0
SEO NEDİR?

SEO NEDİR?

Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinin alındığı SEO, arama motoru optimizasyonu demektir. Tanımından da anlaşıldığı gibi arama motorları ile ilgili bir kelimedir. Web sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda yer alması ve yüksek performans göstermesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Buradan da anlaşıldığı gibi birçok çalışmayı içerir. SEO çalışması sadece bir kez yapılan bir işlem değildir. Bir web sitesinin arama motorları sonuç sayfasında iyi bir sıralama elde etmesi için sürekli geliştirme ve iyileştirme yapılmalıdır.

SEO Popülarite Sağlama Sanatıdır

Arama motorlarının web sitelerini daha rahat taramasını ve anlamasını sağlayan SEO, web sitesinin değerini yükselterek arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. İlk sayfada sıra alan bir web sitesi popüler bir web sitesidir. Popülaritenin arttırılması için ziyaretçi sayısının artması gerekir. Bunun için de web sitesi aranan anahtar kelimeye karşılık gelerek ilk sıralarda yer almalıdır. Kullanıcılar aradığı bilgiyi sunacak listedeki ilk web sitelerini ziyaret eder. Sonraki sayfalarda yer alan web sitelerini kullanıcının ziyaret oranı etme ihtimali son derece düşüktür. Arama motorlarında web sitelerini ilk sıralara taşıyan SEO çalışmaları, web sitesinin popülaritesini arttırmada en büyük rolü oynar. En doğal yollardan popülarite sağlama yollarını SEO sunmaktadır.

Web siteleri için popülarite meşhur olma, tanınma anlamındadır. Bir sitenin popüler olmaya başladığı arama motorları tarafından ziyaretçi sayısındaki düzenli artışın tespit edilmesi ile anlaşılır. Paylaşım kanallarının ve sayısının artması ile doğal ve sağlam bir popülarite elde edilir.

SEO Getirisi Yüksek Bir Pazarlama Stratejisidir

SEO çalışmaları sonrası web siteleri arama motorlarında ilk sıralara yükselir. Arama motorları kriterlerine uygun hale gelerek popüler siteler arasında yer almaya başlar. Ziyaretçi sayısının artmasını sağlayan ve hedef müşteri kitlesini yakalayarak firmaların satış hedeflerini yakalamalarını kolaylaştıran çalışmalar olup geri dönüşü çok yüksektir. Sadece anahtar kelimeleri uygun yerlere serpiştirmekten ibaret olmayan SEO birçok çalışmayı içeren bir süreçtir. Otorite sahibi bir site haline gelmek için artık web siteleri SEO uzmanlarından destek alıyor. Arama motorlarında görünürlüğü artan web sitesinin saygınlığı ve güvenilirliği de artıyor. Satışları hedeflerin de üzerinde arttırarak web sitesini hit siteler arasına dahil ediyor. Site içi ve site dışı SEO çalışmaları ile web sitelerinin pazarlama gücü de artmış oluyor.

Markaların ürün ve hizmet tanıtımları artık geleneksel yöntemlerle yapılmıyor. Eskiden radyo ve televizyonlarla yapılan reklamlar şimdi yerini dijital medyaya bıraktı. Teknoloji çılgınlığının giderek arttığı günümüzde alışverişlerin büyük bir çoğunluğu internet üzerinden yapılıyor. Arama motorlarına yazılan anahtar kelimeleri karşılayan web siteleri, ilk sıralardaki e-ticaret siteleri olarak kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alıyor.

SEO Çalışmaları Markalar İçin Önemlidir

Bir firmanın hedef müşteri kitlesine ulaşması marka bilinirliğinin arttırılması ile mümkündür. Klasik reklam araçları ile marka bilinirliğinin yeterli seviyede yapılamadığı günümüzde en iyi reklam aracı firmaların dijital ortamdaki aynası olan web siteleridir. Bir web sitesinin kalitesi de arama motorlarındaki aldığı sıralama ile bağlantılıdır. İlk sıralarda yer alan web siteleri her zaman çok daha fazla ziyaretçi almakta ve sonuçta marka bilinirliği de artmaktadır. Her zaman söylediğimiz gibi, web sitelerinin sıralama alması SEO çalışmasının yapılması ile mümkündür. Arama motoru reklamları sayesinde bir web sitesi potansiyel müşteriler tarafından kolayca fark edilir. SEO, markaları arama motorlarında üst sıralara taşıyarak öne çıkmasını sağlar. Satış hacminin artmasını sağlayarak markaların yeni yatırımlara yönelmesine yardımcı olur. Web sitesini tıklayan ziyaretçilerin yaşı, cinsiyeti ve web sitesinde ne kadar kaldığı ile ilgili elde edilen veriler sayesinde hedef kitle tam olarak tespit edilir. Bu da pazarlama stratejisinin doğru yapılması, hedef müşteri kitlesinin yakalanması ve marka bilinirliğinin arttırılması demektir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları SEO uzmanları tarafından yapılan ve profesyonellik isteyen bir iştir. SEO çalışması denildiğinde ilk akla anahtar kelimeler gelir. Fakat SEO sadece anahtar kelime çalışmasından ibaret değildir. Doğal bir popülarite sağlamada anahtar kelime başrol oynar. Yapay durumlar arama motorları tarafından hemen fark edilir ve dikkate alınmaz. Sektöre göre değişen sürelerde tamamlanan bir çalışmadır. Uzun vadeli bir süreç olup getirisi yüksektir.

İnsanlar arama motorlarına bilgi almak istediği kelimeleri yazarlar. Sorular arama motorlarına yöneltilir ve soruların cevapları liste halinde sunulan web sitelerinde aranır. Aramaya da ilk siteden başlanır. Çünkü sıralamada ilk sıralarda yer alan web siteleri hit siteler olarak güvenilirdir.

SEO çalışması ana başlıklarla şunları kapsar;

- Anahtar kelimelerin belirlenmesi ve yerleşimi

- İçerik yazımı ve anahtar kelime yoğunluğu

- Uygun meta veri kullanımı

- URL yapısı

- Uygun görsellerin seçimi ve iyileştirilmesi

- Mobil uyumluluk

 

SEO çalışmaları iki farklı şekilde yapılır. Bunlar;

- Site içi SEO çalışması

- Site dışı SEO çalışmasıdır.

Site içi SEO çalışmasında kelimeler, içerikler, teknik durum ve yapısal unsurlar ele alınır. Site dışı SEO çalışmasında ise backlinkler, sosyal medya paylaşımları, marka bilinirliği, sözlük ve yorum, harita, lokasyon adresi gibi farklı kaynaklar için yapılan SEO çalışmasıdır.

SEO’ nun Olmazsa Olmazı Anahtar Kelime Tanımı

Arama motorlarının başlangıç noktası anahtar kelimelerdir. Kullanıcı arama motoruna bilgi almak istediği kelimeyi yazar ve arama yaptırır. Bu nedenle SEO çalışmasında anahtar kelime tanımlama ve yerleştirme işi SEO’ nun temel çalışmasıdır.

Anahtar kelime tanımlanırken arama hacmi, rekabet ve amaca uygun anahtar kelimeler belirlenir. Doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi demek, web sitesinin aramalarda ön plana çıkması demektir.

SEO İçin Kaliteli ve Özgün İçerik

Arama motorları, arama sonrası en kaliteli içeriklerin bulunduğu web sitelerini çağırmaktadır. En iyi içeriği sunan bir web sitesi sıralamada ilk sırada yer alır. Bu nedenle kişisel ve kurumsal web siteleri, sonuçları en iyi hale getirmek için özgün ve kalitelik içerik kullanır. Kopya içerikler arama motorları tarafından hemen tespit edilmekte ve hatta bu nedenle web siteleri popülaritesini kaybetmektedir. Kopya içerik kontrolü için internette birçok program bulunuyor. Satın alınan bir içeriğin kopya olup olmadığı hemen tespit edilebiliyor. Özgünlük kontrolünden geçen, akıcı, bilgilendirici ve kaliteli içeriklerin yer aldığı web siteleri arama motorlarının temel işleyiş prensibin uygun web siteleri olarak ön plana çıkıyor.

SEO Ajansı İle Çalışmak

Birçok web site sahibinin merak ettiği konulardan biri de SEO çalışmasını kendilerinin yapıp yapamayacağıdır. Elbette ki bilgi sahibi bir SEO çalışması yapabilir. Fakat SEO uzun ve zor bir süreçtir. Birçok unsurun bir arada incelenmesi ve çalışmaların yerli ve yabancı kaynaklar incelenerek yapılması gerekir. Hatta SEO paketleri bile çoğu durumda istenen sonucu vermeyebilir. En iyisi SEO ajansları ile çalışmak ve profesyonel bir destek alarak kaliteli bir SEO çalışması yaptırmaktır. Günümüzde kurumsal SEO ajansı adı altında birçok firma hizmet sunuyor. Yükselme garantili SEO çalışmaları ile web sitelerini dijital ortamda hak ettiği yere taşıyor. Performans odaklı çözümlerle markalara değer katan çalışmalar yapılıyor. En uygun bütçeler doğrultusunda markalar hedef kitlelerle buluşuyor.

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP