0
Grafik Tasarım Ne İş Yapar?

Grafik Tasarım Ne İş Yapar?

Grafik Tasarımcısı Nedir?

Grafik tasarımcısı, herhangi bir mesajı görsel yollarla belirlenmiş olan hedef kitleye ulaştırmak suretiyle afiş, logo, büyük boy sokak afişi, ambalaj, basın ilanı, dergi, kitap, çizgi film, tanıtım filmleri gibi iletişim kanallarında yayınlanmak suretiyle görsel ve yazı elemanlarla sanatsal faktörler dahilinde tasarlayan kişidir.

Grafik Tasarımcısı Neler Yapmaktadır?

 • Tasarımı gerçekleştireceği konu ile ilgili bilgiler toplar ve müşterilerine geri dönüş sağlar.
 • İlgili konuyla alakalı bir ana tema ve bir kavram hazırlar.
 • Konunun gerektirmiş olduğu kavramlara uygun olan görsel düzenlemeleri hazırlar.
 • Gerek duyulduğunda film ve fotoğraf çekimlerinde sanatsal yönetmen olarak katkı sağlar, uygulama içerisindeki estetik düzenlemeleri yapar ya da denetleme işini üstlenir.
 • Basılacak ya da düzenlenecek internet ve televizyon kanallarında yayınlanacak herhangi bir malzemenin tasarım aşamasından yayım ya da basım aşamasına kadar uzana tasarım sürecini takip altına alır, denetler ve sonuca bağlar.

Grafik Tasarım Mesleği Yapacak Kişilerde Hangi Niteliklerin yer alması Gerekmektedir?

Bu mesleği yapacak olan şahısların mekan ve biçim ilişkisini görebilen, halay güzü zengin, renkleri fazlasıyla algılayabilen, gelişmekte olan teknolojiyi yakın bir çerçeveden takip eden kimseler olmaları gerekmektedir. Grafik tasarımcısı büroda çizim masasının üstünde ya da bilgisayarlarla kimi zaman sakin bir ortamda, fotoğraf ve film stüdyolarında ve ajanslarda çalışma yapmak durumundadır.

Meslek eğitimi grafik tasarımı, güzel sanatlar fakültesi grafik bölümü, sanat ve tasarım fakültesi, güzel sanatlar tasarım ve mimarlık fakültesi grafik tasarımı, mimarlık fakültesi grafik tasarımı ve mühendislik üniversitelerine bağlı engelliler entegre yüksek okulu grafik sanatları bölümlerinde verilir.

Grafik Tasarım Bölümü Okuyanlar Hangi Alanlarda Çalışabilirler?

Grafik tasarımı bölümünden mezun olanlar reklam ajansları, tanıtım sektörleri, endüstri, tanıtım atölyeleri, devlet ve ticari kuruluşların ilgili alanlarında grafik tasarımcısı, sanat yönetmeni ya da yönetmen yardımcısı olarak çalışabilirler. Multimedya da her türlü dijital alanda hazırlanmış olan alanlarda görev alabilirler. Yayıncılık sektöründe ise dergi ya da gazetelerde sanat yönetmeni olarak görev yapabilirler. Film sektöründe kısa ya da uzun metrajlı film dallarında ve televizyon filmlerinde sanat yönetmeni kimliği atında ya da jenerik hazırlama aşamalarında çalışma sağlayabilirler. Bilgisayarlar yardımı ile hazırlanan bütün uygulama ve tasarımlarda çalışma sağlayabilirler. Çizgi film jenerik yapmak, tip oluşturmak gibi işleri de kolaylıkla yapabilirler.

Grafik-Tasarım Bölümü Mezunları Ne İş Yapmaktadır?

Grafik tasarım bölümünden mezun olanlar ne iş yapar sorusu aslına bakacak olursanız oldukça geniş kapsamlı bir cevaba ithiyac duymaktadır fakat bizler yine de sizlere anlatabildiğimiz kazar mezun olduktan sonra neler yapabilecekleri hakkında kısaca bilgiler aktaralım. Grafik tasarım mezunlarının en kapsamlı iş ilanları reklamcılık sektöründe bulunmaktadır. Özellikle basılı ve görsel alanlarda bilgi sahibi oldukları için bu alanda faaliyet gösteren sektörlerin hepsinde görev alabilirler.

Yetenekleri doğrultusunda ART Direktör yani başka bir anlamda sanat yönetmeni olarak herhangi bir ajansta görev yapabilme gibi bir durumları bulunmaktadır. Grafik tasarım bölümünün çok sayıda sektöre uzana kolları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise sosyal medyadır. Özellikle işe program bilgisi ve becerisi de dahi olursa 3D tasarımlardan tutun animasyon sahasına kadar boy gösterebilirler. Olayın en güzel yanı ise ben herhangi bir firma ya da kuruma bağlı olarak çalışmak istemiyorum dediğinizde freelance olarak işinize devam edebilir ve çalışmalarınıza evinizden devam edebilirsiniz.

Eğer sizde bir grafik tasarım mezunu iseniz o zaman sizin aynı zamanda yaratıcılık kabiliyetinizin de çok kuvvetli demektir ve en zor işleri bile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Grafik tasarım mezunu olarak bir stajyer edasında çalışma dünyasına giriş yaparsanız hedeflediğiniz en uç noktalara gelmeniz pek mümkün olmaz. Bu durum sizin öğrenme alanınızı kısıtlar ancak kendinizi çok daha fazla geliştirebileceğiniz bir sahada çalışıyorsanız sizin için herhangi bir sorun yok demektir. Kamu ya da özel sektörlerde görev yapabilirsiniz.

ÖZEL SEKTÖR GÖREV ALANLARI GRAFİK TASARIMCILARIN GÖREVLERİ

 • Marka ve stüdyo uzmanlığı
 • Reklam ve Grafik ajansları
 • Reklam tasarımı ve kurumsal kimlik hazırlama
 • Animatör
 • Reklam Sanat Yönetmenliği
 • Ressam
 • Sergi Tasarımcısı
 • Yapım Tasarımcısı (televizyon, tiyatro, sinema)
 • Resim Öğretmeni
 • Fotoğrafçı
 • İç ve Mekansal Tasarım Uzmanlığı

 

KAMUDA ÇALIŞMA ALANLARI

 • Resim-iş Öğretmeni
 • Grafik Öğretmeni
 • Reklam Tanıtım
 • Memur

Özel sektörde çalıma yapmak isteyenler için genel olarak grafik ajansların tercih edilen başları puanı ve diploma puanı değil sizin gerçekleştirebileceğiniz el becerilerinizdir. Herhangi bir dergiyi tasarlayabilir ya da bir kitap kapağı yapabilirsiniz misiniz? Bu aktiviteler test aşamasına tabii tutulur. Grafik tasarım bölümünü okuyarak en üst dereceleri elde edebilirsiniz ama bu şekilde iş bulma şansınız çok daha fazla artacaktır. Grafik tasarımcılarının kesin olarak yapmış olduğu işte net bir fikri olması gerekmektedir. Başka insanların dayatmasıyla herhangi bir projenin içinde yer alırsanız aynı zamanda bu sizi başarısızlığa doğru sürükler. Eleştirilere her zaman açık olmanız gerekmektedir. Aksi halde kendinizi kısıtlayıp sabit bir düşünce yapısına sahip olursanız olduğunuz yerde kalırsınız. Bu da sizin ufkunuzu kısıtlayan en kötü an olur.

Grafik Tasarım Bölümünde İş İmkanları Hangileridir?

Grafik tasarım bölümü, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin çok ilgi gören bir bölümüdür. Grafik tasarım bölümü okuyan bir kişinin grafik tasarımcısı olduğu varsayıldığında grafik tasarımcılarını belirli bir hedef kitleye ulaştırmak için kitap, broşür, afiş gibi görsel yolları tercih eden ve bu tercihlere göre çalışmalar gerçekleştiren kişi olarak ifade etmek mümkündür. Grafik Bölümü Görsel Sanatlar Fakültesi’nin çok sayıda talep gören bölümleri içerisinde olması da grafik tasarımı yapan kişilerin Görsel Sanatlar Fakültesi mezunlarına göre daha kapsamlı grafik tasarım iş imkanlarına sahip olması anlamına gelmektedir. Görsel Sanatlar Fakültesi’nin en popüler bölümleri arasında yer alan Grafik Tasarım Bölümü mezunlarının hangi işlerde çalıştıklarını aşağıda belirttiğimiz şekilde ifade edebiliriz.

 • Tasarım yapılacak konu ile ilgili doğru ve detaylı bilgi akışı sağlayabilmek için müşteriler ile iletişim halinde olurlar.
 • Hedef kitleye aktarılmak istenilen konu ile alakalı araştırma içinde olarak kaliteli işle meydana getirir.
 • Hedef kitleye aktarılmak istenilen konular ile ilgili görselleri bularak farklı çalışmalar hazırlarlar.
 • Gerek duyulduğunda sanat ve film yönetmenlerine bazı katkılarda bulunabilirler.
 • Tasarımı gerçekleştirilen bir çalışmanın basım süreci ile bizzat ilgilenirler.
 • Grafik tasarım mezunları en fazla reklam ajanslarında iş bulabilmektedir. Bunun haricinde gazeteler, televizyon kanalları, dergiler ve kurumsal şirketlerde iş sahibi olabilmektedirler.

Grafik Tasarım Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Nasıldır? Grafik Tasarım Bölümünü Nasıl Kazanırsınız?

Grafik tasarım bölümü okuyacak olan kişilerin görsel tasarım bakımından becerili olması gerekir. Nedeni ise grafik tasarım bölümü de aynı diğer Görsel Sanatlar Fakültesi bölümleri gibi öğrencilerini beceri sıvalarına tabii tutarlar. Grafik bölümünü tercih edecek olan kişilerin teknolojiyi her zaman takip eden kişiler olması gerekir. Grafik bölümünü kazanabilmek için beceri sınavı öncesinde herhangi bir kursa ya da eğitim almanız gerekmektedir. Görsel ve çizim kazımlar ile ilgili yer alan kurs ya da eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlamanız Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünü rahatlıkla kazana bilirisiniz. Bölümü kazandıktan sonra ise gelişiminize önem vermeyi de sakın ihmal etmeyin.

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP