0
Breadcrumb Nedir? Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Nedir? Nasıl Kullanılır?

İçerisinde birçok sayfa barındıran web sitelerinde breadcrumb navigasyonu, ziyaretçilerin yollarını bulma şekillerini büyük oranda arttırmaktadır. Kullanılabilirlik bakımından breadcrumb, bir web sitesi kullanıcısının bir ya da birkaç üst düzey sayfaya ulaşım sağlayabilmesi için gerekli olan eylem sayısını azalmak için kullanılmaktadır. Bunun yanında ziyaretçinin web sitesinin hiyerarşisinde yerini belli eden, açılış sayfalarına bağlamsal bilgi sağlayan güzel bir görsel yardım yöntemidir.

Breadcrumb Nedir?

Türkçe anlamıyla ekmek kırıntısı veya içerik haritası anlamına gelen breadcrumb, kullanıcının web sayfasında ya da web uygulamasındaki yerini gösteren bir gezinme şeması çeşididir. Bu terim, Hansel ve Gretel masalından alınmıştır; bu masalda, iki çocuk ormanda eve geri dönüş yollarını bulabilmek için yol boyunca ekmek kırıntılarını patika yola atarlar. Masal da olduğu gibi, gerçek dünyada sistemlerindeki kırıntılar kullanıcıların orijinal açılış noktalarına kadar uzayan yolu bulabilmelerini sağlamaktadır.

Hiyerarşik olarak organize edilen çok sayıda içeriğe sahip web sitelerinde genelde ayrımlar görebilirsiniz. Web uygulamalarında, ilerleme çubuğuna benzer bir şekilde işlem gören birden fazla yöntem de görebilirsiniz. En basit tabirler kırıntılar, “büyüktür sembolü (>)” ile ayrılmış bir vaziyette yatay olarak düzenlenmiş metin bağlantılarıdır; simge, o sayfanın yanında yer alan sayfa bağlantılarına göre düzeyini göstermektedir.

Breadcrumb Nasıl Kullanılmaktadır?

Breadcrumb kullanmaya başlamadan önce asıl amacına yönelik bir kullanım için üç farklı kriteri gözden geçirmek ve bu konular hakkında en doğru kararı vermek gerekmektedir.

Breadcrumb Ayracı Nasıl Seçilir?

Web sitenizde breadcrumb ayıracı olarak hangi sembolü kullanacağınıza karar vermeniz oldukça önemlidir. Sanal dünyada, sayfalar arasında yer alan hiyerarşi genellikle büyük olur ve (>) sembolü kullanılarak gösterilir. Bu işaretin tasarımına uygun olmadığı zamanlarda nokta, tire veya eğik çizgi de kullanılabilir.

Breadcrumb Büyüklüğü

Breadcrumb büyüklüğü, sitenizin estetik görüntüsüne de büyük katkı sağlar. Kullanılacak olan breadcrumb sembollerinin ne görme konusunda zorluk çıkaracak kadar ufak, ne de göze hoş gelmeyecek ve görsel estetiği bozacak kadar büyük ebatta olmaması gerekir. Breadcrumblar için en ideal boyut, sitelerde yer alan menülerin ebatlarına eşit veya onlardan biraz daha küçük olarak düzenlenmiş biçimde ayarlanan ebatlardır.

Breadcrumb Konumu

Sayfanıza konulacak olan breadcrumb etiketleri için en ideal konum, menünün alt kısmında yer alır. Breadcrumb etiketleri menünün alt kesimine eklenmiyorsa eğer sayfanın ortasına da alınabilir. Bu etiketler için en uygunsuz olan konum ise sayfanın sağ kısmında yer alır. Breadcrumb etiketleri sitenin her neresine konumlanmış olursa olsun, yatık bir vaziyette olması en çok rastlanan konumlandırma şeklidir.

Soft Ajans olarak bağlantılarınızın tamamında ve SEO ayarlarınızda profesyonel ekibimizle beraber her zaman yanınızda oluyor ve her bir aşamada sizlere teknik yardım vermeye devam ediyoruz.

Breadcrumb’ın Ne Gibi Faydaları Vardır?

Breadcrumb kullanmak hem kullanıcı bakımından kolaylıklar sağlar hem de arama motorlarında internet sayfanızın daha verimli olarak kategorize edilmesine imkân tanır. Kullanıcının internet sitesi üzerindeki izlemiş olduğu yolu görmesine olanak tanır. Özellikle kullanıcılar için verimli ve hızlı bir internet kullanımı sunmanın çok önemli olduğu göz önüne alınırsa, breadcrumb kullanmak oldukça faydalı bir seçim olacaktır. Breadcrumb kullanımı ile internet sitenizi ziyaret eden bir ziyaretçi, rahatlıkla sitenizin içinde dolaşabilir ve kategoriler arasında geçişleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.

Arama motorları sonuçlarına sayfanınız eğer varsa URL’sinin yanında kategori de bulunması gerekmektedir. Bu durum da genel olarak fayda sağlar. Breadcrumb kullanmanın SEO sonuçlarına etkileri konusunda henüz kesin bir sonuca varılmamış olsa da, yararlı olduğu yönündeki yorumlar azımsanmayacak kadar yüksektir. Ayrıca bu konu hakkında kısa bir örnek vermek gerekirse; Google arama motorunun içinde alışveriş sekmesi yer aldığından, eğer alışverişle alakalı bir siteye sahipseniz, breadcrumb kullanmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.  

Breandcrumb kullanımı sırasında çok basit olup ancak dikkat de edilmesi gereken bazı noktalar yer almaktadır. İlk olarak breadcrumb kullanırken asıl amacımızın internet sayfamızın verimlilik oranlarını en üst seviyelere çıkarmak olmalıdır. Sadece arama motorlarında daha verimli sonuçlar elde etmek için kullanırsanız, bu sizin faydanıza olmaz. Eğer breadcrumb kullanacaksanız bunu sitenizin tamamını kapsayacak biçimde yapmanız gerekmektedir. Sadece belirli başlıklarda uygulanmış olan breadcrumb, verimsizliğe neden olacaktır. Bu noktada ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey, kullanıcılara rahat bir biçimde site içinde dolaşma imkânı vermek olmalıdır. Genel tanı, soldan sağa doğru ilerleyen bir yolun görsel olarak daha işlevsel olduğu yönünde olup bu şekilde kullanmak daha çok fayda sağlayacaktır. .

Breadcrumb konusu meşakkatli bir süre gerektiren bir konu olmasa da özenli ve sade bir biçimde hazırlanması oldukça önemlidir. Eğer kullanıcı memnuniyetine önem veren bir kişiyseniz bu konu ile ilgili en baştan özenli çalışmalar yapmanız yeterli olur. İnternet sayfanıza ilave edeceğiniz bu küçük özellik, günlük ziyaretçiler açısından çok faydalı bir konuma sahiptir ve kullanılması da tavsiye edilmektedir.  

Breadcrumbsları 3 Farklı Yöntemle Kullanabilirsiniz.

1- Konum Tabanlı Breadcrumb

Yere odaklı breadcrumb, ziyaretçiye web sitesinin hiyerarşisinde nerede olduklarını göstermektedir. Genellikle bunlar çok seviyeye ( genel olarak iki den fazla seviyeye) sahip olan navigasyon olanlar için kullanılmaktadır. Vermiş olduğumuz örnekte de görüldüğü gibi (SitePoint’den), her bir metin bağlantısı, sağ taraftaki bir seviyeden daha yüksek bir sayfa içerisinde yer alır.

2- Öznitelik Tabanlı Breadcrumb

Öznitelik tabanlı breadcrumb, belli bir sayfa içerisindeki öznelikleri görüntüler. Örnek verecek olursak; Newegg’de breadcrumb, belirli sayfalarda görüntülenen öğelerin niteliklerini gösterir.

Bu sayfada, Lian Li tarafından üretilmiş olan ve MicroATX Mini Tower form neticesine sahip olma özelliğini taşıyan tüm bilgisayar kasaları görüntüleyebilir.

3- Yol Tabanlı Breadcrumb

Yol tabanlı breadcrumb, kullanıcılara belli bir sayfaya ulaşmak için atmış oldukları adımları gösterir. Yol tabanlı breadcrumb, kullanıcıların geçerli olan sayfaya ulaşmadan önce ziyaret etmiş oldukları sayfaları görüntülemesi bakımından dinamiktir.

Breadcrumb Kullanmanın Ne Faydaları Vardır?

Kullanıcılar için oldukça kullanışlıdır

Öncelikle breadcrumb kullanıcılara bir web sayfasını gezebilmeleri için ikinci bir yol sağlar. Kullanıcılar, geniş kapsamlı pek çok seviyeli web sitesinde bütün sayfalar için bir breadcrumb sunarak daha basit olan üst kategorilere ulaşmalarını sağlar.

Üst düzey sayfalara geri dönebilmek için işlemleri veya tıklamaları azaltır

Üst düzey bir sayfaya geri dönüş yapabilmek için tarayıcının “Geri” düğmesini ya da sitenin birincil navigasyonunu devreye sokmak yerine, ziyaretçiler artık az sayıdaki tıklanma oranları ile breadcrumb kullanabilirler.

Ekranı genellikle gereksiz yere doldurmaz

Genel olarak yatay biçimde yönlendirmiş oldukları ve açık bir şekilde stil aldıklarından dolayı, breadcrumb parkurları sayfanın içinde gereğinden fazla yer kaplamaz.

Çıkma oranlarını anında düşürür

Breadcrumb izleri, açılış sayfasını tespit ettikten sonra bir web sayfasına ilk kez girenler için sitede daha fazla kalmalarını sağlayacak kullanışlı bir yöntem olabilir. Örneğin, bir ziyaretçinin bir arama sonucu sonrasında bir web sayfasına geldiğini ve bir breadcrumb tarama izinin ilgili kullanıcının ilgi alanlarını görüntüleyebilmesi için o kullanıcıyı daha üst seviyedeki sayfalara tıklamasını talep edeceğini düşünün. Bu durum da web sayfasının çıkma oranını anında düşürür.

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP