanarak yapılması sonucu meydana gelmektedir.

Genel ismi “SEO” olan bu sistemin içerisinde yer alan yüzlerce başlığın altında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. İngilizce tabiri Search Engine Optimization olarak bilinen bu genel kavram herhangi bir internet sitesi kurucusunun mutlaka duyduğu veya bir yerde rastladığı bir kavramdır.

Arama motoru optimizasyonu olarak Türkçe diline de çevrilebilmektedir. Bu yazımızda ise SEO kavramının bir parçası olan site içi linklemenin ne anlama geldiğini, hangi yöntemlerle yapılacağını, SEO bakımından yeri ve öneminin ne olduğu hakkında bazı detaylar aktarmaya çalışacağız.

Site İçi Linkleme Nedir?

Site içi linkleme yöntemi, sitenizde bulunan iç bağlantılara verilmiş olan bir SEO kavramıdır. Örnek verecek olursak; Google kelimesine kişisel blog sayfamızda bulunan kategorisine bağlantı izni verelim. Siz bu yazıyı okuduğunuz sırada bu linke basacaksınız ve bu şekilde o sayfayı da kuvvetlendirmiş ve diğer kullanıcıların da siteyi ziyaret etmesini sağlamış olacaksınız. Buna benzer site içinde farklı sayfalara veya yazılara verilen bağlantılara site içi linkleme adı verilmektedir.

Site İçi Linklemenin Yönteminin SEO’daki Önemi Nedir?

Yukarıda ki yazımızda bazı örnekler vererek site içi linklemenin ne anlama geldiğini ifade etmeye çalıştık. Çok fazla detaya girmeden en basit ve anlaşılır haliyle konuyu anlatmaya çalıştık. Site içi linkleme sistemini birçok internet sitesi sahibi yeterli seviyede yapamıyor veya hiç denemiyor. Bunun aksine site içi linkleme işini gereğinden fazla abartanlar bile oluyor. Hayatın her alanında olduğu gibi site içi linklemede de az olsun öz olsun prensibinin geçerli olması gerekmektedir.

EO çalışması en değerli temel yapı taşları arasında yer almaktadır. Şimdi ilk olarak SEO çalışmasını herhangi bir ev inşaatı olarak hayal etmenizi istiyoruz. Her bir adımın evin bir bölümünü oluşturduğunu düşünelim. Site içinde yapılan linkleme kavramını da bu ev inşaatının çimentosu olarak görebiliriz.

SEO çalışmasını yaparken bu adımı kesinlikle unutmamanız ve düzgün bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Site içi linkleme sistemi yapıldığı zaman ziyaretçilerin sitenizde dolaşma oranı daha fazla artmakta, daha fazla içeriğinize göz atmakta ve fazla ziyaretçi kapasitesine ulaşan alt ve ana sayfalarınız arama sonuçları neticesinde diğer sitelere nazaran daha iyi pozisyonlara gelebilmektedir.

Örnek verecek olursak şu an okumuş olduğunuz bu yazıda farklı kelimelere alt sayfalarımızla birlikte ilgili olduğu alanlar dâhilinde bağlantılar verelim. Bu bağlantılara tıklayan ziyaretçiler bu bağlantılarda bulunan içeriği de görüntülemiş olacaklar ve dolayısıyla ilgilerini çekecek bir yazıya denk geldiklerinde ise o yazıyı okumaya başlayacaklar.

Bu şekilde sitede geçirmiş oldukları zaman daha fazla olacak. Başta Google olmak üzere diğer arama motorlarını kullanan kullanıcılar tarafından girilen ve uzun süre zaman geçirilen siteler arama sonuçları listesinde üst sıralara taşınıyor ve bu şekilde site içi linkleme sisteminin SEO bakımından ne öneme sahip olduğunu da öğrenmiş oluyoruz.

Maddeler halinde site içi linklemenin SEO bakımından ne öneme sahip olduğunu belirtecek olursak;

 • Bağlantı sağlanan alt sayfalarınız arama motorları tarafından oldukça güçlü bir pozisyona çıkabilir.
 • Bağlantı sağlamış olduğunuz site içi linklemeler sayesinde ziyaretçilerinizin birçok farklı içeriklere ulaşmasını sağlayabilirsiniz ve bu yöntemle belli bir kitleyi sitenizde tutmayı başarabilirsiniz.
 • Hazırlamış olduğunuz site içi linklemeler sitenizde dolaşma süresini daha çok arttıracağı için sitede gezinme seviyenizi büyük oranda arttıracaktır.
 • Sitenizde gezinme seviyesi arttığı için başta Google olmak kaydı ile diğer arama motorlarında arama sonuçları olarak daha yüksek bir konum yakalayabilirsiniz.
 • Yapmış olduğunuz site içi linkleme uzun vade de hem ana sayfa adını hem de alt sayfalarınızın sayfa değerlerini ve alan isminin otoritesini yükselteceğinden dolayı indexleme hızınızın daha çok artmasına neden olacak.

Site içi linklemenin bazı avantajlarında bahsedecek olursak;

Site içi linkleme bazı avantajları da beraberinde getirmektedir. Pozitif kullanıcı deneyimi, sayfa otoritesi, siteler ve sayfalar arası kolay iletişim, kullanılabilirlik ve bunun sonucunda en önemli iki şey; arama sonuçlarında üst sıralar ve kullanıcı trafiği. SEO stratejinize oldukça büyük katkı sağlayacak olan site içi linklemenin bazı faydalarına şöyle bir göz atalım.

Site içi linkleme ziyaretçilerin site içinde dolaşmasını ve diğer içeriklere dikkat etmesini daha olay bir hale getirir. Bunun yanında oldukça etkili bağlantı metinleri kullanıldığı takdirde vermiş olduğunuz her link değerini katlar. Bağlantı metinlerini kesinlikle açıklayıcı, makul ve link vermiş olduğunuz sayfayla bağdaştıran cümlelere vermelisiniz.

Örnek verecek olursak ekonomi ile ilgili yazmış olduğunuz diğer bir yazınıza link verirken ilgi çekici, açıklayıcı ve konusunu kısa bir şekilde özetleyen bir kelime ile bağlantı oluşturmanız o bağlantının tıklanmasını kolaylaştırabilir.

Bağlantı metinleri doğru bir biçimde kullanıldığında ve fazla abartılmadığında verilmiş olan iç linkler, sitenizde yer alan diğer sayfaların görüntülenme olasılığını da yükseltecektir. Örnek verecek olursak bu yazımızın içinde yer alan bir linke tıkladığınız zaman, geçiş yapmış olduğunuz sayfanın da açılmasını sağlamış ve site ziyaretine de katkı sağlamış olursunuz.

Site İçi Linkleme Aşamasında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Bu konu hakkında uzun uzun anlatmak yerine maddeler halinde kısaca özetlemenin sizler için daha iyi olacağını düşündük. Site içi linkleme sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır;

 • Yazı içinde bulunan alakasız kelimelere ve alakası olmayan sayfalara bağlantı verilmemesi gerekir.
 • Verilmiş olan site içi bağlantılar odaklanılmış olan anahtar kelimeler üzerinden yapılmamalıdır. Yani, sitenizde anahtar kelimeler ile ilgili bazı çalışmalar yapıyorsanız site içi bağlantılara izin verirken ana anahtar adınızın otoritesini bozacağından dolayı anahtar kelimeleri kullanarak bağlantı vermemeye çalışın.
 • Siteniz içinde bağlantı vereceğiniz kelimeleri büyük bir itinayla seçmeye çalışın. Hem kullanıcı, hem de arama motoru gibi düşünerek bağlantı vermeye çalışın.
 • Sitenizde yer alan bir yazı aracılığı ile site içi bağlantı vermeye çalışıyorsanız bunu yazınızın hemen başında yapmamaya özen gösterin. En az 1,5 paragraf geçtikten sonra linkleme yapmaya başlayın. Aksi halde yazınızın hemen başında her önünüze gelen kelimeye link vermeye başlarsanız, hem ziyaretçilerinizin gözünde değer kaybına uğrarsınız, hem de arama motorları üstünde spam site olarak görülürsünüz. Bunları genellikle düşük çaptaki haber siteleri yapmaktadır. Onların görmüş olduğu muameleyi sizin de görmenizi istemeyiz.
 • Herhangi bir site yazısında en fazla 8 tane site içi linkleme olmalıdır. Elde edilen bazı bilgilere göre 8’den fazla verildiği takdirde ana bağlantı noktasının otoritesi ciddi seviyede etkilenmekte ve düşmektedir. Yani şu şekilde ifade etmek gerekirse; A isimli yazıda B isimli yazıya 8’den fazla bağlantı verdiğiniz zaman A yazısının otorite puanı arama motorları üzerinde düşük olarak derecelendiriliyor.
 • Site içinde linklemeleri üst üste kesinlikle yapmayın. Belli başlı aralıklarda ve yalnızca linke tıklama oranının yüksek olabileceği, etkileşim yapılabilecek yerlere linkleme yapılması gerekir. Aksi halde yapmış olduğunuz linklemeler başarısız olacaktır ve size hiçbir fayda sağlamayacaktır.
YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP