0
Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır?

Web Sitesi Trafiği Nasıl Arttırılır?

Bir web sitesi, dijital ortamda en önemli temsilci olup işletmenin görünen yüzüdür. Bireysel veya kurumsal olarak ürün ve hizmet satışı yapanlar için internet ortamında var olmanın yolu web sitesine sahip olmaktan geçer. Fakat sadece web sitesine sahip olmak hedef müşteri kitlesine ulaşmak için yeterli değildir. Milyonlarca web sitesinin olduğu günümüzde, rakiplerin önüne geçen web siteleri çok daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Kullanıcılar, arama motorlarında ilk sıralarda çıkan web sitelerine tıklıyor ve alışverişini bu sitelerden yapmayı tercih ediyor. İşte tam bu aşamada web sitesi trafiği nasıl arttırılır konusu gündeme gelmektedir.

Web Sitesi Trafiğini Arttırmanın Yolları

Tasarım, logo, alan adı, renk ve arka plan olarak markayı yansıtan ve kullanıcı dostu bir web sitesinin trafiğini istikrarlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Bunun için;

Kaliteli içerikler paylaşın: Web sitesine girilen içeriklerin kalitesi ve düzenli makale girişi arama motorları için son derece önemlidir. SEO uyumlu ve özgün içeriklere sahip web siteleri arama motorları gözünde değerlidir. Taramalarda güvenilir ve otoriter bir kaynak olarak algılandığından web sitesine sıralama aldırır. İçerikler toplu olarak değil sistemli bir şekilde paylaşılmalıdır. Böylece web sitesine trafik çekmek kolaylaşır ve çok daha fazla ziyaretçi çekilmiş olur.

Aramaya yönelik içerikler kullanın: Web sitesine girilen her makalenin bir amacı vardır. Kullanıcı hedefli, faydalı ve SEO uyumlu makale Google algoritmalarına uygun olup web sitesi trafiğini arttırmada etkilidir. Hedefe uygun içerikler arama motorlarında her zaman ön plana çıkar.

İçerik uzunluğuna dikkat edin: İçerik uzunluğu web sitesi trafiğini arttırmaya yardımcı olan bir başka kriterdir. Konuya göre kelime sayısı ayarlanmalı, çok kısa içeriklerin hedefe ulaşmaya yardımcı olmadığı unutulmamalıdır. Konusuna göre içerik kelime sayısı ortalama 500-2000 kelime arasıdır.

Anahtar kelime kullanımına dikkat edin: Bir içeriğin en önemli özelliklerinden biri doğru yerde ve yeterli sayıda anahtar kelimeye sahip olmasıdır. Kullanıcılar aramalarda anahtar kelimelerle arama yapmakta, bu nedenle sorulara karşılık gelen içerikler ön plana çıkmaktadır. Kullanıcı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak içeriklerde en doğru anahtar kelimeler kullanılmalı ve bu tür içerikler web sitesine girilmelidir.

Rakip anahtar kelime analizi yapın: Aynı sektörde binlerce üretici ve web sitesinin olduğu düşünülüğünde, bu kadar çok web sitesi arasından sıyrılmak ve ön plana çıkmak her üreticinin hedefidir. Web sitesi trafiğini arttırmada kaliteli içerik kullanımının ve anahtar kelime unsurunun ne denli önemli olduğunu vurgulamıştık. Anahtar kelime analizinde ve seçiminde rakip firmaların hangi anahtar kelimeleri kullandığı mutlaka incelenmelidir. Bu anahtar kelimelerin içeriklerde kullanılması web sitesinin sıralama almasını kolaylaştıracaktır.

Sesli arama odaklı anahtar kelime stratejisi: Sesli aramaların arama motorlarında giderek yaygınlaştığı günümüzde sesli aramaya uygun anahtar kelime kullanımı web sitesinin trafiğini arttırmada kullanılabilecek bir başka stratejidir. Sektöre özel sesli aramalarla artık web siteleri çok daha kolay sıralama alıyor.

Eski içerikleri güncelleyin: Daha önce girilmiş içeriklerin periyodik olarak güncellenmesi arama motorlarında bu tür içeriklerin geri planda kalmasını engellemektedir. Güncellenen bir içerik artık yeni girilmiş içerik fonksiyonelliğine sahiptir.

Dikkat çekici başlıklar kullanın: Rekabetin çok yüksek olduğu dijital ortamda dikkat çekici başlıklarla web sitesi daha kolay ön plana çıkmaktadır. Dikkat çekici başlıklar içerik kalitesi kadar önemlidir. Anahtar kelimenin olduğu kullanıcı odaklı bir başlık amaca hizmet ederek web sitesinin çok daha fazla trafik almasını kolaylaştırır.

Sıkça Sorulan Sorular

Web Site Trafiği Nedir?

Web site trafiği, web sitesini ziyaret eden ve etkinliğini izleyen kullanıcı sayısıdır.

Site Trafiği Nasıl hesaplanır?

Web sitesine sayaç eklenerek veya Google Analytics ile web site trafiği hesaplanmaktadır. Web sitesi trafik denetçileri ile web sitesi trafik sorgulama yapılabilir ve rakiplerin de ne kadar trafik aldığı görülebilir.

YAZAR HAKKINDA