0
Değerli İçerik Nedir?

Değerli İçerik Nedir?

Arama motorlarında anahtar kelime ile yapılan aramalarda ilk sıralarda çıkan web sitelerinin nasıl sıralama aldığı her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Hatta web sitesinin kaliteli olduğunu düşünenler neden sıralama alamadığını merak eder durur. Oysa web sitesinin görsel anlamda mükemmel olması, hızlı açılması veya makalelerle dolu olması yeterli değildir. Girilen makalenin arama motoru kriterlerine uygunluğu ve makale kalitesi en önemli kriterlerden biridir.

Değerli içerik, kaliteli içerik, içerik stratejisi ve içerik pazarlaması gibi kavramlar günümüzde sıkça karşımıza çıkıyor. Değerli içerikle kastedilen nedir ve neden önemli sorularına geçmeden önce içerik nedir ve hangi özellilere sahip olmalıdır inceleyelim.

İçerik Nedir?

İçerik; hedef kitleye hitap eden, bir amacı olan, konu ile ilgili doğru ve yeterli bilgiye sahip akıcı yazılardır. Web sitesi ve bloglar dijital platformda var olan ve kullanıcılara mesaj iletmek isteyen adreslerdir. Mesajın yerine ulaşması amacı ile kullanılan bir içeriğin amacına hizmet etmesi için birtakım özelliklere sahip olması gerekir. Kullanıcılar ve tüketiciler değerli buldukları içerikleri hem okuyor hem de paylaşıyor. Böylece kaliteli bir içerikle üretici firma hedef müşteri kitlesine daha hızlı ulaşmış oluyor.

Değerli İçerik Özellikleri

  • Bir içerikte ilk aranan doğru bilgidir. Değerli içerik okuyucuda güven hissi oluşturan bilgiler içerir
  • Yaş, cinsiyet ve sosyal durum bakımından hedef kitleyi düşünerek yazılmıştır
  • Hedef kite ile organik bağ kurmayı başaran yazılardır
  • Düşüncelerin ve bilgilerin iyi organize edildiği okunması kolay akıcı özelliklere sahiptir
  • Potansiyel müşteri ve marka arasında bağ kurmayı başarır
  • Şeffaf, özgün ve güvenilir olup gerektiğinde referans olarak kullanılabilir
  • Noktalama işaretlerine dikkat edilmiş ve gramer hatası olmayan yazılardır
  • Kullanıcının sayfada daha uzun süre kalmasında etkilidir
  • Okuyucunun okumaktan keyif aldığı ve paylaştığı yazılar olarak web sitesini arama motorlarında üst sıralara taşır.

Değerli bir içerik ürün ve hizmeti en etkili şekilde anlatan ve kullanıcının ürünü satın almasını teşvik eden yazılar olup arama motorlarında hedef kitleye kolayca ulaşmayı sağlayan bilgiler içerir.

Değerli İçerik Neden Önemli?

Hemen her işletmenin web sitesinin olduğu günümüzde online satışlar reel satışların önüne geçmiş durumda. Artık kimse kolay-kolay mağazaya gidip alışveriş yapmıyor. İnternette araştırma yapmayı, fiyat karşılaştırması başta olmak üzere seçenekleri çoğaltarak aralarından seçim yapmayı tercih ediyor. İhtiyacı olan ürün veya hizmetle ilgili yaptığı aramalarda karşısına çıkan ilk birkaç web sitesini ziyaret ediyor. Kullanıcıların son sıralardaki ve sonraki sayfalardaki web sitelerini ziyaret etmesi çok nadir bir durumdur. Bu nedenle sıralama almış web siteleri her zaman avantajlı olup potansiyel müşteriyi yakalayan sitelerdir.

Web sitesinin sıralama almasını sağlayan ve görünürlüğünü arttıran değerli içerik, dijital ortamda web sitesinin hak ettiği yerde olmasında önemli rol oynar. Web siteleri işletmelerin internet ortamında adeta görünen yüzü olup kaliteli içeriklerle desteklenmeli, içerik ve ziyaretçi etkileşimi sağlanarak hedef kitleye ulaşılmalıdır.

Kaliteli İçerik ve SEO Etkisi

Web sitesi ve bloğun başarısında son derece etkili olan kaliteli içerik, okuyucunun dikkatini çeken ve etkileşim sağlayan bilgilendirici ve SEO uyumlu yazılardır. Özgün, net, okuyucu ihtiyacına hitap eden, aranan doğru bilgileri içeren ve beklentileri karşılayan yazılar olup web sitesinin arama motorlarında sıralama almasında etkilidir.

SEO dostu kaliteli bir içeriğin arama motorlarına doğru sinyal gönderdiği ve web sitesinin daha fazla trafik almasını desteklediği bilinen bir gerçektir. Kaliteli içerikler sayesinde web sitesi sadık okuyucular da kazanır. Marka otoritesi yükselir, paylaşımlarla marka bilinirliği artar. Özgün, okuyucu odaklı, net, anlaşılır, SEO uyumlu ve güncel içeriklerle web sitenizi hedeflediğiniz sıralamada görebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA