WEB TASARIM

Web Tasarım, web sitelerinde üzerinde yapılan özel çalışmalar ile hem SEO’ ya destek olan hem de kişi ya da şirketlere ait ürün ya da hizmetlerin tanıtılmasında etkili olan uygulamalar olarak karşımıza çıkar. Grafik, metin ya da görsel çalışmalar bir araya gelerek web tasarımı oluşturur. Bunun yanında web tasarımı, her web sitesinin kendi alanında daha iyi bir konumda gelmesi ve fark edilmesi adına yapılması gereken çalışmalar arasında karşımıza çıkar.

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım ile kişi ya da kurumlar sahip oldukları ve hedef kitlelerine ulaştırmak istedikleri ürün ya da hizmetleri daha etkili bir şekilde sunmaya yardımcı olan bir çalışmalar bütünüdür. Web siteleri, bir ürün ya da hizmetin dünyaya açılan yüzü olarak kabul edilir ve bu yüzden hedef kitleyi etkilemek oldukça önemli bir konumda yer alır. Etkileyici bit web site yapmak için ise bazı hususlara dikkat etmek ve püf noktaları gözden kaçırmamak gerekir. Bu şekilde hedef kitleye daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak mümkündür.

Web tasarım içerisine bir sitenin görsel ara yüzünden başlamak üzere sahip olduğu tüm işlevsel özellikler girer. Daha doğrusu web tasarım, kurum ya da kişilere ait olan kurumsal kimliğin tanıtılması amacını güder. Web sitesinin planlanması, kurulumu, grafik çalışmaları ve kod yapısının oluşturulması web tasarım aşamalarını bir parçası olarak karşımıza çıkar. Etkili bir web tasarım internetin de katkısı ise pek çok avantajı beraberinde getirir. Hedef kitleye daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayan web tasarım, günümüzdeki iletişim ve haberleşme araçlarında daha etkili bir boyuta gelmiştir. Ayrıca diğer haberleşme araçlarına göre daha düşük maliyet sağlar ve içerik ve tasarımın birbirini tamamladığı bir site içeriği oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak sağlar.

Web tasarım konusunda sizlere uzman ve deneyimli ekibi ile yardımcı olan firmamız, ihtiyacınız olan her konuda yanınızdadır. Bu yüzden sizler de web sayfalarınızda daha hızlı ve istenen sonuçlar elde etmek istiyorsanız, hemen firmamız ile iletişime geçebilir ve bizimle hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaşma imkânını yakalayabilirsiniz. Web tasarımın her alanında yaratıcı fikirleri ile ön plana çıkan firmamız, kendi alanınızdaki diğer web sitelerinden farklı bir yerde olmanızda ve dikkat çekmeniz de yardımcı olur. Üstelik bunu sadece web tasarım uygulamaları ile yapmaz, sloganlar, reklam fikirleri ya da özel tasarımlar ve içerikler ile sizlere yardımcı olur.

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Web tasarımında istenen başarıyı yakalamak ve istenen bir konumda gelmek için bazı püf noktaların gözden kaçırılmaması gerekir. Bunlar aslında web tasarımın unsurları olarak karşımıza çıkar. Web sitelerinde kalitenin artırılmasında önemli bir yere sahip olan bu unsurlar, belirtilmiş olan kurallar çerçevesinde uygulandığında çoğu zaman başarılı sonuçların ortaya çıkmasına olanak sağlar. Görsel ara yüzden güvenliğe, özgün içerikten grafik tasarıma kadar pek çok aşama web tasarımda büyük bir dikkatle uygulanması gereken koşullardan biridir. Böyle bir durum karşısında ise web tasarımda dikkat edilmesi gereken her aşamanın büyük bir hassasiyet ile oluşturulmasıdır. Web tasarımın unsurları ise bu durumda aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Düzen
 • Renk
 • Grafik tasarım
 • Fontlar
 • İçerik
 • Pluginler

Düzen

Web sayfalarında kullanılan tüm grafik ve içeriklerin gözleri yormayacak bir şekilde oluşturulması gerekir. Çünkü web sitelerinde kullanıcıların aradıkları bilgilere hızlı ve pratik bir şekilde ulaşması düzen ile doğrudan alakalıdır. Tabi düzenli bir web sitesinde ziyaretçilerin daha fazla zaman geçirdiğini ve web sitesine olumlu etkili olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Renk

Web sitelerinde renk seçimi de yine önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Genelde web sitelerinde renk seçimi kişisel ya da isteğe bağlı olarak yapılır. Ancak yapılan tercihin öncelikle marka imajını iyi bir şekilde yansıtması ve bunun yanında kurumsal kimliği tam olarak ortaya çıkaran renkleri barındırması gerekir. Bu şekilde kurumsal imaj daha fazla ön plana çıkacak ve genel olarak ziyaretçilerin ilgisini çekecektir.

Grafik Tasarım

Grafik tasarım da bir web sitesinde en dikkat çeken unsurlar arasında yer alır. Bir web sitesi içerisinde oluşturulan grafikler, bazen uzun bir metin ya da videoda anlatılmak istenen konuyu çok hızlı ve kolay bir şekilde kullanıcıya geçirebilir. Bu nedenle hem ziyaretçilerin web sitesinde sıkılmadan zaman geçirmesi hem de anlatılmak istenen her şeyin daha hızlı ve kolay anlaşılması adına yerli yerinde bir grafik tasarım oldukça öne çıkan bir husustur.

Web sitesinde başarılı bir grafik tasarım meydana getirerek kullanıcıları cezbetmek ve onların sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlamak mümkün olur. Tabi grafik tasarım içerisinde farklı etkenlerden bahsetmek de doğru olur. Örneğin, web sitesinde fontlar gözü yormayacak ve dikkat çekici bir formata oluşturulması ile daha etkili içerikler meydana getirmek ve bunun yanında ilgi çekici bir ara yüz hazırlamak mümkün olur.

Diğer yandan grafik tasarımda başka bir önemli konuda site açılışını olumsuz etkileyecek logo, fotoğraf, video ya da simgelerde uzak durulması gerektiğidir. Yanlış içerikler ya da grafikler, web sitesinin yavaş açılmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ise kullanıcılar için çok geç açılan bir web sitesi aynı zamanda hızlı terk edilen bir web sitesi olarak adlandırılır. Tabi yavaş açılan bir web sitesi de Google arama motorunun gözünde çok fazla iyi yerlere gelemez.

Fontlar

Web tasarımın kalitesinde yazı tipi yani fontlar yine önemli bir yere sahiptir. Genelde web sitesi kuranlar daha çok hoşuna giden ya da tarzını sevdikleri fontlar kullanmak ister. Ancak font seçiminde de dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle yazı fontunun tüm tarayıcılarda sorunsuz bir şekilde görüntülenmesi web sitesinde istenmedik imla ve yazım hatalarına neden olmaması gerekir. Bunun yanında Türkçe karakterleri de desteleyen bir yazı fontu olması önemlidir. Çünkü Türkçede yer alan ş, ı, ö, ü, ç ve ğ gibi karakterler pek çok font içerisinde yer almaz. Bu da web sitesindeki içeriklerin hatalı bir şekilde görüntülenmesine neden olur. Bu nedenle font seçiminde Türkçe karakter desteği ve bunun yanında tüm tarayıcılar tarafından destek gören bir font kullanılması önem arz eder.

İçerik

Web tasarımında önemli olan konulardan biri de içerik olarak karşımıza çıkar. Hem görsel hem de metinlerin araya gelmesi ile oluşan içerik, web sitelerinde ürün ya da hizmet tanıtımında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca etkili bir içerik her zaman ziyaretçilerde merak uyandırıcı bir özellik taşır ve bu yüzden başta ilgi çekici ve sonrasında bilgilendirici bir içerik hazırlamak önemlidir. Bu şekilde web sitesinde kullanıcıları daha uzun tutmak ve beğenilen bir web sitesi oluşturmak mümkün olur.

Diğer yandan içerik konusunda dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise SEO uyumlu içerikler oluşturmaktır. Çünkü SEO uyumlu olan içerikler arama motorlarında web sayfalarının daha önde çıkmasına etkili olur. Özellikle dikkat edilmesi gereken ise özgün içerikler meydana getirmektir. Çünkü Google arama motoru web sitelerinde en çok özgün içeriklere önem verir ve genel olarak kopya içerikli web sitelerine arama motoru sıralamasında çok fazla şans tanımaz.

Bunların yanı sıra özgün içerik oluşturmanın da bazı püf noktaları vardır. Örneğin yazılı içeriklerin ilgili anahtar kelimeler ile oluşturulması ve bu şekilde web sitesinde yer alması yine SEO uyumlu bir web sitesi içeriği oluşturulması anlamına gelir. Hem özgün hem de anahtar kelimelerin yer aldığı içerikler arama motoru optimizasyonu yani SEO için farklı bir konumda yer alır. Anahtar kelimler, web sayfalarının Google arama motorunda ilk sıralarda çıkmasında etkili olan unsurlar arasında karşımıza çıkar ve bu yüzden içeriklerde doğru ve uygun bir şekilde kullanılmaları gerekir.

Pluginler

Pluginler, bir web sitesinin arka ve ön uçları olarak bilinir. Web sitelerinde uygun alanlara yerleştirilen pek çok plugin, sitenin ihtiyacına göre tasarlanmalı ve bunun yanında doğru yerlerde kullanılmalıdır. Web sitesi içerisinde amacına uygun ve doğru bir şekilde kullanılmaları halinde istenen sonuçların ortaya çıkmasını sağlarlar. Ayrıca birtakım ihtiyaçların giderilmesinde ve site içerisinde kullanıcılara kolaylık sağlanmasında da yine pluginler ön plana çıkar.

Server

Web sitelerinin konuşlandırıldığı alanlar olması ile büyük bir öneme sahip olan server, her ne kadar direkt olarak web tasarım üzerine etkili olmasa da web sitesinin performansını etkileyen ve göz ardı edilmemesi gereken bir unsurdur. Server seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır ve bunların başında problem yaşatmayan ve hız konusunda web sitesinin açılışını etkilemeyen bir server seçimi gelir. Genel olarak bazı server ya da diğer adıyla sunucular, sık sık problem yaşar ve bunun sonucunda ise web sitesine ulaşım da mümkün olmaz. Bunun yanında site açılışı bariz bir şekilde yavaşlayabilir ve bu durum da ziyaretçilerin web sitelerinden hızlıca çıkmalarına neden olabilir. Bu yüzden hem SEO hem de site açılışını açısından server tercih ederken daha dikkatli olunmasında yarar vardır.

Firmamız, web tasarımını oluşturan unsurlar konusunda sizlere her zaman uzman ekibi ile yardımcı olur. Hayal ettiğiniz ve hedef kitlenize ulaşmak istediğiniz web sitelerini tasarlamanızda destek sağlar. Siz de her konuda eksiksiz bir web tasarımı için bizimle iletişime geçebilir ve sizlere profesyonel çözümler sunmamızı sağlayabilirsiniz. Web tasarımında istenen ve başarılı sonuçlara ulaşma konusunda firmamız, sizlere web tasarımın her aşamasında ayrıcalıklı hizmetler sunar.

Web Sitesi Tasarımı

Web tasarımında yukarıda açıklamaya çalıştığımız bileşenlerin be uygun şekilde bir araya getirilmesi gerekir. Tabi bu bileşenlerin bir araya gelmesi web sitesinin kurulma amacına göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde hemen herkes tarafından yapılabilen web tasarımı, aslında sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Çünkü hedeflenen amaca ulaşmak ve etkili bir web sitesi oluşturmak için öncelikle bazı önemli hususlara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü web tasarımı, tam olarak uzmanlık gerektiren bir süreçtir ve profesyonel bir ekip ile yapılması önem arz eder. Yani web tasarımında backend ve frontend şeklinde karşımıza çıkan tüm uygulamaların bir araya getirilmesi, web sitesini ziyaret eden kullanıcılara profesyonel bir deneyim yaşatılması açısından önemli bir konumda yer alır.

Web Tasarımın Önemi

Web tasarım ya da web siteleri genel olarak bakıldığında gerek kurumlar gerekse de kişiler için ön planda yer alan ve bunun yanında resmi bilgilendirme kanalı olarak görülen bir araçtır. İnternet dünyasında yaşanan gelişmeler yalnızca içeriklerin metin olarak değil, aynı zamanda birbirinden farklı medya içeriklerinin, videoların ya da oldukça yüksek çözünürlüklü fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Böylece birçok kullanıcı evde dışarı çıkmadan ve dilediği her zaman istediği bilgi ve hizmete web sitelerinden ulaşabilmektedir. Kullanıcı tarafından yaşanan bu gelişme ZMOT yani Zero Moment of Truth olarak adlandırılmıştır. Bu nedenle kurum ya da kişiler internette en etkili şekilde yer almak adına web tasarım konusundaki yatırımlarını büyük ölçüde artırmıştır.

Web Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Web tasarım konusunda ilk olarak karşımıza çıkan aşama analiz ve projelendirmedir. Bu aşamada öncelikle kurumsal bilgiler, ürün ya da hizmetler hakkındaki hizmetler ile ilgili her türlü veri kayıt edilir. Ayrıca bu veriler doğrultusunda rakipler üzerinde analizler yapılır. Sektörde yer alan web siteleri incelenir ve sonrasında hem sektöre hem de içeriğe uygun olacak şekilde web tasarım uygulamasına geçilir. Eğer tasarım müşteri tarafından onay alırsa sırada sitenin kodlaması vardır ve onay dâhilinde kodlama aşamasına geçilerek web sitesi oluşturulmaya başlanır.

Diğer yandan web sayfasının çeşitli ekran boyutlarında sorunsuz bir şekilde çalışması, hızlı bir şekilde açılması ve aynı zamanda tüm tarayıcılar üzerinde istenen bir şekilde görüntülenmesi için çalışmalar yapılır. Tasarım ve kodlama sürecinin bitmesinin ardından ise bir demo hazırlanır ve müşteri tarafına sunulur. Demo üzerinde incelemeler yapan müşteri web tasarımın herhangi bir sorun yaşanmadan çalıştığını onaylaması halinde son aşama olan sürecine geçilir. Web tasarım yapım aşamalarını daha net bir şekilde açıklamak gerekirse aşağıdaki adımlar karşımıza çıkar;

 • Analiz ve projelendirme
 • Grafik Tasarım
 • HTML / CSS Kodlama
 • CMS Entegrasyonu / Kodlama
 • Test süreci

Web Tasarımı Yaptırmanın Avantajları

Web tasarımı sanal dünyada yerini almak isteyenler ve üstelik bunu en etkili bir şekilde yapmayı tercih edenler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ancak bir web sitesinin başarılı olabilmesi ve başarılı sonuçlar ön plana çıkarabilmesi için birtakım püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Web sitesi içeriğinin ve aynı zamanda sektörün uyumuna özen göstermek başarılı bir web tasarımın öncelikli koşulu olarak karşımıza çıkar. Peki, bir web sitesinin başarılı olabilmesi için yapılması gerekenler ve bunun yanında web tasarımın avantajları nelerdir? Bunlara bakalım.

 • Hedef kitlenizde yer alan tüm müşterileriniz web siteleri sayesinde aynı şartlara sahip olur. Yani size çok yakın bir konumda bulunan müşteriniz ile başka bir ülkede yer alan müşteriniz de eşit seviyeye gelir.
 • Ürün ya da hizmetlerinizdeki yenilik ya da gelişmeleri hızlı ve kolay bir şekilde pek çok kişiye ulaştırabilirsiniz. Tüm müşterilerinizi bilgilendirebilir ve bunun yanında onları kampanyalarınızdan haberdar edebilirsiniz.
 • Web tasarım şirketiniz için her zaman olumlu etkiler sunar.
 • Ayrıca reklam ya da tanıtım faaliyetleri için yüksek oranda harcamalar yapılmasına gerek kalmaz. Hatta bu harcamaların en asgari seviyeye indiğini söylemek doğru olur.
 • Web sitelerinizin 7/24 hizmet verebilmesi sayesinde e-ticaret konusunda her zaman avantajlı bir konumda yer alırsınız. Yani web siteniz üzerinden gece gündüz demeden kazanç sağlamaya devam edebilirsiniz.
 • Tabi aynı zamanda e-Ticaret satışlarınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz.
 • Bunun yanında hem satış hem de pazarlama gelirlerinde büyük oranda artış meydana getirebilirsiniz.
 • Diğer yandan Web tasarımın her zaman sizlere profesyonellik kattığını ve bu açıdan oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu unutmamak da fayda vardır.

Başarılı Bir Web Tasarımın Vazgeçilmezleri

Eğer hedef kitlenize daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak ve aynı zamanda başarılı bir web tasarım meydana getirmek istiyorsanız, birtakım hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Çünkü başarılı bir web tasarımı hem hedef kitlenize ulaşmanıza hem de ürün ya da hizmetlerinizi en iyi şekilde pazarlamanızda sizlere yardımcı olur. Şimdi, sırayla bir web sitesinde olması gereken özelliklere ve web tasarımının nasıl yapılması gerektiğine daha yakından bakalım.

Sadelik

Web site tasarımlarında çok fazla karmaşıklık gerek kullanıcılar üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı gibi sitenin ağır bir yük altında kalmasına da neden olur. Bu nedenle web sitelerinin her zaman için sade bir ara yüze ve içeriğe sahip olması avantaj sağlar. Ayrıca web tasarımında sadelik ulaşılabilirlik açısından da kullanıcılar tarafından tercih edilmesine yardımcı olur. Çünkü sadece bir web sitesi tasarımında karşı tarafa anlatılmak istenen daima daha net ve açık bir şekilde yapılabilir. Ancak karmaşık ve rengârenk bir web sitesi için aynı şeyleri söylemek pek de mümkün olmaz. Eğer ki web tasarımında birden fazla renk kullanılması düşünülüyorsa öncelikle renk skalasından yardım almak ve birbiri ile uyumlu renkleri belirlemek gerekir. Renklerin birbiri ile uyumlu olması ziyaretçilerin web sitesi içerisinde görsel açıdan daha az yorulmasına neden olur ve bu şekilde web sitesinde geçirilen zaman ise uzar. Burada sadece dikkat edilmesi gereken konu sade bir web tasarımı meydana getirmek isterken çok basit bir web sitesi oluşturmaya dikkat edilmesidir.

Kolay Kullanım (User Friendly)

Web tasarımda görsellik ve içeriğin önemli olduğu kadar sitenin ziyaretçiler tarafından kolay bir kullanıma sahip olması büyük bir öneme sahiptir. Çünkü her kullanıcı ziyaret ettiği web sayfasında aradığını hızlı ve kolay bir şekilde bulmak ister. Kullanıcılar bir web sitesinde aradığı bilgiye ulaşmak isterken çok zaman kaybetmek istemez ve kısa süre içerisinde aradığına ulaşmayı tercih eder. Daha doğrusu bu tür sitelerde zaman geçirerek istediği bilgiye ulaşmayı seçer.

Ayrıca web sitelerinde çok fazla ek yazılım kullanmak hem aranan bilginin bulunması hem de güvenlik açısından birtakım sorunların oluşmasına neden olabilir. Bunun yanında ek yazılımlar ile karşılaşan kullanıcıların bu yazılımların güvenli olmadığını düşünebilir ve sitede zaman geçirmekten vazgeçebilir. Ziyaretçiler için web sitelerinin güven oluşturması oldukça önemlidir ve bu yüzden ek yazılımlardan kaçınmakta fayda vardır. Bunların yanı sıra web sitesi içerisinde oluşturulan içerikler de hem anlaşılır hem de kolayca bulunabilir olmalıdır. Site içi navigasyonun tam olarak sağlanması ve sayfalar arası geçişlerin planlı bir şekilde düşünülerek uygulama alınması da yine web sitelerinde kolay kullanım açısından önemli bir yere sahiptir.

Zengin İçerik (Rich Content)

Web sitelerinde zengin içerikler sunmak, ürün ya da hizmetlerin kullanıcılara anlaşılır bir şekilde ulaştırılmasında önemli bir konumda yer alır. İçerikler hakkında detaylı bilgilere yer vermek ve bunun yanında içerikleri görsel ögeler ise desteklemek aynı şekilde kullanıcılar için faydalı ve zengin içeriklerin oluşmasına yardımcı olur. Bu şekilde web sitesini ziyaret eden kullanıcılar site içerisinde aradıkları bilgilere hızlı ve zorlanmadan ulaşır. Tabi zengin içerik aynı zamanda rakip sitelere göre bir adım daha önce olunmasını sağlar. Bu nedenle web sitelerinde her zaman doyurucu ve zengin içerikler oluşturmak ve içerikleri görsel materyaller ile desteklemek önemlidir.

Anlamlı ve Anlaşılır URL Uzantıları

Anlamlı URL uzantısı Türkçede ve geliştiriciler arasında "URL Yeniden Yazma" olarak adlandırılır. Bu yöntem ile URL uzantıları web sitelerinde yer alan içeriklerin hem arama motorları hem de kullanıcılar için anlaşılır bir hale gelmesini sağlar. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; "http://www.abc.com/haberler/215478" gibi bir URL adlandırması karışık ve anlamsız bir görüntü sunar. Ancak web sitelerinde içeriklere ait URL uzantılarının gereğinden fazla uzun ve anlamsız olması SEO ve ziyaretçiler açısından olumsuz etki yaratır. Bu URL yerine "http://www.abc.com/haberler/gundemdeki-konular" şekliden bir URL oluşturmak gerek arama motorları gerekse de web sitesini ziyaret eden kullanıcılar için daha kısa ve uygun formata dönüştürüldüğünde etkili sonuçlar sağlar. Ayrıca bu şekilde kullanıcılar anlamlı URL yapıları ile tekrar ziyaret etmek istedikleri sayfayı daha kolayca bulur ve hatta tarayıcı adresine bile direkt olarak URL'yi yazarak web sitesini ziyaret edebilir.

Anlamlı URL faydaları

Web sitelerinde kullanılan anlamlı URL'lerin aynı zamanda birtakım faydaları bulunur. Anlamlı bir URL yapısı öncelikle SEO açısından büyük bir önem arz eder. Ayrıca kullanıcı dostu olması nedeniyle web sitesinde yer alan içeriklerin uzantılarını kolayca ezberlemek ve web sitesine kullanıcı ziyaretlerinin tekrarlanmasını sağlamak mümkün olur. Bu şekilde kullanıcıların herhangi bir nedenle karşılaştıkları web sitelerini tekrar ziyaret etme olasılıkları artar. Şimdi, anlamlı URL uzantılarının faydaları nelerdir? Bunlara bakalım.

 • URL uzantıları anlamlı olması halinde içeriklere ait bağlantılar arama motorları için daha açıklayıcı ve kullanıcı dostu kullanıcı dostu bir hale gelir.
 • Ayrıca web sitesini siteni tehlikeye sokacak çeşitli sorgu ifadelerinin anlaşılmasını önler.
 • Wen sitesini ziyaret eden kullanıcılara karşı site adresinin iç işleyişinin gizlenmesini sağlar.
 • Kullanıcılar web sitesini ziyaret etmeden önce giriş yapmak istediği sayfa ya da bölüm ile ilgili daha önceden fikir sahibi olabilir.
 • Sitenin kurulu olduğu altyapı ya da teknoloji değişse bile URL'ler aynı şekilde kalır ve eskisi gibi kullanılmaya devam edilebilir.

Şema Kullanımı

Eğer web sitesinde Ürün, Etkinlik, , Yerel İşletme, Makale, Restoran, TV Bölümleri, Film, Kitap Yorumları, Yazılım gibi farklı içerikler varsa arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sayfalarda çıkmak için şema kullanılması tavsiye edilir. Diğer adı ile Yapısal Veri İşaretleme olarak karşımıza çıkan şema kullanımı web sitesinde önemli alanları ön plana çıkarmak için tercih edilir. Şema kullanımı ile arama motorlarında daha etkili sonuçlar elde edilmesi mümkündür.

Web sitelerinde şema ile girilen bilgilerin tamamı tüm arama motorları tarafından indekslenir ve bunun ardından web sitesinin arama motorunda yerleşeceği sıralama için kullanılır. Şema kullanımı, tamamen Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi öne çıkan arama motorlarında kullanıcılara daha doğru ve etkili arama sonuçları sonucu sağlamak için ortaya çıkmış bir kodlama özelliği taşır. Ayrıca web tasarımında içeriklerin pazarlanması açısından kesinlikle kullanılması gereken yöntemlerden biri olarak tavsiye edilir. Diğer adıyla Yapısal Veri İşaretleme olarak bilinen şema kullanımı web sitelerine ait içeriklerin ya da verilerin arama motorları (Google, Yandex, , Bing, Yahoo) tarafından daha iyi bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olur. Tabi içeriklerin ve verilerin arama motorları tarafından tam olarak anlaşılması halinde ise web sitesi içinde yer alan bilgiler ilgi çekici bir şekilde kullanıcılara sunulur.

W3C Biçimlendirme Doğrulayıcı Kullanımı

W3C biçimlendirme doğrulayıcı kullanımı, aslında bir hata ayıklayıcı olarak görev yapar. Web tasarımı yapılırken web master ya da yazılımcılar tarafından gerçekleştirilen her türlü yazım ve kodlama hatasını bu yöntemle tespit etmek mümkün olur. Yapılan hataları ya da eksiklikleri liste halinde ortaya çıkarır ve böylece listeden kontrol edilerek web tasarımındaki kaynak kodları düzeltmek ya da geliştirmek oldukça pratik bir hale gelir. W3C biçimlendirme doğrulayıcı kullanımı diğer adıyla W3C Markup Validation Service olarak karşımıza çıkar ve tamamen ücretsiz bir hizmet olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu uygulama ile W3C Web belgeleri geçerlilik açısından kontrol edilebilir ve web sitesindeki hatalar kısa zaman içerisinde giderilebilir. Kodlama ya da diğer konular açısından hatasız ve eksiksiz web siteleri her zaman siteyi ziyaret eden kullanıcılar için yüksek bir performans sağlar.

Site Sayacı (Analytics)

Web tasarım ile doğrudan ilişkili olmasa da bazı verilerin kontrol edilmesi ve buna göre işlemler yapılması adına her web sitesinde bir ziyaretçi analiz uygulamasının bulunması tavsiye edilir. Ziyaretçi analiz uygulaması sayesinde gerek web sitesi gerekse de siteyi ziyaret eden kullanıcılar daha doğrusu hedef kitle konusunda önemli bilgiler almak mümkündür. Ziyaretçi analizi için en çok kullanılan uygulamalar arasında yaygın ve aynı zamanda ücretsiz olan Google Analytics ya da Yandex Metricayı olarak karşımıza çıkar. Web sitesine eklenerek siteyi ziyaret edenleri takip etmek ve çeşitli konularda analiz yapmak mümkündür. Bahsetmiş olduğumuz uygulamalar ile hem satışlar hem de geri dönüşümler kolayca ölçülebilir. Aynı zamanda siteyi ziyaret eden kullanıcıların web sitesi içerisindeki etkileşimleri, web sitesine nereden gelindiği ve siteyi tekrar ziyaret etme oranları da Analiytics verileri ile anlaşılabilir.

Site Doğrulamaları (Site Verification)

Pek çok arama motorunda olan bu hizmet, web sitesinin sahibi üzerinde yapılan doğrulama olarak karşımıza çıkar. Kişi sahibi olduğunu iddia ettiği web sitesini bu yöntemle doğrular. Ayrıca güvenilirlik açısından site doğrulamasının yapılması gerekir. Web sitelerini doğrulamak için arama motorları tarafından sunulan aşağıdaki hizmetler kullanılabilir.

 • Google Site Doğrulama
 • Yandex Site Doğrulama
 • Bing Site Doğrulama
 • Yahoo Site Doğrulama

Robots.txt Kullanımı

Robots.txt dosyası, her web sitesinde olması gereken uygulamalardan biri olarak ön plana çıkar. Arama motorlarına ait tarayıcıların web sitesi içerisinde erişim sağlanması istenen ya da istenmeyen yerlerin gösterildiği robots.txt dosyası, web sitesinin kök dizininde yer alır. Bu dosya içerisinde oldukça küçük bir komut seti bulunur ve burada Robotları Engelleme Standardı adında bir protokol kullanılır. Dosya içindeki komutlar sayesinde web sitesine bölüm bazlı erişim sağlamak mümkün olur.

Diğer yandan eğer web sitenizde arama motorları tarafından indexlenmesi istenmeyen bölümler de yine robots.txt dosyası ile belirtilebilir. Bu doyasının web sitesinin çok fazla meşgul etmemesi de aynı şekilde önemlidir. Bu yüzden web sitesinde yer alan önemsiz ve bunun yanında birbiri ile aynı sayfaların taranmasını engellemek robots.txt dosyası ile mümkündür. Her web sitesinde önemsiz ve birbirine benzeyen sayfalar vardır ve bu nednele robots.txt dosyası web sitesi sahiplerine bu konuda yardımcı olur. Siz de web sitenizde gereksiz linkleri belirleyebilir ve ardından arama motorlarının bu sayfaları indexlememesini sağlayabilirsiniz.

DMOZ Kaydı

Web sitelerinin ortaya koyduğu başarıların ölçütlerini gösteren pek çok farklı kriter olduğunu söylemek mümkün olur ve bunlardan biri de DMOZ kaydıdır. DMOZ, dünya çapında geçerliliği üst seviyelerde yer alan dizinlerden biridir. Web sitelerinin DMOZ.org dizinine kayıt edilmesi aynı zamanda hızlı backlink almalarına yardımcı olur. Tabi bunun yanında DMOZ kaydı web sitelerinin güvenilir bir çerçeveye alınmasında da etkili olur. Yani DMOZ kaydı yapılan web siteleri kullanıcılar ve arama motorları tarafından daha güvenilir bulunur. DMOZ kaydı yaptırmak içinse öncelikle site içeriği ile uyumlu olan bir kategori belirlemek ve sonrasında “adres öner" linkine tıkladıktan sonra web sitesini istenen formatta göndermek kadar kolaydır.

Web Tasarımında Mobil Uyumluluk

Gelişen ve aynı zamanda giderek yaygınlaşan teknoloji akıllı cihazların üretilmesini sağlamış ve bu şekilde masaüstü bilgisayarlar dışında artık cep telefonlarından biri internete girmek mümkün olmuştur. Bugün neredeyse cep telefonu olmayan çok az kişi olduğunu ve hemen herkes akıllı bir telefon ya da tablet bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Hal böyle olunca artık kullanıcılar internete girmek için masaüstü bir bilgisayarın başına geçmeyi beklememekte ve sahip oldukları akıllı cihazlar ile hemen her web sitesini ziyaret etmektedir. İnternette gezinme yoğunluğunun akıllı cihazlara kaydığı düşünüldüğünde ise web sitelerinde mobil uyumluluk daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır.

Web sitelerinin mobil uyumlu bir hale gelmesi ile web tasarımı farklı bir boyuta gelerek kavram değişikliğine uğramıştır. Sitelerin sayfa yapılarından eklentilere ya da ara formalara kadar pek çok alan artık mobil uyumu bir şekilde web sitlerine uyarlanmaktadır. Bu şekilde akıllı cihazlardan web sitelerine giriş yapılması halinde ziyaretçilerin daha kolay bir şekilde gezinmesi sağlanmaktadır. Tabi ortaya çıkan bu durum karşısından web tasarımcılar da mecbur olarak akıllı cihazlara uyumlu web siteleri tasarlamak için kolları sıvamıştır.

Mobil uyumluluk diğer bir adı ile Responsive Tasarım şeklinde adlandırılır. Responsive Tasarım, akıllı telefonlarda, tabletlerde, bilgisayarlarda ve bunun gibi farklı ekranlarda yatay ya da dikey kaydırma çubukları olmadan problemsiz bir şekilde çalışan tasarım olarak adlandırılır. Aynı zamanda web sitesinin açıldığı duyarlı ve web tasarım anlamını da taşıdığını söylemek doğru olur. Yani responsive tasarıma sahip bir web sitesi tüm sayfaları da dâhil olmak üzere akıllı cihazlarda sorunsuz bir şekilde görüntülenebilir. Hatta masaüstü bir bilgisayarda ne yapılabiliyor ise akıllı cihazlarla da web sitesinde aynı işlemler yapılabilir.

Responsive web tasarım içeren bir web sitesine akıllı cihazlardan girilmesi halinde sitede bulunan fotoğraf, resim ya da yazılı içerikler mevcut ekran boyutlarına göre yeniden şekil alır ve web sitesinin ilgili sayfası tam olarak ekrana oturur. Son zamanlarda web siteleri masaüstü, tablet ve mobil versiyon olacak şekilde 3 kademeli olarak tasarlanır. Böylece web sitelerine mobil cihazlardan giren kullanıcılar giriş yaptıkları sayfaları görüntülemekte sorun yaşamaz. Responsive tasarım ile oluşturulan web sitelerinde mobil cihazlar ile gezinti yapmak daha kolay ve hızlı olur. Bunun yanında responsive tasarımlarda web sitelerine ait menüler de yine özel olarak dizayn edilir ve sayfa menülerini gezmek isteyen kullanıcılar herhangi bir zorluk yaşamadan istediği menüyü görebilir ve tıklayabilir. Mobil kullanım son zamanlarda masaüstü bilgisayarlara göre daha fazla kullanılmakta ve doğal olarak internete girişlerin önemli bir kısmı mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle web sitesi sahipleri ziyaretçi kaybı yaşanmaması adına ya yeni kurdukları web sitelerini responsive tasarım ile oluşturmakta ya da var olan sitelerini mobil uyumlu bir yapıya çevirmektedir. Ayrıca mobil uyumlu siteler arama motorları için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Genelde arama motorları mobil uyumlu olmayan siteleri arama sonuçlarında daha geri plana atmaktadır.

Mobil uyumlu bir siteye sahip olmak son yıllarda önem arz eden ve hedef kitleye daha kolay ulaşmanın en etkili yollarından biridir. Eğer siz de SEO kuralları açısından mobil uyumlu bir site oluşturursanız, ziyaretçilerinizin web sitenizi daha kolay ve hızlı bir şekilde görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde ürün y ada hizmetlerinizi daha kolay bir şekilde tanıtır ve kullanıcıların site içerisinde karmaşık yapılar ile uğraşmamasını sağlayabilirsiniz. Google ya da diğer arama motorlarında da ön sıralarda çıkma şansını kaybetmez ve daha fazla kullanıcıya ulaşma şansını da yine mobil uyumlu web siteleriniz ile yakalayabilirsiniz.

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web tasarımı konusunda sizlere ilk olarak vereceğimiz önemli bilgiler arasında görsel ara yüz yer alır. Her ne kadar farklı konularda dış görünüş insanlar için önemli olmasa da bu durum web tasarımı konusunda geçerli değildir. Bu nedenle web tasarımı yaparken öncelikle dış görünüşe yani görsel ara yüze önem verilmesi ve siteye gelen ziyaretçileri ilk olarak site tasarımı ile etki altına almak gerekir. Web tasarım konusunda başarılı sonuçlar elde etmek ve ziyaretçileri etkileyici web siteleri tasarlamak için dikkat edilmesi başında ise net ve anlaşılabilir bir tasarım gelir. Tabi başarılı bir web tasarımın farklı aşamaları da vardır ve bu aşamaların her biri bir arya geldiğinde etkileyici sonuçların ön plana çıkmasını sağlar. Şimdi, sizlerle web tasarımı konusunda dikkat edilmesi gerekenlere daha yakından göz atalım.

Anlaşılabilir Bir Web Tasarım

Web tasarımında istenen sonuçların elde edilebilmesi için öncelikli husus anlaşılabilir bir web tasarımdır. Çok sayıda alt sayfa oluşturmamak, anasayfada yer alan metinlerin sade ve anlaşılır olması da yine web tasarımda SEO dostu bir web sitesi meydana getirme konusunda önemli bir yere sahiptir. Kullanıcıların anlayabildiği bir web site içerisinde gezinmeleri daha kolaydır ve bu yüzden en başından planlamanın iyi yapılması gerekir. Tabi bunların yanı sıra sayfa URL'leri de anlaşılabilir ve çok fazla uzun olmamalıdır. Bu durum SEO' ya zarar verebileceği gibi ziyaretçilerin geri dönüşlerinde de azalma meydana getirebilir.

Web sitesinde Trafik Oluşturmak İçin Görsellerin Önemi

Web sitelerinde daha fazla ziyaretçi çekmenin bazı püf noktaları vardır ve bunların başında özgün görseller gelir. Görsellerin SEO açısından doğru bir şekilde kullanılması için de alt etiket alanı oluşturmak gerekir. Ayrıca resimlerde yapılan optimizasyonlar da aynı şekilde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Eğer bir içerik için görsel eklenmek isteniyorsa öncelikle görselin en ve boy olarak yeniden boyutlandırılması görselin özgün olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle internetten indirilen resim ya da fotoğrafların direkt olarak kullanılmadan birtakım işlemlerden geçirilmesinde fayda vardır.

Alan adı (Domain) Seçimi

Alan adı aslında web sitelerinin internet dünyasındaki ilk kapısı olarak görülür. Yani bir web sitesi kurulduğunda herhangi bir reklam ya da tanıtım yapmadan önce siteye ulaşmanın en kolay yolu kendi alan adıdır. Tabi aynı zamanda alan adı web sitesinin verdiği ürün ya da hizmetleri de kısaca anlatmaya özetlemeye çalışır. Bu yüzden alan adı seçilirken daha hassas davranmak ve doğru bir alan adı seçmeye özen göstermek gerekir. Bunun yanında alan adlarında doğru uzantı ve yine doğru anahtar kelimelerin yer alması önemlidir. Akılda kalıcı bir alan adı almaya özen göstermek yine domain seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri olarak karşımıza çıkar. Alan adı ile ilgili dikkat edilmesi gereken her husus aynı zamanda SEO çalışmalarına da olumlu katkılar sunar.

Site Kodlarında Sadelik

Web sitesi oluştururken her zaman daha sade kodların kullanılması tavsiye edilir. Çünkü çok fazla kod hem web sitesini yorar hem de sitenin açılış hızına olumsuz etki edebilir. Ayrıca web sitesi kodlamansın HMTL5 teknolojisine uygun bir şekilde oluşturulması gerekir. Bunların yanı sıra CSS ya da javascriptlerin site içerisinde çok fazla ve gereksiz kullanılmaması da yine arama motorlarında olumsuz etkilerin ortaya çıkmaması adına önemli bir konumda yer alır. Web sitelerinde aşırı kod kullanımı hem sitenin açılış hızını etkiler hem de SEO açısından zararlı etkiler meydana getirir.

Özgün İçerik

SEO çalışmalarında belki de en önemli konuların başında gelen özgün içerik, web tasarımın olmazsa olmazları arasında yer alır. Çünkü bir web sitesinin rakiplerine karşı fark yaratmasında en önemli unsurlardan biri özgün içerik oluşturmaktır. Özgün içerikler aynı zamanda Google ya da diğer arama motorları tarafından da çok fazla önemsenen bir konu olarak karşımıza çıkar. Özgün ve yazım kurallarına uygun olan içerikler web sitelerinin arama motorlarında daha iyi bir konuma gelmesinde etkili olur. Bunun yanında herhangi bir konuda ilk defa oluşturulan ve kullanıcıya yararlı bilgiler sunan içerikler, arama motorları tarafından çok fazla önemsenir. Bu yüzden özgün içerikler gerek kullanıcılar gerekse de SEO açısından önemli katkılar sunar.

Özgün içerikleri sadece yazılı metinler olarak düşünmemek gerekir. Videolar, fotoğraflar ve resimler de yine özgün içerik olarak kabul edilir. Bu yüzden web sitelerinde sayfaların görseller ile desteklenmesi ve bu görsellerin gerekli optimizasyon ve işlemlerden geçirilerek web sitelerine yüklenmeleri gerekir. Buna karşın web sitelerinde hiçbir zaman kopya içeriğe yer vermemek doğru olur. Herhangi bir sayfada ya da içerikte kopya metinlerin yer alması SEO' ya zarar verir ve bu da arama sonuçlarında geri plana atılmaya neden olur. Web sitelerinin ilk sıralarda çıkması için özgün içerik SEO' nun önemli kurallarından biri olma özelliği taşır ve göz ardı edilmemesi gerekir.

Mobil Uyumlu Web Siteler

Web tasarımın önemli ve dikkat edilmesi gereken aşamalarından biri de web sitelerinin mobil uyumlu olmalarıdır. Artık internet kullanımı desktop bilgisayarlardan daha çok cep telefonu ya da tablet gibi mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu nedenle web sitelerinin responsive tasarımla oluşturulması önem kazanmıştır. Responsive tasarımlarda web siteleri mobil cihazlara göre yeniden yapılandırılır ve bu şekilde web sayfasını ziyaret eden kullanıcılar web sitelerini sorunsuz bir şekilde görüntüler. Bu şekilde kullanıcı deneyimi de önemli ölçüde artırılmış olur.

Diğer yandan web sitelerinin mobil uyumlu olması aynı zamanda arama motorları tarafından da tercih edilir. Günümüzde kullanılan tüm arama motorlar mobil uyumlu yani responsive tasarımlı sitelere önem verir ve arama sonuçlarında bu siteleri bir adım daha ön plana çıkarır. SEO çalışmalarına olumlu etkileri olduğunu ve artık neredeyse mobil uyumlu olmayan çok fazla site kalmadığını da söylemek yanlış olmaz. Bu yüzden yeni bir web sitesi yaparken en baştan gerekli planlamaları yapmak ve responsive bir tasarım oluşturmak web tasarımda dikkat edilmesi gerekenler arasında karşımıza çıkar.

Eğer siz de web tasarımı konusunda uzman ve deneyimli bir firma arıyorsanız ve aynı zamanda kurmak istediğiniz siteyi web tasarımı kurallarına uygun bir şekilde inşa etmek istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilir ve sizlere yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz. Firmamız, siz müşterileri için web tasarımına dair pek çok konuda kaliteli hizmetler sunar ve bunun yanında profesyonel çözümlerin en doğru adresidir. Ürün ve hizmetlerinizi tanıtımında hayal ettiğiniz gibi bir web sitesi oluşturmak için yapmanız gereken sadece bizimle iletişime geçmek ve sizlere konusunda uzman ve tecrübeli çalışanlarımız ile yardımcı olmamızı sağlamak kadar kolaydır. Siz de bir an önce firmamızı arayın ve yapmak istediğiniz web site için sizlere hızlı ve profesyonel bir hizmet sunalım.

HABERLER