0
Web Tasarım CSS nedir?

Web Tasarım CSS nedir?

WEB TASARIM NEDİR?

Web tasarımı nedir? Web sitenizin göründüğü yol, içeriği ve çalışma biçimi ile beraber web sitesinin tasarımı tarafından belirlenmektedir. Web sitesi nedir sorusuna başka bir pencereden göz atacak olursak, siteyi ziyaret eden kişilere sayfa gönderimi yapan etkileşimli özelliklerin düzenini, metin stillerini, renklerini, grafiklerini, yapısını, görüntülerini ve kullanım şeklini belirleyen bir elektronik dosyalar bütününü kavramlaştırma, oluşturma ve planlama aşamasıdır. Profesyonel bir web tasarım, işletmenizi çevrimiçi bir durumda güvenilir göstermeye yardımcı olan yapıttır.

Bir web sitesi kurmaya karar verdiğinizde, karşınıza bazı alternatif seçenekler çıkar:

  1. Benzersiz bir web sitesi tasarlamak için işinde profesyonelleşmiş bir web tasarım uzmanı ile anlaşabilirsiniz.
  2. Adobe Photoshop CC ile hazırlamış olduğunuz web siteniz için harika görseller tasarlayabilirsiniz. Bu alanda en iyisi budur. Başka bir programı aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü başka bir programla yapmaya kalkarsanız buna geri dönmeniz çok zor olur. Kendinizi biraz bu konuda zorlayın ve Adobe Dreamweawer gibi hazır yazılımlardan faydalanarak kendi web site şablonunuzu ortaya çıkartabilirsiniz. (Bu konu teknik teknik uzmanlık gerektiren bir durum)
  3. Şirketinizin grafikleri, renkleri ve metinleri ile özelleştirebilmek için daha önceden ayarlanmış veya özelleştirebilir web tasarım şemalarıyla web sitesi tasarım araçlarında faydalanabilirsiniz.

Web sitenizin tasarımında bulunan özelleştirme seviyesi, web sitenizi hazır ve çalışır bir duruma getirmenin maliyetini ve hızını belirleyecektir.

Profesyonel Bir Web Tasarımda Çevrimiçi İşletme Yöntemlerinde Nasıl Yardımcı Olunur?

Şirketinizi ve sizi kaliteli gösterir ve aşağıda verilmiş olan maddelerdeki bazı teknik problemlerden korur;

  • Profesyonel bir şekilde hazırlanmış web tasarım, müşterilerinize güven verir ve ziyaretçilerinizin bütün ihtiyaçlarını karşılar. Gereksiz ve kafa karıştırtan tasarım unsurları olmadan müşterilerinize öğrenmek istediklerini hızlı bir şekilde gösterir.
  • Web sitenizde yer alan navigasyonun tutarlı, tahmin edilebilir ve anlaşılması basit ve kolay olduğunda emin olmalısınız. Profesyonel bir şekilde hazırlanmış web tasarım ziyaretçileriniz ile sizin aranızda güvenli bir ilişki kurmanıza yardımcı olur.
  • Arama motorlarında web sayfanızı görünür kılar. Web sayfanızın görüntüsü ne kadar ilgi çekici olursa olsun, arama motorlarının web sitenizi okuyabileceği şekilde kodlanmamışsa, arama motorlarının sonuç sıralamalarında yerini alamayacaktır.
  • Bir kullanıcının web sitesinden çıkması fazla zaman almaz. Kırık bağlantılar, uzun süreli yüklenme ve geç açılan görseller, profesyonel bir web tasarım hizmeti ile çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Bütün bunların yanında profesyonel bir web tasarım firması ile çalışmalarınıza devam ettiğinizde sektörünüzde yer alan tüm rakiplerinize göre itibar bakımından sizi daha farklı kılar. Bunun farkını yaşayabilmek için web tasarım referanslarına göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca sahaya bakış açınızı değiştirebilmek için sadece para kazanmaya yönelik hareket etmeyin. Tabi ki her firma profesyonel bir web tasarım hizmeti aldıktan sonra maddi geri dönüşünü bekler. Ancak şunu unutmayın ki; mağazanıza hatta ofisinize bile ilk giriş aşamasında bir yatırım yapmak zorundasınız. Böyle bir yatırımı neden web sitesi tasarımı yattırırken düşünmeyesiniz ki? Günümüz teknolojisinde internet kullanmanın ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle yaptıracağınız web site çalışmasına, mağazanıza veya ofisinize kadar ne kadar özen gösteriyorsanız web tasarım konusunda da o kadar özen vermeniz gerekmektedir.

Eğer bir web tasarım uzmanı olmayı hedefliyorsanız, sizinde müşterilerinize bu çerçeveden bakmalarını sağlamak için ne yapacağınızı onlara aktarırken sıkılmamalısınız.

CSS Nedir?

Web sitelerinde sayfaları şekillendirme ve stil kuralları belirlemek için kullanılan CSS dosyası, web sayfalarının görselliklerini şekillendirme ve meydana çıkarabilme imkanı tanır. CSS, bir başka anlamla kendine özgü kuralları olan bir tanımdır. Eğer web tasarım alanına ilginiz varsa firmanız için web sitesi tasarlatmayı düşünüyorsanız önünüze ilk gelecek kavramlardan bir tanesi CSS’dir. Genel olarak web sitesi bulunan insanlar CSS hakkındaki ihtiyaçlarını yaptırabilecekleri bir tasarımcı veya web tasarım firmaları ile çalışırlar. Ancak CSS’nin ne anlama geldiğini bilmek web tasarım firması ya da bir tasarımcı ile iletişiminiz halinde size avantaj sağlar.

CSS yani açılımı Cascading Style Sheelt, basamaklı stil sayfaları anlamını taşımaktadır. Genel olarak web sayfalarının sunumunu ve tasarımını yöneten bir faktör olan CSS, web sayfalarının içeriklerini işleyen HTML sistemi ile beraber çalışır. CSS ile web sayfanızdaki bilgilerin görüntülenebilmesi hakkında bazı kurallar oluşturabiliriz. Ayrıca renkleri, yazı fontları ve boyutları gibi konularda içerikler için komut listeleri oluşturabilirsiniz. Bu sayfalar birden fazla olabileceği gibi basamaklı olarak da sınıflandırılabilir ve bir stil sayfası diğer sayfaların özelliklerini alabileceği anasayfa olarak seçilir.

Çok sayıda insan için eski stil düz blog şablonları oldukça iyidir. Eğer web sitenizdeki görünüm özelliklerinde değişiklik yapmak isterseniz, CSS’ye mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

Üç Stil Sayfası

Üç tane CSS stil sayfası türü vardır; Bunlar external, internal ve inline. External stilleri bir web sayfasında birden fazla dosyanın nasıl görüneceği, internal stiller ise herhangi bir sayfanın görüntüsünü kontrol eder. İnline stilleri ise yalnızca tek bir sayfada herhangi bir unsuru kontrol etmek için kullanılır.

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse birden fazla stil sayfası kullanmak mümkündür ve bu sayfalar diğer sayfalar için referans oluşturur. Temel itibari ile inline sayfalar interal olanları, interal sayfalar ise external olan sayfaları geçersiz kılar.

CSS komutunu yazabilmek için metin düzenleyicisi olarak stil sayfası oluşturmaktadır. Sonrasında ise bu stil sayfaları HTML ile bağlantı kurar. Böylelikle web sitenizin kuralları belirlenmiş olur.

a:link {color:red;}
a:visited {color:purple;}

Yukarıda vermiş olduğumuz örnek kod, birer CSS kodudur. Giriş yapılmadan önce kırmızı görünen bir sayfanın bağlantısının giriş yapıldıktan sonra mora dönmesi anlamına gelmektedir. Ancak göründüğü kadar teknik bir bilgi gerekmez. Çok sayıda insan bir web sitesini düzenlerken CSS sayfasında işlem yapmak zorunda kalmaz. Ama web sitesinde herhangi bir özelleştirme yapmak isterseniz, mutlaka CSS üzerinde çalışma yapmanız gerekmektedir.

Kısaca ifade etmek gerekirse CSS, internet sayfalarının görünümlerini düzenleyen bir tanıtım dosyası olarak ifade edilebilir ve sayfa içinde yer alan her bir öğeye ait farklı özelliklerin sunulmasını sağlamaktadır.

 

CSS'in Bize Sağlamış Olduğu Faydalar Nelerdir?

Farklı boyuttaki cihazlar ve tarayıcılar için (mobil, tablet gibi) özel olarak değişiklik yapma fırsatı verir. Bu şekilde web siteniz her bir boyut için uyumluluk gösterir.

Yazacağınız CSS kodlarını bir dosya içinde tutarak düzeni sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem yapım esnasında hem de sonraki zamanlarda herhangi bir kodu ya da kod satırını bulabilmek oldukça kolay olur.

Sitemize düzen, renk ve esneklik sağlayarak çok sayıda kullanıcının ilgisini çekmemizi sağlar.

Örnek verecek olursak bir etiketlere teker teker stil vermek yerine CSS sistemi ile sadece bir etiket açarak bütün p etiketlerine aynı şekilde stil verebilirsiniz.

Kısaca ifade etmek gerekirse CSS ile zamandan tasarruf edip, sitenizi gerek esneklik gerek se tasarım yönünden çok daha üst noktalara taşıyabilirsiniz.

Sonuç olarak;

CSS ile sitenizin dış yapısını güzelleştirebilir ve bunu yaparken zamandan da tasarruf edebilirsiniz. PC ekranları gibi büyük ekranlar için tasarlamış olduğumuz sitemizi küçük ekranlar için de uyarlayabilir ve daha çok kullanıcının dikkatini çekebilirsiniz.

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP