DERGİ TASARIMI

Dergi tasarımı marka ya da firmaların kendilerine ait çeşitli konularda hedef kitlelerini ya da müşterilerini bilgilendirme amaçlı yapılan çalışmalar olarak karşımıza çıkar. Bazı markalar, gerek hizmetleri gerekse de sahip oldukları ürünler hakkında müşteri tarafını bilgilendirmek ister. İşte böyle bir durumda ortaya dergiler çıkar ve firmalara pek çok konuda yardımcı olur. Ayrıca dergiler belirli periyotlar da yayınlanır ve bu şekilde marka ile ilgili bilgiler sürekli güncellenerek müşteri ya da kullanıcı tarafında ulaştırılır. Dergiler ile gelen en önemli avantajlardan biri de sürekli güncel kalmaları olmaktadır.

Dergi tasarımı konusunda ise daha etkili ve başarılı sonuçlar elde etmek adına bazı önemli noktalara dikkat etmek ve buna bir çalışma sürdürmek gerekir. Her dergi kendi içerisinde birtakım tasarım ögelerine sahiptir ve bunun yanında markaya göre değişen tasarım ögelerinin olduğunu da söylemek mümkündür. Genelde öznel bir açısı olması oluşturulan dergiler, yine de bazı tasarım ilkelerinin dışına çıkmadan tasalanmakta ve bu şekilde piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle dergi tasarımı yapmadan önce belirli konulara hâkim olmak ve daha sonrasında süreci başlatmak gerekir.

Grafik ve tasarım konusunda sektörün önde gelen firmalarından biri olarak sizlere hızlı ve güvenilir çözümleri ile yardımcı olan firmamız, çözüm odaklı hizmetleri ile sizlere yardımcı olur. Bunun yanında dergi tasarımında alanında uzman ve tecrübeli kadrosu ile çalışmalarını sapar ve bu şekilde sizlere kaliteden ödün vermeden hizmet verir. Markanız için etkili ve başarılı bir dergi tasarımı için bizi tercih etmeniz halinde sektör içerisinde fark yaratabilir ve bizimle daha fazla ön plana çıkabilirsiniz. Eğer siz de dergi tasarımı konusunda profesyonel bir çalışma yapmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve sizlere dilediğiniz her konuda yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

Dergi Nedir?

Diğer adıyla mecmua olarak karşımıza çıkan dergi, gazeteler gibi belirli periyotlar ile yayınlanan bilgi verici basılı materyallerdir. Günümüzde yaygın bir haberleşme aracı olarak da kullanılır ve bu yönü ile sektörel bazda bilgi verici içerikler sunar. Gazeteler gibi periyodik olarak yayınlana dergiler, belirli bir kesim tarafından ilgi ile takip edilir. Ancak dergilerin gazetelere göre birtakım farklılıkları vardır. Bunların en başında ise dergilerin gazetelere göre daha dayanıklı ve kaliteli kâğıtlara basılması olmaktadır. Ayrıca gazeteler günlük olarak yayınlanırken dergiler haftalık, aylık ya da yıllık olarak yayınlanabilir. Kültürden magazine kadar pek çok farklı konuda basılan dergiler, aynı zamanda haber ya da makale gibi içeriklerden oluşur.

Derginin Kullanım Amacı

Dergiler günümüzde pek çok kesim tarafından kullanılan hem yazılı hem de basılı yayınlar arasında yer alır. Son yıllarda dijital platformların da bir parçası olan dergiler, online olarak da okuyuculara sunulmakta ve türüne göre farklı bilgiler ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca dergilerin iletişim sektöründe olmazsa olmazlar arasında yer aldığını söylemek doğrudur. Hedef kitleye göre şekil alır ve bu şekilde insanların belirli konularda bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Tabi aynı zamanda periyodik olarak yayımlandıklarını belirtmekte fayda vardır. Bazı dergiler haftalık, bazıları aylık ve bazıları ile 3 - 4 ayda bir yayımlanır. Dergilerin yayımlanması bir ekip işidir ve çoğu zaman yoğun bir çalışma gerektirir. Yani dergilerin hazırlık sürecinden yayımlanmasına kadar farklı aşamalardan geçtiğini ve sonrasında okuyuculara sunulduğunu söylemek doğru olur.

Dergilerin Özellikleri Nelerdir?

Dergiler basılı yaygın organları olmaları nedeniyle geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir. Ayrıca günümüzde hem dijital hem de basılı olarak dergi yayınları yapılır. İsteyen dijital ortamdan takip edebildiği gibi isteyenler de basılı dergileri takip edebilir. Çeşitli özelliklere sahip olan dergiler, aynı zamanda okuyucu kitlesine birtakım avantajlar sağlar. Tabi bunun yanında özel basım yayınlar olduğunu söylemek mümkündür. Dergilerin genel özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Dergiler genel olarak haber ya da makale türünde yayınlar içerir.
 • Kültür, magazin, bilim ya da iş dünyasına dair gelişmelerden dergiler ile haberdar olmak mümkündür.
 • Elektronik ve basılı olacak şekilde dergiler ikiye ayrılabilir.
 • Ayrıca dergiler genelde haftalık, aylık ya da yıllık olarak yayınlanır.
 • Diğer yaygın organlarına göre daha kaliteli ve dayanıklı bir baskı malzemesine sahiptir.
 • Günümüzde elektronik ortamda da kullanılan önemli bir haberleşme aracıdır.

Dergilerin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Dergiler yapıları gereği birtakım özelliklere sahiptir. Diğer basılı yayınlara göre birtakım farklılıkları bulunur ve sahip olduğu özellikleri ile her markanın kendi içinde sıkı takipçileri vardır. Her yayını eksiksiz bir şekilde takip eden okuyucular, bu şekilde marka ile ilgili meydana gelen gelişmelerden haberdar olur. Genel olarak dergilerin sahip oldukları teknik özellikler şu şekilde karşımıza çıkar;

 • Dergiler genelde kuşe kâğıda basılır ve iç sayfaları kapak sayfalarına göre daha ince bir yapıdadır.
 • Baskı sırasında kullanılan kuşe kâğıtlar iç sayfalar için 115 - 170 gram arasında bir ağırlığa sahiptir.
 • Bunun yanında kapak için seçilen kuşe kâğıdın ağırlığı ise 135 - 350 gram arasında değişir.
 • Genelde dergi baskılarında sayfa sayısı 4'ün katları olarak belirlenir.
 • Farklı boyutlarda ve ölçülerde dergi basımları olabilir ve bu çoğu zaman tasarım yapılan duruma göre değişiklik gösterir.
 • Dergileri ciltleme sırasında omega dikiş ya da tel dikiş şeklinde yöntemler kullanılır.

Dergi Tasarımı Öncesi Yapılması Gerekenler

Dergi tasarımları yapılmadan önce birtakım konulara netlik kazandırmak gerekir. Planlı ve programlı bir çalışmanın gereği de bunu gerektirir ve bu nedenle başarılı sonuçlar elde etmek adına bazı hususlara öncesinde karar vermek önem arz eder. Bunun ardından ise çalışma sürecine geçilmesi daha kolay olur ve her şeyin bir program içerisinde yapılması ilerleyen aşamalarda da avantaj sağlar. Şimdi, dergi tasarımları öncesinde yapılması gerekenlere daha yakından göz atalım.

 • Dergi tasarımı öncesinde ilk olarak içerik kısmı karşımıza çıkar ve içeriğin en başından detayları ile organize edilmesi gerekir.
 • Ayrıca dergi içerisinde yer alacak başlıkların da kaç çeşit olacağı belirlenmelidir.
 • Düşünülmesi gereken bir başka önemli aşama ise dergi boyutlarıdır. Dergi boyutlarına da en başından karar vermek ve bu doğrultuda çalışmak önemlidir.
 • Derginin ne tür ortamda yayılacağı ya da basılacağı da yine tasarım öncesi ele alınması gerekenler arasında yer alır.
 • Dergi içine sayfaların genel yapısı, sayfa numaralı, sayfaların kenarlarındaki boşluklar ve sütun sayısı da detaylı bir planlama süreci gerektirir.
 • Bunların yanı sıra dergi içindeki ana metinlerin font ve puntolarına karar vermek önemlidir.
 • Dergi tasarımları için önemli bir konumda yer alan spotların da netlik kazanması ve bunun yanında ölçüleri başarılı bir tasarım oluşturma açısından önem arz eder.
 • Konu başlıklarının punto ve fontlarının en başından belirlenmesi gerekir.
 • Dergi içerisinde ne tür görseller yer alacağı ve bu görsellere ait alt metinlerin hangi font ve punto ile oluşturulacağı da belirlenmesi gereken bir başka husustur.
 • Bloklama yapılacak alanlar ve bunların yönü tasarım öncesi planlanarak işleme alınmalıdır.
 • Dergi içerisinde kullanılacak çizgilerden hangi oranda yararlanılacağı kararlaştırılmalıdır.
 • Ayrıca dergi içinde beyaz boş alanların kullanımı ya da zemin renklerinde hangi tonların tercih edileceğinin belirlenmesi gerekir.
 • Diğer yandan görsel araçlardan yararlanma konusunda gerekli çalışmaların yapılması ve bunların derginin tüm içeriğinde olup olmayacağı karar bağlanmalıdır.

Dergi Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dergi tasarımı öncesinde olduğu kadar tasarım sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Gereken planlamanın yapılmasının ardından tasarımın belirli bir kapsam çerçevesinde ilerlemesi ve etkileyici bir tasarım oluşturmak adına önemli bir konumda yer alır. Bu yüzden tasarım sırasında bazı konulara dikkat etmek istenen sonuçlara ulaşma konusunda çeşitli avantajlar sağlar ve başarılı bir tasarım meydana getirme konusunda yardımcı olur. Şimdi, dergi tasarımında nelere dikkat edilmesi gerekir? Daha yakından inceleyelim.

 • Dergi tasarımı sırasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken hedef kitleye uygun bir şekilde tasarlanmasıdır.
 • Etkileyici bir tasarım ile okuyucu kitlesinin ilgini çekmek önemlidir.
 • Dergi sayfalarında yer alan yazılı içeriğin bulunduğu alanlar daha önceden belirlenmeli ve kenar boşlukları her sayfada aynı olmalıdır
 • Tasarım aşamasında kullanılacak olan görsel içerikler, kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Bunun yanında görsel öğelerin ana temayı arka plana atmaması gerekir.
 • Dergi tasarımında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da başlıklardır. Ana başlıklar başta olmak üzere alt başlıklar en uygun punto ve font büyüklüğünde sayfalara yerleştirilmeli ve bunun yanında fotoğraf ve resim gibi görsel ögeler genel içeriğin anlaşılabilir olmasının önüne geçmemelidir.
 • Dergi içerisinde yer alan yazılı içeriklerde satır aralarında uygun boşluklar bırakılmalıdır. Ayrıca yazılı içerikler ile görsel ögelerin birbirine girmemesi ve tasarımda karmaşa yaratılmaması önemlidir.
 • Bir derginin kapak tasarımı ne kadar etkili olursa aynı oranda ilgi çeker. Bu yüzden kapak tasarımı etkileyici olduğu kadar derginin özetini de sunmalıdır.

Dergi Tasarımı Elemanları

Dergi tasarımında karakter bütünlüğü meydana getirmek için bazı elemanlara ihtiyaç duyulur ve bu elemanların bir arada bulunduğu tasarımlar her zaman daha etkileyici sonuçlar ön plana çıkarır. Bir dergi tasarımında hangi elemanlar yer almalıdır? Daha yakından göz atalım.

 • Resimler
 • Çizgiler
 • Sayfa numaraları
 • Başlıklar
 • Çerçeveler
 • Yazılar
 • Renkler
 • Tablolar

Dergi Tasarımı Hangi Programlar ile Yapılır?

Dergi tasarımında profesyonel çalışmalar yapmak için aynı şekilde profesyonel programlar ile bu işi yapmak gerekir. Bu yüzden konusunda uzman bir program kullanarak çok fazla uğraş vermeden istenen seviyelerde dergi tasarımı yapmak mümkün olur. Genel olarak dergi tasarımlarında kullanılan programlar şu şekildedir;

 • Adobe Indesign
 • Quark Express

Yukarıda yer alan her iki programda profesyonel bir dergi tasarımı yapılması konusunda sizlere pek çok konuda kolaylık sağlar. Bunun yanında yukarıda yer alan programlara ek olarak Adobe Illustrator ve Photoshop gibi programlar da grafik ya da görsel düzenleme konusunda kullanılabilir. Eğer dergi içerisinde yer alacak bir görselin çizilmesi isteniyorsa Illustrator, düzenlemesi isteniyorsa da Photoshop tercih edilebilir. Bu programların her birinden yararlanmak dergi tasarımında etkili sonuçların ön plana çıkmasını sağlar ve bu yüzden gerektiğinde ek programlardan da yardım alınması önemli bir konumda yer alır. Aksi takdirde dergi içerisindeki görsellerin zayıf ve kalitesi düşük olabilir. Çünkü bu programlar sıradan bir görsele ışık vererek daha canlı ve kaliteli bir hale getirebilir. Ayrıca Illustrator çözünürlüğü bozulmayan vektörel çizimler yapmanızı sağlar. Bu da diğer rakipleriniz ile aranızda önemli bir fark oluşmasına katkıda bulunur.

Dergi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Dergi tasarımı yapılırken öncelikle genel şablon ve daha anlaşılır bir tasarım oluşturmak gerekir. Günümüzde dergilerde detaylı içeriklere yer verilir ve bu yüzden bir dergi bazen 40 - 50 sayfa olabilirken başka bir dergi 100 sayfaya kadar çıkabilir. Bu durum genelde anlatılmak istenen ile yakından alakalıdır. Birden fazla konuya yer verilmesi detaylı bir içerik akışı olduğunu gösterir. Ancak içerik çok fazla olsa da dikkat edilmesi gereken hedef kitlenin rahat bir şekilde okuyabileceği ve anlayabileceği bir içerik tasarımı oluşturmaktır. Bu nedenle öncelikle genel tasarıma dikkat etmek ve karmaşadan uzak bir tasarım meydana getirmek gerekir. Şimdi, dergi tasarımı nasıl yapılır? Daha yakından bakalım.

1. Kapak Tasarımı

Dergi tasarımlarında içerik hemen hemen bellidir, ancak derginin kapağı içeriğe uygun ve dikkat çekici bir tasarıma sahip olmalıdır. Bu yüzden kapak tasarımı üzerinde daha detaylı düşünmek ve çarpıcı bir tasarım oluşturmak gerekir. Kapak tasarımı ne kadar yaratıcı olursa okuyucuların ilgisi de dergiye aynı şekilde fazla olur. Tabi başarılı bir tasarım derginin talep görmesini ve doğal olarak da satışların artmasına olanak sağlar. Bu yüzden kapak tasarımı konusunda daha detaylı düşünmek ve acele etmeden doğru bir karar vermek gerekir.

Bunların yanı sıra derginin kapağı ile ilgili çalışmalarda dikkat edilmesi gereken başka bir konu da kapağın içerik ile uyum sağlamasıdır. Dikkat çekici bir fotoğraf ya da görsel başarılı bir kapak tasarımı ortaya koymak adına yararlı olabilir. Aynı şekilde büyük puntolar ile dergi içerisindeki herhangi bir içeriği öne çıkarmak yine okuyucuların ilgisini çekme konusunda başarılı olabilir. Tabi kapakta kullanılan renk tokları ve yazı fontu da yine dikkat çekme açısından göz ardı edilmemesi gereken bileşenler arasında yer alır.

Diğer yandan her dergide belirli sayıda ve haber niteliğinde olan bilgilendirici içerikler yer alır. Ancak bunlar arasında önem derecesi yüksek ya da düşük olan içerikler de vardır. Kapak tasarımında ise önem derecesi yüksek olan haberler ile ilgili spotlar kullanmak ve ilgili haberin detaylarının sayfa numaralarını vermek gerekir. Bu şekilde okuyucunun istediği habere daha kolay bir şekilde ulaşılması sağlanır. Hatta dergi kapağında öne çıkarılan bu içerikler okuyuculardaki merak duygusunu ortaya çıkarılmasını sağlar. Bu da dergiye olan ilginin artmasına ve geniş bir kitle tarafından ilgi görmesine olanak sağlar.

2. İçindekiler Sayfası

Dergilerde genel olarak haber ya da konu sayısı oldukça fazladır. Ortalama 50 sayfa olan bir dergide dahi çok fazla haber olduğunu söylemek doğru olur. Bu yüzden kapak tasarımının hemen sonrasında içindekiler sayfası oluşturmak ve okuyucunun istediğini kolayca bulmasını sağlamak önemlidir. Bu şekilde dergiyi okumak isteyenler ilgilendikleri ya da merak ettikleri konulara daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve zaman kaybetmeden diledikleri konu hakkında bilgi alabilirler. Tabi içindekiler sayfasının da anlaşılır olması ve yönlendirmeyi kolay bir şekilde yapması önemlidir. Çünkü okuyucuyu doğrudan bilgiye ulaştırmak her zaman için fayda sağlar.

3. Yüksek Çözünürlüğe Sahip Fotoğraflar Kullanmak

Dijital ortamlarda olduğu gibi basılı materyallerde de kalite ve yüksek çözünürlük önemli bir yere sahiptir. Kalitesiz ve piksel piksel olan görsel ögeler okuyucuların ilgili içerikten uzaklaşmasına neden olur. Bu yüzden dergi tasarımı sırasında kullanılan fotoğrafların yüksek çözünürlüğe sahip olması ve kaliteyi ön plana çıkarması önemlidir. Aksi takdirde ilgili tasarım için başarıdan söz etmek pek de mümkün olmaz. Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar okuyucunun her zaman ilgisini çeker ve bunun yanında tasarımın daha etkileyici olmasına yardımcı olur.

Dergi tasarımında daha kaliteli ve profesyonel tasarım oluşturmak için uzman kişilerle çalışmak ve onlardan yardım almak doğru olur. İstenen sonuçlara ulaşmak için görsel ögelerin doğru kullanılması her tasarımda olduğu gibi dergi tasarımlarında da önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden profesyonel çalışmalar için aynı zamanda profesyonel bir ekiple çalışmak doğru olur. İlgili marka ya da firmaya ait dergilerde eğer sektörden haberler veya çeşitli ürünler yer alıyorsa aynı şekilde kaliteli fotoğraflar kullanılması büyük bir önem arz eder. Tasarım okuyucunun işini ne kadar kolaylaştırır ve anlaşılabilir olursa o kadar başarılı demektir.

4. Tasarım Planı

Tasarım planı da aynı şekilde dergi tasarımlarında ihmal edilmemesi gereken bir aşamadır. Derginin içeriği ile ilgili genel bir tasarım planı yapmak ve sayfalarda kullanılacak yazılı ve görsel içerikleri genel bir taslak üzerine oturtarak işlem yapılması gerekir. Tasarım çalışmaları hemen her alanda belirli bir plan dâhilinde ilerler ve bunun yanında bazı kriterlere göre şekil alır. Bu yüzden tasarım planı yapmak daha başarılı sonuçlara kısa zamanda ulaşılmasını sağlar. Etkileyici bir tasarım elde etmek için profesyonel yardım almak önemlidir. Gelişi güzel tasarımlar belirli okuyucular gözünde başarılı görülebilir, ancak geniş bir kitle üzerinde başarı sağlamak için tasarım kurallarına uymak ve buna göre çalışmalar yapmak da her zaman için fayda vardır.

5. Yazı Fontu ve Punto Büyüklüğü Seçimi

Dergi içerikleri görsel ögelerin yanında yazılı içeriklerden de oluşur. Bu durumda ise görsel öğelere önem verildiği kadar yazılı içeriklere de önem verilmesi gerekir. En başta uygun ve rahat okunabilir bir yazı fontu seçmek önemlidir. Ayrıca firma ya da markaya ait olan kurumsal yazı fontu da kullanılabilir. Ancak yazı fontundan ilk olarak dikkat edilmesi gereken okuyucuyu zorlamamasıdır. Yani rahat bir şekilde okunabilmeli ve hatta satırlar arasında belirgin bir boşluk bırakıldığında sayfa üzerinde karmaşık bir yapı oluşturmamalıdır. Seçilecek yazı fontu üzerinde titiz davranmak ve mutlaka uzman kişilerden yardım almak önemlidir. Çünkü dergi tasarımında yazılı içerikler bilgi verme açısından farklı bir yere sahiptir ve bu yüzden hedef kitleye gerekli bilgilerin ulaştırılması adına rahat bir okuma sağlaması ve gözü yormaması gerekir.

Ayrıca yazı içerisinde kullanılan başlıklar için de farklı bir yazı fontu tercih edilebilir. Bu şekilde dergi sayfalarında dikkat çekici alanlar oluşturmak ve farklı yazı fontundaki başlıklar ile okuyucunun dikkatini çekmek mümkün olur. Ancak tüm başlıkların hemen hemen yanı fontta olması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yani başlık için farklı bir yazı fontu kullanmak istenen bir tasarım açısından etkili olmaz. Bu yüzden gerek başlıklarda gerekse de yazılı içeriklerde en fazla 2 ya da 3 farklı yazı fontu ile hareket etmek gerekir. Uzmanlar tasarım konusunda bir katalog ya da dergide kullanılacak olan yazı fontlarının 3’ten fazla olmamasını tavsiye eder ve özellikle gelişi güzel bir tasarım oluşturduğu için uygun görmez.

6. Ana Başlıklar ve Alt Başlıklar

Eğer derginizin farklı bir tasarım sahip olmasını ve diğer dergilere göre fark yaratmasını istiyorsanız, öncelikle bunun için daha detaylı çalışmalar yapmalı ve daha yaratıcı olmalısınız. Aksi takdirde sıradan dergi tasarımlarından çok fazla iler gitmeniz mümkün olmaz. Dergi tasarımlarında dikkat çekmenin en etkili yollarından biri ise başlıklar ile gerçekleşir. Dergi içerisinde yer alan haberlerde ya da konularda başlıkları etkili bir tasarım kullanarak oluşturmak her zaman okuyucuların ilgisini çeker ve o konu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Tasarım konusunda dikkat çekmenin amacı aynı zamanda merak uyandırma ile birlikte gelir. Yani okuyucuların merakını uyandırmak dergiye olan ilginin de artış göstermesine neden olur.

7. Ürün ve Hizmetleri Öne Çıkarmak

Dergi çalışmalarında bir firma ya da marka için tasarım yapılması halinde ürün ve hizmetlerin öne çıkarılmasında fayda vardır. Eğer ürün ve hizmetlere dergi içerisinde yer veriliyorsa ve bunun yanında ürünlerin tanıtımı yapılıyorsa daha detaylı bilgiler vermek ve konuyu okunabilir bir şekilde okuyucunun karşısına çıkarmak gerekir. Ürün ve hizmetler ile ilgili yapılan haberlerde okuyucunun ilgisini çekmek için aynı zamanda etkileyici bir içerik hazırlanması gerekir. Akıcı bir anlatım ve ilgi çekici bilgiler hedef kitlenin ilgili konu ya da habere daha fazla odaklanmasını sağlar. Bu yüzden yazılı içerik hem kendi içinde hem de tasarım açısından isteneni vermelidir.

8. İmla Kuralları

Tasarım konusunda yazılı içerikler her zaman öne çıkar. Tabi bu içeriklerde imla hatası bulunmaması önemlidir. Bunun için dergi içinde yazılı içeriklerde redaksiyon çalışması yapılması gerekir. Yani içerikler dil ve anlatım gibi yönlerden kontrol edilmeli ve yayına hazır hale getirilmelidir. Bu çalışma daha profesyonel bir dergi tasarımı ortaya çıkmasını sağlar. İmla hataları olan içerikler, okuyucuların gözümde ciddiyetsiz bir hava yaratabilir ve bu yüzden dergi yayına alınmadan önce genel bir kontrol yapılmasında fayda vardır.

9. Renk Seçimi

Dergi tasarımlarında şu ana kadar en etkili tonlama beyaz arka plan üzerine siyah yazı olarak görülür. Bu şekilde dergi içindeki yazılar daha rahat okunur ve aynı zamanda gözü yormaz. Ancak okuyucuya gözü yormayacak farklı renk tonları ile alışıla gelmişin dışında bir tasarım sunmak mümkündür. Burada yapılması gereken renkler üzerinde biraz çalışmak ve genel tasarıma uygun renkler bulmak gerekir. Sadece arka fonda seçilen rengin yazı rengi ile karşıt olması ve yazının ö plana çıkarak kolay bir şekilde okunması sağlanmalıdır. Bu tür bir çalışma ile arka planda beyaz fon zorunluluğu ortadan kalkar ve farklı renkler de denenebilir.

10. Sayfaya Özel Tasarım

Dergiler geniş içerik sunan basılı bir materyal olması nedeniyle pek çok farklı haber ve konuyu bünyesinde barındırır. Farklı haberler için de her sayfaya özel tasarımlar yapılması gerekebilir. Bu tür durumlarda öncelikle karmaşadan uzak bir tasarım meydana getirmek ve daha okunaklı sayfalar oluşturulmalıdır. Aksi takdirde gelişi güzel oluşturulan sayfalar okuyucu boğar ve ilgisini çekmez. Bu yüzden her sayfaya özel bir tasarım yaparken profesyonel bir yardım almak gerekir. Her sayfa için oluşturulacak farklı tasarımlar iyi düşünülmeli ve okuyucu ana temadan uzaklaştırmamalıdır. Sayfa tasarımlarında bunlara dikkat edilmesi ile çoğu zaman istenen sonuçlara ulaşmak mümkündür.

11. Baloncuklar ve İkonlar

Dergi içerisinde anlatılmak istenen mesajın daha etkili bir şekilde hedef kitleye iletilmesi için baloncuklar ve ikonlar kullanılması tasarımın başarılı olmasında önemli bir konumda yer alır. Bir yazılı içeriğin baloncuk içerisine alınması o konuya dikkat çekilmesini sağlar. Bunun yanında konu ile ilgili çeşitli ikonlar da yine algının tam olarak verilmek istenen mesaja yönlendirilmesine olanak sağlar. Bu nedenle dergi tasarımı içerisinde bu tür argümanların gerekli yerlerde kullanılması tavsiye edilir. Sıradan tasarımların yerine bu tür ikon ve baloncuklara yer vermek tasarım konusunda atılacak etkili adımlardan biri olur. Üstelik okuyucuların da ilgisini çeken bu ve buna benzer değişiklikler mevcut tasarımlara göre fark yaratılmasını sağlar.

12. Kaliteli Baskı

Dergi tasarımında önemli olan püf noktalardan bir başkası da kaliteli baskıdır. Eğer harika bir tasarım yapmışsanız ve bir de derginizde yer alan haberlerin oldukça ilgi çekici olduğunu düşünüyorsanız, böyle bir dergi tasarımını kalitesiz bir baskıya mahkûm etmek istemezsiniz değil mi? Çünkü dergilerde kaliteli baskılar her zaman dikkat çeker ve okunma oranı daha yüksektir. Kaliteli bir kuşe kâğıda ya da kalınlık ve gramaj olarak daha üst seviye özelliklerde yapılan kâğıtlar ile gerçekleştirilen basımlar, her zaman dikkat çeker ve okuyucunun ilgisi genelde bu tür dergilere kayar.

Eğer siz de dergi tasarımı konusunda istenen sonuçlar elde etmek ve aynı zamanda baskı malzemesiyle de öne çıkmak istiyorsanız, tasarım aşamasında baskı malzemeleri açısından da karar vermeniz gerekir. Bu şekilde hedef kitle üzerinde farklı izler bırakabilir ve aynı zamanda yer aldığınız sektörde dikkat çekici bir konuma gelebilirsiniz. Dergi tasarımına başlamadan baskı malzemeleri ile ilgili genel bir araştırma yapmak ve buna uygun bir tasarım geliştirmekte fayda vardır. Aynı zamanda çeşitli konularda önünüzü görmenizde sizlere avantaj sağlayacaktır.

Siz de yukarıda yer alan tasarım ilkeleri çerçevesinde etkileyici bir dergi tasarımına sahip olmak için firmamız çalışanları sizlere yardımcı olur. Alanında uzman ve deneyimli ekibi ile her zaman yanınızda olan firmamız sayesinde siz de bulunduğunuz sektörde fark yaratabilir ve hedef kitleniz tarafından daha dikkat çekici bir hale gelebilirsiniz. Yaratıcı fikirleri ile siz müşterileri için sıradan bir dergi tasarımı dışına çıkan ve sizlere farklı olma şansı sunan grafik tasarım firmamız, aynı zamanda hızlı ve profesyonel çalışmaların en doğru adresidir. Eğer siz de baştan sona en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir dergi tasarımı istiyorsanız, daha fazla zaman kaybetmeden hemen firmamız ile iletişime geçin ve sizlere kısa süre içerisinde kaliteli hizmetleriniz ile yardımcı olalım.

Dergi Tasarımında Mizanpaj

Dergi tasarımında önemli konulardan biri de mizanpajdır. Diğer adıyla sayfa düzeni olarak karşımıza çıkan mizanpaj, gazete ve dergilerde çok fazla kullanılır. Dergi tasarımı yaparken sayfaların belirli bir düzene göre oluşturulması mizanpaj sayesinde mümkün olur. Ayrıca mizanpaj ile daha dikkat çekici ve gözü yormayan sayfalar oluşturulabilir. Bu nedenle dergi tasarımlarının önemli aşamalarından biri de sayfa düzeni olarak karşımıza çıkar. Şimdi, mizanpaj hakkında daha detaylı bilgiler vermeye çalışalım.

Mizanpaj Nedir?

Sayfa düzeni olarak karşımıza çıkan mizanpaj, genel olarak gazete ve dergilerde kullanılır. Mizanpaj ile dergilerde karşı tarafa aktarılmak istenen haber ya da konu ile ilgili etkileyici çalışmalar yapılır. Böylece okuyucuya verilmek istenen mesaj tam olarak ifade edilmiş olur. Bunların yanı sıra mizanpaj dergi daha düzenli bir içeriğe sahip olur. Sıradan dergi düzenlemelerine göre farklı bir sayfa yapısı ortaya çıkar ve bunun yanında sayfa düzeninde profesyonel bir çalışma yapıldığı da açık bir şekilde görülür. Tabi mizanpaj ile aynı zamanda derginin etkileyici bir tasarıma kavuştuğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle dergi tasarımında mizanpaj ilkelerine önem verilmesi ve gereken her alanda kullanılması gerekir.

Dergi Tasarımında Mizanpaj Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer dergi tasarımı sırasında mizanpajı öne çıkarmayı başarırsanız daha düzenli sayfa yapılarına sahip olur ve bunun yanında okuyucuya gözü yormayan dergi sayfaları hazırlama şansı elde edersiniz. Bu yüzden daha şık ve estetik dergi sayfaları oluşturmak için mizanpajı göz ardı etmemenizde fayda vardır. Tabi etkili bir mizanpaj içinse dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Şimdi, mizanpaj uygulamalarında genel olarak dikkat edilmesi gerekenleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Planlama

Dergi tasarımı aşamasında mizanpaj açısından önemli bir konumda yer alan planlama, tam olarak tasarımın karakterini belirler ve bunun yanında tasarımda kullanılacak argümanların neler olduğunu tespit ve temin etmeye yarar. Ayrıca dergi içeriği ile ilgili kaynakları bir araya toplamak ve tasarıma başlama konusunda gerekli hazırlıkların yapılması yine planlama sayesinde olur. Tasarım öncesinde planlama yapılmadığı durumlarda çeşitli aksaklıklar öne çıkabilir ve bu da süreç içerisinde zaman kaybına neden olabilir. Bu yüzden dergi tasarımlarına başlamadan önce her zaman genel bir planlama yapılması büyük bir önem arz eder.

Yazı Fontu Seçimi

Yazı fontu seçimi de aynı şekilde mizanpajın önemli aşamalarından biri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle dergi içerisinde kullanılacak başlıklar ve yazılı içeriklerde herkesin rahat bir şekilde okuyabileceği ve anlayabileceği bir yazı fontu kullanmak gerekir. Hatta yazı fontunun küçük büyük herkes tarafından anlaşılması ve buna uygun bir yazı karakteri seçilmesinde fayda vardır. Yeterli derecede anlaşılmayan yazı fontları okuyucunun dergiden uzaklaşmasına neden olabilir ve aynı zamanda dergiye olan ilgiyi azaltır. Ayrıca dergi içerikleri ilgi çekmez ve böyle bir durumda ise haberler ya da konular amacına ulaşmaz.

Yazı Puntosu

Dergi tasarımlarında dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise yazı puntosudur. 1 punto tam olarak basılı materyal üzerinde 0.376 mm’ye denk gelir. Yazılı içeriklerin okuyucular tarafından kolayca anlaşılması için yazı puntosu önemli bir konumda yer alır. Dergi tasarımlarında punto konusunda standart bir değer yoktur. Ancak dikkat edilmesi gereken okunabilir bir değer aralığına sahip olmasıdır. Ayrıca sayfa düzenine göre farklı değerler alabilir. Buna rağmen daha rahata okunabilmesi için çok büyük değerlerde kullanmak sayfa tasarımına aykırı düşer. Bu yüzden en uygun ölçülerde dergi sayfalarına yerleştirilmesi gerekir.

İmla Kuralları

Dergi tasarımlarında istenen bir ciddiyet sağlamak aynı zamanda özenilen bir içerikle mümkün olur. İmla hataları ile yazılı içeriklerde göze batan ve oldukça rahatsız edici tasarım hataları olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden tasarım sırasında yazılı içeriklerde bulunan imla hatalarını gidermek ve bunun ardından yayına vermek en doğrusu olur. Yapılması gereken ise öncelikle yazılı içerikleri baştan sona kontrol etmek ve sonrasında yayına vermektir. Çünkü küçük bir imla hatası ile derginin tüm kopyalarında yer alacak ve bu şekilde okuyucuya ulaşacaktır. Yani geri dönüşü olmayan bir durum olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Renk Tercihleri

Mizanpaj konusunda renk tercihleri dergi sayfalarında beyaz arka fon ve siyah yazı şeklidedir. Renklerin bu şekilde seçilmesi daha rahat ve gözü yormayan bir okuma sağlar. Ancak gözü yormayan ve daha rahat okunabilen farklı renklerle de çalışmak mümkün olur. Bunun için birkaç deneme yapmak ve buna göre en uygun renkleri seçmek gerekir. Genel olarak dergi mizanpajlarında tavsiye edilen beyaz bir arka fon üzerine siyah yazı yerleşimidir.

Bloklama

Bloklama daha kaliteli bir içerik sunulmasına yardımcı olur. Görsellerin büyük bir hassasiyet ile yerleştirildiği bu çalışma dergi tasarımında mizanpaj açısından önemli bir konumda yer alır. Ayrıca bloklamayı 5 farklı çeşide ayırmak mümkündür. Bloklama çeşitleri aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Sağdan blok
 • Soldan blok
 • Ortadan blok
 • Her iki yana bloklama
 • Rastgele bloklama

Bloklama ile daha kaliteli ve etkileyici bir tasarım oluşturmak için mevcut içeriğe göre yapılandırma yapılabilir. Eğer bloklama doğru bir şekilde yapılırsa daha dikkat çekici ve şık bir tasarıma sahip dergi sayfaları ortaya çıkar.

Ara Boşluklar

Dergi sayfasında yer alan görsel ve yazılı içeriklerde belirli aralıklar ile boşluk bırakılması gerekir. Tabi ilk olarak akla gelen yazılı içeriklerdeki satır arası boşluklarıdır. Satır aralıkları genelde yazıların daha net ve okunabilir bir hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca yazılar sayfa üzerinde daha şık ve estetik bir görüntü sergiler. Bu yüzden satır aralığı en uygun koşullarda sağlanmalı ve buna göre bir çalışma yapılmalıdır. Dergi içeriklerinde yazılar için tercih edilen yazı puntosunun en az 1.2 - 1.5 katı arasında bir satır aralığı seçilmesi uygun olur. Bu değeler ile yazılar daha okunabilir hale gelir ve yazılar birbirine girmiş hissi vermez.

Diğer yandan görsel içerikler arasında da aynı şekilde belirli boşluklar bırakmak uygun olur. Bu boşluklar hem dikey hem de yatay konum için geçerlidir. Yazılar arasında bırakılan boşluklar kadar görsel ögeler arasında bırakılan boşluklar da tasarımın daha etkileyici görünmesine yardımcı olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken görsellerin dikey ve yatay şekilde birbirileri ile eşit mesafede ve uyumlu olmalarıdır. Eğer görseller arasında da bu uyum sağlanırsa mizanpaj için gerekli olan önemli bir kriter daha yerine getirilmiş olur.

Yazıların Et Kalınlığı

Et kalınlığı, basılı materyallerde gözle kolayca algılanan kalınlık olarak karşımıza çıkar. Mizanpaj ilkelerinde yazıların okunabilirliğini belirler ve böylece yazılar daha net bir şekilde okuyucu tarafından algılanabilir. Okunabilirliği seçmek için en uygun et kalınlığı aralığının tercih edilmesi gerekir. Bunun yanında baskı yapılması düşünülen zeminde kaybolmamalı ve tasarım için en etkili ve uygun değer aralığı seçilmelidir.

Serifler

Serfiler, yazıların başlangıç ve bitiş noktası başta olmak üzere köşelerinde bulunan çıkıntılardır. Ayrıca yazı fontları da serifli ve serifsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Dergi tasarımında kullanılacak yazı fontu okunabilirliği yüksek olması şartı ile serifli ya da serifsiz seçilebilir. Ancak seçilen yazının kolay bir şekilde okunması ve yazılar arasında karmaşa yaratmaması önemlidir. Genelde serifsiz yazı fontları tercih edilir, ancak tasarıma uyacak bir şekilde serifli yazı fontları da tercih edilebilir.

Satır Uzunluğu

Satır uzunluğu da aynı şekilde mizanpaj ilkelerinden biridir. Eğer dergi sayfalarında satır uzunlukları normalden daha uzun ise bu durumda gözün yorulmasına neden olacak sorunlar ortaya çıkar. Okuma sırasında satır uzunluğu her zaman gözün hareket edebileceği sınırlar içinde olmalıdır. Aksi taktirde okuyucunun yazıyı okuması zorlaşır ve çok çabuk gözleri yorulur. Böyle bir durumda ise dergi okunmaz ve tasarım başarısız olmuş demektir.

Görsel Orantı

Mizanpajın önemli ilkelerinden biri de görsel orantıdır. Dergi tasarımları sırasında birden fazla görsel kullanılacaksa öncelikle bu konuda bir planlama yapmak ve buna göre görselleri sayfalara yerleştirmek gerekir. Ayrıca haberler ve konular ile okuyucuya aktarılmak istenen mesajın görseller arasında da boğulmaması gerekir. Ancak vurgulanmak istenen düşünce görseller ile desteklenebilir. Sadece sayfayı çok fazla görsel ile boğmamak ve yazılı içerikler ile uyumlu olmaları sağlanmalıdır. Bu yüzden tasarım sırasında görseller ile çalışmak ve bu doğrultuda tasarımlar yapmak gerekir.

Dergi tasarımlarında görsel ögeler önemli bir konumda yer alır. Haberlerin ya da konunun hedef kitleye daha kolay anlatılmasında ve aktarılmasında etkilidir. Ancak görsellerin gereğinden fazla kullanılması sayfaları boğması okuyucunun habere ait mesajı da anlamamasına neden olabilir. Bu yüzden görseller konusunda daha oranlı davranmak ve sayfa düzenlerini buna göre oluşturmak gerekir. Tabi görsellerin boyutları da aynı şekilde dikkat edilmesi gereken başka bir noktadır. Eğer sayfa içerisinde görseller arasındaki mesafe düzenli olmazsa tasarım gözü yorar ve algının başka yerlere kaymasına neden olur. Uygun görseller ve bu görsellerin arasındaki boşlukların da ayarlanması ile tasarımda başarılı sonuçlara ulaşılabilir.

Dijital Dergicilik

Dergi denince akla genelde basılı olan ve ele alıp okunabilen materyaller gelir. Ancak dergiler günümüzde farklı bir platforma taşınmaya başlamış ve artık okuyucularına bu platformlardan hitap etmeye başlamıştır. Bu platform herkesin yakından bildiği dijital platformdur. Hatta dijital platform ile dergilerin yayımlanması süresi kısalmış ve bununla birlikte maliyetleri de oldukça önemli ölçüde düşmüştür. Çünkü dijital dergilerin basım giderleri yoktur ve gerekli içeriğin ve tasarımın oluşturulması ile internet üzerinden okuyuculara sunulur. Bu şekilde geriye kalan sadece dikkat çekici ve etkileyici bir tasarım yapmak ve bunu okuyucular ile paylaşmaktır. Ayrıca basım giderleri olmayan dergilerin basılı dergilere göre satış fiyatlarının da düşük olduğunu söylemek doğru olur. Böylece okuyucular aynı derginin dijital platformda yayımlanmış halini daha uygun fiyatlarda satın alabilir.

Dijital dergicilikte basım maliyetleri olmadığı için içerik oldukça geniş bir şekilde okuyucuya sunulabilir. Yani normalde 60 sayfa olması gereken bir dergiyi o dönemde oluşan haber yoğunluğuna göre 80 sayfaya çıkarmak pek de zor olmaz. Yalnızca sayfa tasarımı ve içerik yerleşimi biraz daha zaman alır. Ancak maliyetlerin düşük olması o sayının daha fazla sayfa sayısına sahip olmasını engellemez. Tabi dergi denince genelde ele alınıp okunabilmesi ve kâğıt kokusunun hissedilmesi tercih edilebilir. Buna rağmen dijital ortamlarda da dergi okumayı seven birçok okur sever vardır. Dijital dergiler genelde bu kesim için yayımlanır ve hizmete sunulur. Bazı markalar ise aynı dergiyi hem basılı hem de dijital platformda okuyucuya ulaştırır. Böylece isteyen basılı olan dergiyi isteyen de dijital platform üzerinden hizmete sunulan dergiyi alabilir. Yani dijital platformdan sunulan derginin düşük maliyeti ile aslında farklı bir alternatif olarak öne çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Eğer siz de dergi tasarımı konusunda hem sizlere yol gösterecek hem de başarılı bir tasarım meydana getirecek bir firma arıyorsanız, siz müşterilerine alanında uzman ve tecrübeli kadrosu ile hizmet veren ajansımıza gelebilirsiniz. Sizlere yılların verdiği bilgi birikimi ve deneyim ile yardımcı olan çalışma arkadaşlarımız, aynı zamanda etkileyici ve bir o kadar da ilgi çekici dergi tasarımlarına sahip olmanızı sağlar. Tasarım aşaması öncesinde gerekli tüm hazırlıklar yapılır ve ardından dergi içerisinde kullanılacak argümanlar da temin edilerek bir an önce işe başlanır. Dergi tasarımı ilerlerken sürekli sizinle iletişim halinde kalınır ve süreç konusunda bilgi verilir. Ayrıca profesyonel çalışmalar yapılan tasarım sırasında mizanpajdan kapak tasarımlarına kadar her şey oldukça titiz bir şekilde ele alınır.

Dergi tasarımında etkileyici bir tasarım düşünen ve yaratıcı fikirlere açık olan herkes için en doğru adres olan firmamıza gelin ve sizlere ayrıcalıklı hizmetlerimiz ile hızlı ve güvenilir çözümler sunalım. Müşteri memnuniyetinin her şeyden önde geldiği firmamız ile siz de profesyonel hizmetler ile karşı karşıya kalabilir ve çözüm odaklı çalışmalarımıza dâhil olabilirsiniz. Yapmanız gereken bir an önce bizimle iletişime geçmek ve sizlere sunduğumuz avantajlı ve uygun fiyatlı çözümleri daha yakından görmektir. Firmamız, siz müşterilerine sektör genelinde en uygun fiyat aralıkları ile yardımcı olur ve bunun yanında hiçbir şekilde kaliteden ödün vermez.

0 Sonuçtan 1-1 Arasında Gösteriliyor.

HABERLER