0
Web Tasarımcı Ne İş Yapar?

Web Tasarımcı Ne İş Yapar?

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web tasarımcısı tasarım düşüncelerinin estetik bir çizgi içinde, belirlenen bir hedef doğrultusunda bir kısım ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve tasarım aşamasının yazılım aşamasına evrildiği işlemlerin tamamına denir. Bütün bu işlemlerden sonra ortaya kullanılabilecek bir web sitesi çıkmaktadır. Web tasarım işleminden sonra meydana gelen bu internet sitesi kullanıcılar internet dünyasında arama motorlarında faydalanarak erişim sağlayabilirler. Bu web tasarım aşamasını yöneten ve hazırlayan kişiye web tasarımcısı ismi verilmektedir.

Kimler Web Tasarım İşini Yapabilir?

 1. Pazarlama departmanlarında ya da ajanslarda tasarım alanında kariyer yapmak isteyen kişiler.
 2. Üniversite bitirip, kurumsal şirketlerin pazarlama alanlarında kurumsal imaj sağlayabilmek adına çalışmalar yaparak şirketin Pazar payı elde etmesi konusunda kilit çalışmaları yönlendirebilecek kişiler.
 3. Bilişim alanında çalışmakta olan, kaliteli görsel tasarımların önemini kavrayabilen, programlama bilgisine sahip ve web tabanlı yapmış olduğu yazılımların etkisini daha ileriye taşıyabilen kişiler.
 4. Görsel tasarım sektöründe kariyer sahibi olarak, internet ve elektronik ortamlardaki programlama konularında var olan bilgi açıklarını gidermeye çalışan kişiler.
 5. Bilgi ve becerisini uluslararası belgeler ile tescil edip, yurt içi ya da yurt dışı kariyer imkanlarına sahip olmak isteyen her bir kişi web tasarımcılığı yapabilir.

Web Tasarımcısı Hangi Konuları Öğrenmelidir?

Düzgün ve kaliteli bir web sitesi tasarlamak isteyen kişiler gerekli olan grafik tasarım teknolojilerinin tamamını bilmesi gerekir. Bunun yanında web yayıncılığı konusunda da uzmanlaşmış olması gerekmektedir. Web sitesini meydana getirmek adına başarılı bir programlama ve görsel tasarım için gerek duyulan; Vektörel tasarım, piksel tasarım, actionscript, flash, dreamweawer, fireworks, photoshop, ıllustrator, ASP, animasyon ve PHP kodlarının tamamının biliniyor olması gerekmektedir. Sonrasında ise çok sayıda projede boy göstererek profesyonelleşebilmek için bazı adımların atılması gerekmektedir.

Web tasarım alanında yer almak isteyen kişiler;

 1. Web tasarım alanının ana ilkelerinde haberdar olmalı
 2. CSS ve XHML gibi işaretleme dilleri ile web sayfaları hazırlayabilmeli ve hazırlamış olduğu bu siteleri biçimlendirebilmeli.
 3. Dijital görüntü işleme yazılımlarında faydalanarak görsellerini düzenleyebilmeli.
 4. Ajans kalitesinde yapılan kurumsal çalışmaları kolaylıkla yönetebilmeli.
 5. İnternet sayfaları için ilgi çekici içerikler ve flash animasyonlar hazırlayabilmeli.
 6. Standart olan içerik yönetim sistemlerini tanıyabilmeli.
 7. Herhangi bir web tasarım projesinde etkin bir şekilde faaliyet göstererek rol almalıdır.

Web Tasarımcısı Yaklaşık Olarak Ne Kadar Kazanır?

Web tasarım işiyle ilgilenen kişilerin ortalama ne kadar kazandıklarıyla alakalı net bir fiyat veremeyiz. Web tasarım alanında ne kadar profesyonel ve uzmanlaşmışsanız size olan getirisi bir o kadar fazla olur. Bu nedenle web tasarım sahasında kariyer hedefleri koyuyorsanız kendinizi oldukça fazla geliştirmeniz gerekmektedir.

Kurumsal bir firmadan web tasarım hizmeti alabilmek için ise internet üzerinde konu ile ilgili bilgiler veren siteleri araştırabilirsiniz.

 

Web geliştirici ve web tasarımcı nedir?

Web tasarımı, herhangi bir web sayfasının ya da bir web sitesinin tam anlamıyla düzenini oluşturmak anlamına gelmektedir. Web tasarımı yalnızca bir tasarımın düzenini görüntü çerçevesinde tasarlamanın, yazılım, tasarım ve programlama sistemlerinde kullanarak bir web sayfası şeklinde tasarımın tam manası ile uygulanması gibi durumları içerir. Genellikle web tasarımcıları web sayfalarının görsel düzenlerinin tasarımından sorumlu olurlar. Gerçek anlamda alanında profesyonelleşmiş olan tasarımcılar dizgi, renk düzenlenmesi, bağlantılar ve kullanıcı deneyimleri gibi farklı kavramları dikkate alarak tasarımlarını hazırlar.

 

Web Tasarımcı Nedir?

Prototip oluşturma ve grafik tasarım yazılımı araçlarının kullanımıyla web tasarım uzmanları herhangi bir web sitesinin ilk aşamasını meydana getirebilir. Daha sonrasında ise tamamlanmış olan tasarım kodlamaları için web geliştirme uzmanlarına devredilir. Günümüzde web tasarımı yapan kişilerin en fazla tercih etmiş olduğu araçlardan bir kaç tanesi Photoshop, Adobe, Sketch ve Illustrator’dur. Prototip için ise en fazla Mockplus ve UXP’i tercih etmektedirler.

Web tasarım uzmanlarının genel hatlarından sorumlu oldukları konular web sitesinin genel çalışma performans stili, konumlanması ve kullanıcı kitlenin genel görsel algılarının sağlanması, ürün kataloglarının grafik tasarımı, prototip tasarım, reklam tasarımlarının farklı aktivitelerde yapılması, sayfa tasarımı ve diğer konularda yardımcı geliştiricilerin kullanımı olarak sınıflandırılabilir.

 

Web Geliştirici Ne Anlama Gelir?

Genel olarak web geliştiricileri ürünleri n kodlanmalarını geliştirebilmek için beyinlerinin sağ loblarını değil, sol loblarını kullanan ve dahi olarak adlandırılan kişiler olarak kabul edilir. Normal şartlarda web sitesi geliştiricileri tasarımlarını web tasarım uzmanlarından alırlar ve sonrasında bu sayfaları kodlamak için ön uç geliştirme teknolojisinde faydalanırlar. Web sayfasının pek iyi görünüp görünmediğine takılmasalar da kodlama işlemine oldukça fazla önem verirler. Müthiş derecede olan geliştiriciler ayrıntılara her zaman daha fazla önem verirler ve her bir ayrıntıya tek tek odaklanırlar. Web geliştiricilerinin en fazla kullanmış olduğu kaynak kodu yönetim araçlarına bakacak olursak; CVS, SVN, Git gibi araçlar iken IDE: Sublime, WebStorm, VS Code gibi; ön uç teknolojilerine bakacak olursak JavaScript, HTML, CSS ve benzerleri…

 

Web Geliştirici ve Web Tasarımcı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnsanlar genellikle web geliştirme ve web tasarımı arasındaki kavramsal değişiklikle ilgili pek net bilgilere sahip değillerdir. Aralarında hem bağlantı hem de farklılılar yer almaktadır. En net şekilde belirgin olanı ise sitenin estetik ya da görsel yönü ile ilgili olanlar tasarımcı olarak bilinmesi; web geliştiricileri ise web sayfasının görünmeyen tasarımı; yani kodlama alanı ile ilgilenmeleri. Kısaca ifade etmek gerekirse web arayüzü ilk olarak web tasarımcıları tarafından hazırlanır ve web geliştirici ise web sitesinin görüntüsünü iyi bir sayfa haline dönüştürmekten sorumlu olur.

Bir web tasarımcı için önemli olan şey portföyleridir. Bir iş görüşmesi için herhangi bir firmaya gittiğinizde insan kaynaklarında görevli olan kişiler Beance ya da Dribble profilinize göz atmak isteyebilir. Web geliştirme uzmanları için Github profiliniz, işe alım yöneticilerini en fazla etkileyen yönünüz olabilir. Çünkü bu insanların sizde tek görmek istedikleri şey yapmış olduğunuz kodlamalar ve genel anlamda Github kod düzeylerini en mükemmel biçimde yansıtabilir.  Bunun yanında web tasarımcıları daha analitik bir yapıya sahip olsa da web tasarımcılarını daha sanatsal ve yaratıcı olduklarını ifade etmek mümkündür. Kodlama bakımından web geliştirme ve web tasarımı belli bir düzey içerisinde programlama bilgisi gerektirmektedir.

 

Nitelikli olan web tasarımcılar, kodları grafik tasarımcılarından ve tasarımları da program yapanlardan daha iyi anlarlar. Etkileyici web sitelerinin kurucusu olarak kullanıcı ve ziyaretçileri etkileyecek bir web sitesi tasarlamak nihai hedefleridir. Kısaca ifade etmek gerekirse, tasarımcı son kullanıcının ya da web uygulamasında dolaşma zamanını nasıl görüntüleyebileceğini tasarlayan kişidir. Buna ilave olarak, web geliştirme uzmanlarının mükemmel kod yazma teknolojileri sayesinde siteyi daha iyi geliştirebilmeleri için estetik bakış açısına da sahip olması gerekmektedir. Tasarımcının görsel efekt şemasını ya da fonksiyon prototipini elde etmeleri de görevleri arasında yer almaktadır. En basit görünüşüyle bir web sitesi geliştiricisi uzun sürede müşterinin işerini nasıl halledebileceğine daha fazla önem gösterir.

Web geliştirici ile web tasarımcısı arasındaki yüzeysel farklar yukarıda belirttiğimiz gibi ifade edilmektedir.

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP