0
Zararlı Backlinklerden Nasıl Kurtulunur?

Zararlı Backlinklerden Nasıl Kurtulunur?

Zararlı Backlinklerden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Her Backlink Fayda Sağlar mı?

SEO çalışmaları kapsamında oldukça önemli bir yere sahip olan backlink çalışmaları, genel SEO çalışmaları alanında da çok önemli bir konuma sahiptir. Yani SEO çalışması yapılan bir web sayfasının üst basamaklara çıkartılması, sayfa değerinin arttırılması ve arama motorları gözündeki değerinin olumlu olması anlamında backlink çalışmaları oldukça önemlidir. Sonuç itibari ile backlink çalışmaları site ya da sayfanızı referans alan diğer sitelerin olduğunu ifade eden eden bir mantığa sahiptir. Bu da arama motorları tarafından sitenizin başka sayfalar ve siteler aracılığı ile referans gösterilmesinin, sayfanızın kaliteli olduğu algısını göstermektedir. Peki, her backlink sayfanıza yarar sağlar mı? Maalesef elde etmiş olduğunuz her backlink sayfanıza fayda sağlamaz. Hatta bazı backlinkler sayfanıza zarar bile verebilir. Nedeni her site hem işleyişi hem de içerikleri anlamında yararlı ve faydalı bir web site olamamaktadır. Arama motorları tarafından özellikle Google tarafında kötü ve değersiz olarak listelenmiş web sayfaları bulunmaktadır. Bu değeri olmayan sitelerden, sizin web sitenize gelen veya gelecek olan backlinkler de haliyle size ciddi zararlar vermektedir. Hatta sizin haricinizde de sayfanıza farklı siteler ve bölümlerden link çıkışları gerçekleşmektedir. Yani sizin hiçbir şekilde haberiniz olmadan sayfanıza backlink gelmektedir. Bunlar temel anlamda negatif SEO çalışmaları olarak tanımlanır.


Backlinklerin Siteye Vermiş Olduğu Zararlar Nelerdir?

Negatif SEO unsurunun farklı nedenleri ve sayfaya vermiş olduğu farklı zararları bulunmaktadır. Anahtar kalitesiz backlinkler, kelime bazlı spamlar, otomatik programlar ile kurulmuş olan link çöplükleri ve benzer durumların hepsi sayfaya ciddi zararlar vermektedir.

Peki, hangi durumlarda backlinkler sayfanıza zarar verir?
Eğer ki web sayfanıza gelen bağlantının çıkış yaptığı sayfanın yaşı eski bir geçmişe sahip değil  ise ve bulunmuş olduğu alan itibariyle herhangi bir otoriteye sahip değilse bu sayfadan size gelecek olan backlinklerin zarar verme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle tespit etmiş olduğunuz bu tarz sayfaları bağlantı reddetme listenize ilave etmelisiniz. Backlink anlamında web sayfalarına en fazla zarar veren olaylardan birisi de illegal durumlara sahip olan sayfalardan alınmış olan backlinkler. Kumar, adult, bahis, yasa dışı ve buna benzer illegal sitelerden, alakasız ve anlamsız kelimeler aracılığıyla sayfanıza gelen bağlantıları hızlı bir şekilde tespit edip, bağlantıları reddetmeniz gerekir. Yani böyle bir durumu Google bildirerek, ilgili sayfalardan herhangi bir çalışma yapmadığınızı göstermeniz gerekmektedir. Yine sayfanıza zarar verebilecek olan bir başka backlink durumu ise domain otoritesi az olan sayfalardan, web sitenize giriş yapan backlinklerdir. Her sayfanın bir domain otoritesi bulunmaktadır ve bunlar bu sahada yer alan çok sayıda backlink analiz aracı ile kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir.
Bir sayfaya backlink bakımından zarar verebilecek baş faktörlerden biri tanesi de spam sayfalardan gelen backlinklerdir. Tabiri caizse çöp siteler yani tam anlamıyla spam amacı ile kurulmuş olan sayfalar ve arama motorları tarafından cezalandırılarak spama düşen sayfalar üzerinden alınmış olan backlinkler size ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle spam sayfalar aracılığı ile gelen backlinkler zaman kaybedilmeden hemen reddedilmelidir. Sayfalara backlink bakımından zarar verebilecek olan başka bir durum ise aynı anahtar kelime üstünden devamlı olarak link alınmasıdır. Over optimization olarak bilinen bu durum gereğinden fazla SEO çalışması anlamına gelir. Anlamsız yere yapılmış olan ve kullanıcı bakımından hiçbir anlam ifade etmeyen anahtar kelime kullanımı ile backlink alınması da ciddi zararlar verecek bir durumdur. Hacklink alımı ve black hat SEO çalışmaları da web sayfasına zarar veren unsurların ilk sırasında yer almaktadır. Bunun yanında web sayfalarına zarar veren başka bir backlink çalışma yöntemi ise ücretli backlink satın alınması anlamına gelir.
Yukarıda genel anlamda bahsedilmiş olan unsurlar sayfanıza zarar verme ihtimali olan backlinklerin hangileri olduğu yönündedir. Bu tür backlinkler web sayfanıza ise içeriklerinizin arama motorundan alınması gibi zararlar verebilir. Bunun yanında ana anahtar kelimelerinizde yer ve sıralama kaybı yaşamanızda olası zararlar arasındadır. Zararlı backlinklerin web sayfanıza vereceği zararlardan biri de sayfalarınızın arama motoru sonuçlarından tam anlamıyla kaybolması şeklinde olabilir. Bu etkenler backlinklerin sayfalara verebileceği en temel zararlardır. Bundan nedenden dolayı sayfalarınızda sıralama kaybı yaşamamak için anahtar kelime aramalarında arka sıralara düşmemek için sayfanıza hangi kanallardan backlink geldiğinin ve hangisinin faydalı olup, hangisinin faydalı olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için ise öncelikle düzenli bir şekilde backlink analizlerinin yapılması gerekir. Peki, ama nasıl?


Backlink Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

Sayfanıza referans olarak gösterilen, link yoluyla yönlendirme işlemi yapılan bağlantıların, yani backlinklerin her daim düzenli bir şekilde incelenmesi ve kontrol altına alınması gerekmektedir. Backlinklerinizin hangi kanallardan geldiğini öğrenebilmeniz ve gelen backlink kaynakları içinde yararlı olanlar ile yararı olmayanların ayıklanması oldukça önemlidir. Peki, backlink analizi nasıl yapılmalıdır? Backlink analizi yapmak için kullanılacak çok sayıda profesyonel backlink sorgulama analizleri bulunmaktadır. Bu araçlardan faydalanarak zararlı ve faydalı backlinklerin kontrolünü, toplam backlink adetinizi hatta rakip sayfaların backlink kaynaklarını dahi öğrenebilme imkanınız vardır. Kullanacağınız çok sayıda backlink analiz aracı yer almaktadır. Bu araçlardan birkaç tanesine örnek verecek olursak, kullanımı en çok olan backlink analiz araçlarından bir tanesi Ahrefs’tir. Ahrefs aracını hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ahrefs ile backlink analizi neticesinde backlink adetinize, sosyal medya bildirimlerinize, bölgesel derecelerle link alınan ülkelere ve benzer çok sayıda farklı bilgiye görsel anlamda ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında Ahrefs aracılığı ile backlinklerdeki değişkenliklere, dofollow ve nofollow olan linklerin bilgilerinde de ulaşım sağlayabilirsiniz.
Başka bir backlink analiz etme aracı ise Majestic SEO’dur. Majestic SEO aracı kaliteli backlink sorgulamaları gerçekleştiren, geçmişte alınmış olan backlinkler ve referans olan sayfaların adetini ayrı ayrı göstermekte olan oldukça gelişmiş bir araçtır. Bunun yanında sayfanıza yöneltilmiş olan backlinklerin hangi anchor test üstünden ve nasıl yönlendirme sağlandığının bilgisine de bu araç sayesinde erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde bu araç sayesinde hangi anahtar kelimelerin sık olarak sayfanıza backlink sağladığını da tespit etmeniz oldukça mümkündür. Backlink analizi esnasında sık bir şekilde kullanılan başka bir araç ise Open Site Explorer’dır. Open Site Explorer aracıda genel anlamda toplam backlink adetini sağlamasıyla birlikte, aynı Majestic SEO’da olduğu gibi ayırma yöntemi ile linklerin hangi şekilde geldiğini ifade etmektedir. Bu backlink analiz aracı ayrıca çok sayıda farklı amaçlar ile yapılmış olan ve bulunması çok zor olan backlinkleri de tarama altına almaktadır.
Backlink analizlerinde sık bir şekilde kullanılan başka bir kaynak ise Google Webmaster Tools’dur. Webmasterl Tool aracılığı ile kendi sayfanıza ait backlinkleri detaylı bir biçimde listeleyebilir ve sorgulayabilirsiniz. Webmaster Tool aracının diğer backlink analiz araçlarından asıl farklılığı yalnızca kendi sayfanızı denetleyebiliyor olmanızdır. Backlink analiz araçlarını tabi ki çoğaltmak mümkündür. Çünkü çok sayıda araç yer almaktadır. 
Bahsetmiş olduğumuz bütün bu araçlardan faydalanarak denetimlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP