0
Youtube SEO

Youtube SEO

YouTube SEO Nasıl Yapılır?


Arama motorları denildiği zaman ilk olarak akıllara Google, Bing ya da Yandex gelmektedir. Ancak dünyanın ikinci büyük arama motorunun Youtube olduğundan haberiniz var mıydı? Kitlelerinize ulaşım sağlamanıza yarayacak dijital pazarlama kanallarından birisidir. Türk kullanıcılar için yazılı içeriklerden haricinde işitsel ve görsel içerikler daha fazla dikkat çekmektedir.
Google SEO optimizasyonu kadar kapsamlı olmasa da Youtube’de daha fazla görüntü alma, abone, trafik ya da videonuzun üst basamaklarda yer alabilmesi için bazı çalışmalar yapmanız gerekmektedir.
İlk olarak en çok bilinen YouTube SEO optimizasyonu, hedef kelimenizin açıklama ve başlıklarda geçmesi diyebiliriz. Ancak yalnızca bunlar değil, çok sayıda etken yer almaktadır.


YouTube Sıralama Unsrudalı


- Video Görüntüleme Adeti
- Kanalınıza Abone Olan Kişi Sayısı
- Beğenmeler
- Videonuza Yapılan Yorumları
- Kanal Görüntülemeleri
- Embed’i Kullanmakta Olan Alan Adı Sayısı
- Olumlu Değerlendirme Oranı
- Açıklamada Ye Alan Geniş Eşlemeli Anahtar Kelime Sayısı
- Başlıktaki Geniş Eşlemeli Anahtar Kelime Adeti
- Tahmini izlenme süresi
- Beğenmeme
- Ortalama Günlük Görüntüleme Sayısı
- Yayınlanmış Olduğu Gün Sayısı
- Açıklamadaki Yer Alan Tam Eşleme Anahtar Kelime Sayısı
- Video Süresi
- Video Açıklama Anahtar Kelime Sıklığı
- Video Açıklama Uzunluğu
- Kanal Videoları Adeti
- Kanal Açıklama Uzunluğu
- Kanal Açıklamasında Yer Alan Tam Eşleme Anahtar Kelimesinin Adeti


Anahtar Kelime Araştırmaları


YouTube SEO optimizasyonu aşaması, anahtar kelime araştırması ile başlamaktadır. Bu nedenle sıralama unsurlarını açıklamadan önce bu kavramı bilmenizi istedik. Videolarınız için en doğru kelimeleri bulmanız gerekir.
Anahtar kelime araştırmasında ilk olarak Youtube aramalarını kullanmanız gerekir.
Bu kelimeler de  YouTube kullanıcılarının aramakta oldukları popüler kelimelerdir.
Diğer bir anahtar kelime sistemi ise keywordtool.io/youtube’dir. Bu sistem sayesinde de anahtar kelimeleri keşifleri yapabilirsiniz.
Anahtar kelimeleri bulacağınız başka bir kaynak ise yine aynı uygulamanın YouTube’de arama işlemi yaptıktan sonra sağ tarafta Google trends aranma hacimlerini gösterir. Burada alakalı aramaları görebilmeniz mümkündür.
Anahtar kelime seçme işlemi yaparken kanalınızda abone sayısının düşük olmaması halinde rekabet ortamı olmayan anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir. Rekabeti olmayan kelimeleri seçmeniz halinde kullanıcılar arama yaptıklarında videolarınızın üst sıralarda görünmesini daha da kolaylaşır. Google Piramit yöntemi gibi düşünebilirsiniz.


Peki bunu nasıl kontrol etmeliyiz?
Arama sonuçlarınız bu konu ile ilgili sizlere fikir verebilir.
Anahtar kelimenizin Youtube’de popüler olup olmadığının araştırmasını yapalım. Peki Google’dan görüntülenme ve tıklanma almak istediğimiz zaman ne yapmalısınız?
Anahtar kelimenizi son olarak Google’da arayın. Videonuzun Google’da görüntülenmesiyle beraber 2-3 kat daha fazla görüntülenme alabilirsiniz. Arama sonuçlarında YouTube, videolara ait olan anahtar kelimeleri için optimize ederseniz görüntüleme alma şansınız çok daha artış göstereceksiniz.
Anahtar kelimenizin Google’da aranma oranlarını da ölçmeniz gerekmektedir. Aranma hacmi ölçebilmek için Kwfinder ve Google Anahtar Kelime Planlayıcıyı aracından faydalanabilirsiniz.
Google anahtar kelime planlayıcının da anahtar kelime seviyesinin en az 100-1000 arasında yer aldığından emin olun.


Video Başlıkları Hakkında


Temel olarak YouTube SEO önerisi, anahtar kelimenizin başlıkta geçmesi anlamına gelmektedir. Daha önce Google reklamları verdiyseniz bu konuya yabancı olmayacağınız iki temel terim vardır. Geniş eşleme ve tam eşleme terimleridir. Başlığı ve diğer metinleri de belirtilen bu terimler çerçevesinde yazmanız gerekir.


Tam Eşleme: Hedef anahtar kelimeyi tam anlamıyla yazdığınız zaman tam eşleme sayılır. Konu hakkında kısa bir örnek verecek olursak “İkinci el otomobil satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir” kelimesi tam olarak geçiyor ise bu tam eşleme anlamına gelir.
Geniş Eşleme: Hedef anahtar kelimenin bir bölümü metinde görüldüğü zaman bu geniş eşleme anlamına gelir. Daha iyi anlatabilmek için kısa bir örnek verelim; “İkinci el otomobil satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir” metninde yer alan herhangi bir kelimeyi kullanırsam buda geniş eşleme anlamına gelir. Yani “ikinci el”, “otomobil satın alma” gibi kelimeler kullanıldığı zaman geniş eşleme olarak görülür.
 

Video başlıkları için bazı ipuçları;
- Video başlıklarını en fazla 50 karakterin altında tutmaya özen gösterin.
- Tıklama oranını yükseltecek ilgili çekici başlıklar kullanmaya özen gösterin.
- Anahtar kelimenizi başlıkta mutlaka kullanın.


Video Açıklamaları Hakkında


Video açıklamaları YouTube SEO için video başlıklarından sonra en fazla dikkat etmeniz gereken bir kriterdir. Video açıklamalarınızda yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi tam ve geniş eşlemelere anahtar kelimelerinizde mutlaka yer vermenizi gerekir. Anahtar kelimelere yer verirken anahtar kelime seviyesini iyi çok ayarlayın, aksi halde çok fazla anahtar kelime kullanmak videonuz için olumsuz etki yaratabilir.

Video açıklamaları bazı için ipuçları;
- Hedef kelimenizi ilk 120 karakter içerisinde mutlaka kullanın.
- Açıklamanızı en az 250 kelime yapın.
- Video açıklamalarında tam ve geniş eşleme olarak yer verin.
Video açıklamaları yazarken şunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir; YouTube bir arama neticesinde video başlığının alt kısmında video açıklamasının yaklaşık 120 karakterini gösterir, bu da videonuzun ilk 120 kelimesinde mutlaka hedef anahtar kelimelerini kullanmalısınız demektir.


Kaliteli ve Kapsamlı Bir Video Yayınlayın

Kalite Video; Yüklemiş olduğunuz videonun kalitesi ve video izleme süresini temsil etmektedir. İnsanların videonuzu izlemeye başladığı esnada videonuzu izlemeye devam etmesi oldukça büyük bir sıralama faktörüdür. İnsanların tarafınıza ait olan başka videolarınızı izlemesi de oldukça iyi bir sıralama faktörüdür. Daha açıklayıcı anlatmak gerekirse; Videonuz kullanıcıları YouTube’de tutmayı başarıyorsa YouTube, videonuzu arama sonuçlarında daha üst basamaklarda yer verecektir.


 Güzel Bir Video Çekmek ve İlgi Çeken İçerik

Bir videonun nasıl “güzel” hale getirileceği hakkında size parlak bir fikir sunamayız ancak bu konuda tavsiye verebileceğimiz tek şey, videonuzu mümkün olduğu kadar ilgi çekici bir hale getirin. Merak uyandıracak, insanların ilgisini çekecek, kullanıcı ve ziyaretçilerin paylaşma içgüdüsünü harekete geçirecek güzel bir video, istatistiklerinize tavan yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle eğer bir videonun nasıl ilgi çekici hale getirilebileceği konusunda fikriniz ya da bilginiz yoksa, profesyonel destek almanızı öneririz.
Yukarıda vermiş olduğunuz örnek her içerik üreten için mümkün olmayan teknikler içerebilir. Her kullanıcının profesyonel sistemlere ya da yazılımlara sahip olmadığını var sayarsak, işimiz biraz zorlaşmaya başlayabilir. Şahsi kullanıcılar temel anlamda akıllı telefonlar ile çekim yaparak YouTube’a yükleme yapabiliyorlar. Ancak kullanıcıların büyük bir kesimi daha kaliteli video ve yapımları tercih etmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman kişisel girişimler diğerlerine oranla bir adım geride kalıyor, eğer içerikleri yeterli derecede ilgi çekici değilse hiç izlenmemektedir. Eğer prodüksiyon eksikliğiniz varsa, yüksek kaliteli ekipmanlardan faydalanmıyorsanız, ilgi çekici bir içeriğinizin bulunması yeterlidir, bu teknikle videolarınızın daha çok izlenmesini ve büyük bir izlenme kitlesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Peki, videonuzu çektiniz, hazırladınız ve artık YouTube’a yüklemeye hazırsınız. Şimdi ne yapmanız gerekmektedir? Bunun için bazı yollar vardır. Bu yolların bir tanesi hakkında kısa bir bilgi verecek olursak. Aşağıdaki yolu izleyerek videonuzun görünürlüğünü maksimum seviyeye çıkartabilirsiniz.


Videonuzun Çözünürlüğüzü Arttırın

Görsel kalitesi, her zaman ön planda yer alan bir etkendir. Yüksek kalite videolarda, fotoğraflarda ve ses dosyalarında büyük fark gösterir. Günümüzde YouTube, “8K” olarak ifade edilen “7680 x 4320” çözünürlüğe sahip videoları kendi bünyesinde yayınlayabilmektedir. Sizin de yüksek kaliteli videolar çekerek yükleme yapmanız, videolarınızın izlenme oranlarına büyük katkı sağlar

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP