0
Web Tasarım Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Web Tasarım Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Web Tasarım Derecesi ile Ne Yapabilirim? Kariyer ve Maaş

Özellikle herhangi birisi nasıl web tasarımcısı olur? Web tasarım yapan kişilerin hangi yeteneklere sahip olması gerekir? Bu alanda nasıl web tasarım derecesini maaş ile maksimize edilir? Online web tasarım derecesine sahip olmak için neler yapılmalıdır? Bütün bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Web tasarımı, ekonomi dünyasının farklı sektörlerinin geçici bir durumda yavaşlamış olduğu gerçeğine rağmen büyük bir hızla büyümeye devam edecek sektörlerinden bir tanesidir. Eğer iyi bir şekilde teknik bilgi ve tasarım birikimine sahipseniz, bir web tasarım sertifikası almayı düşünebilirsiniz.

Bir web tasarımcı olabilmek için illa kursa gitmek durumunda değilsiniz. Bu alanda alacağınız bir sertifikanın size serbest pazardaki her geçen gün artan tasarım taleplerinde avantajlar sağlayacağını bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanında maaşlı çalışabileceğiniz pozisyonlara başvuru yapabilmenizi sağlar. Web tasarım alanında alınacak bir sertifika, grafik tasarım alanında alınmış olan bir sertifikaya benzer ve her ikisinin de maaşları neredeyse aynıdır.

Bu her iki sertifikada ilgili kolejlerden alınabilir ve tasarım okulları iki yıllık bir eğitimin ardından sertifikanızı vermektedir. Alacağınız eğitimde sizlere kompozisyon, renk karıştırma, düzen tasarımı ve sanat yönetimi gibi tasarımların temelleri öğretilecektir. Senaryo programlama, UX tasarımı ve özellikle web tasarım alanıyla ilgili konuları öğreneceksiniz.

Bir web tasarım uzmanı olarak, web sitelerinin hazırlanmasına ve tasarlanmasına yoğunlaşırsınız. Özel web tasarımcıları veritaban odaklı ara yüzlerin geliştirilmesine ve ilgili uygulamaların geliştirilmesi konusuna odaklanırlar.

Web Tasarım Derecesi

Birçok farklı seviyede web tasarım derecelerinin yer aldığını düşünmüyorsanız, muhtemelen bu yazımızda kendinize bir web tasarım derecesi belirlediniz. Soru şu? Bir web tasarımcısı olabilmeniz için hangi dereceye ihtiyaç duyulur?

Özellikle üniversiteler, ön lisans ve benzeri web tasarım topluluk kolejleri ve online okullar, web sayfası uygulamaları, temel web sayfaları ve temel mobil uygulamalar oluşturma aşamalarını öğretir.

Bu iki yıl içerisinde en popüler başlıklar arasında ve web programcılarına olan yoğun taleplerin en az 10 yıl boyunca büyük bir hızla artış göstermeye devam etmesi beklenmektedir. Bu taleplerin karşılanabilmesi için herhangi bir web geliştiricisi yada derecesi iyi seviyelere gelmiş bilgisayar bilimleri eğitimi almış olmanızı gerektirmez.

Ayrıca bir web tasarımcısı olmak bir yazılım mühendisi ya da bir bilgisayar bilimcisi olmakla aynı değildir. Web tasarımcıları, web geliştiricileri ile ön lisans derecelerinde basit ve genel uygulamaların programlanmasında faaliyet gösterirler. Bunun yanında CSS ve HTML teması ve MySQL programları gibi web sitelerinin tasarımlarını yaparlar.

Web Tasarım Derecelerinin Türleri

Özellikle üniversiteler ve bazı kolejler, bir tasarım öğrencisinin gereksinimlerine uyarlanabilecek web tasarım sistemleri sunmaktadır. Haliyle, kendi becerilerinizi ve yaşam deneyimlerinizi geliştirmek için harcamış olduğunuz zamanı göz önünde bulundurarak kendinize ideal bir web tasarım programı seçebilirsiniz.

Web Tasarım Sertifikaları

Çok sayıda aktif olarak çalışan profesyonel, özellikle orta ve küçük ölçekli işletme personelleri, belli başlı web tasarım işlemlerini öğrenebilirler. Sonuç itibari ile bazı üniversiteler ve kolejler bazı web tasarım sertifika kursları vermektedir.

Bir çok durumda sertifika kursları, katılım sağlayan kişileri yayın platformlarının farklı aşamalarına ve popüler tasarım alanına çeker. Haftalar ya da aylarca sertifika kurslarında katılımcılar Dreamweaver, Photoshop, Frontpage ve farklı yazılım paketleri gibi özel programlara aşina olurlar.

Çünkü çok sayıda şirket ve tasarım şirketi, yazılımları tek bir satıcıdan standart bir hale getirmektedir. İşinde oldukça deneyimli web tasarım uzmanları dahi, özel sertifika programlarına kayıt olmaktadır. Evrensel anlamda becerilerini geliştirerek ve yeni programları hızlı bir şekilde öğrenerek yeteneklerini geliştirirler. Bunun için web tasarım uzmanları dünya genelindeki şirketler için daha kazançlı ve daha zorlu pozisyonlara sahip olabilirler.

Bazı web tasarım sertifika kursları teknik olmayan hat yöneticilerinin ve farklı işletme görevlerinin benzeri olmayan zorlukları anlamalarına ve çözmelerine destek olur. Bunun yanında web tasarım işlemlerini mevcut durumda olan bir işleme entegre ederler. Diğer web tasarım sertifika kursları ise web yayıncılığını günlük çalışmalarına ekleyebilmek için farklı alanlarda yer alan uzmanları da eğitmektedir.

Uzun bir süredir çalışan personellerini yeni yayıncılık araçlarında eğiten çok sayıda şirket, yeni personellere ağır yatırımlar yapmak zorunda kalmadan müşterilerinin bütün ihtiyaçlarını aktif bir şekilde karşılayabilir.

Web Tasarımcısı İş Tanımı Hakkında

Woeld Wide Web’in başlangıç noktasında, web sitelerini tasarlayan ve programlayan kişiler tarafından tasarlanmıştır. Sonrasında sıka bir süre içerisinde basılı yayınlarda görülmeye başlayan profesyonel görünümlü tasarım uzmanları için talepler daha fazla artmaya başladı.

Günümüz teknolojisinde çok sayıda ticaret web siteleri fotoğrafları tasarlamak ve düzenlemek için dijital araçlardan faydalanarak etkileşimli davranışı ve görsel görünümü belirten grafik tasarımcılarının bir ürünüdür. Bunun yanında herhangi bir web sayfasının genel görüntüsüne katkı sağlayan simgeleri, logoları ve diğer farklı öğeleri tasarlayabilirler.

Web Tasarımcı Maaşları Ne Kadar?

Indeed.com sitesi tarafından 1.800 web tasarımcısı ve iş ilanları içerisinde yapılmış olan bir anket sonucuna göre web tasarım uzmanlarının maaşı ortalama saat başına 22.40 dolar olduğunu gösterdi. Bu anket 2015 ve 2018 yılları arasında gerçekleştirildi. Bu ortalama yıllık 46.592 dolara tekabül etmektedir. Aynı anketin bir diğer tespitinde ise bir web tasarımcı pozisyonunun ortalama bir yıldan daha az sürdüğünü tespit etti.

Web tasarımcıların maaşları ile ilgili başka bilgi kaynakları olan ABD Çalışma Bakanlığı aracılığı ile düzenlenen Mesleki Görünüm El Kitabıdır. Bu kitap 2018 yılındaki grafik tasarımcılarının yıllık kazanmış oldukları maaşın 48.700 dolay ya da saat başı 23.41 dolar olduğunu göstermektedir. Bu alanda veriler çalışan kişilerin en az yarısının yıl içerisinde daha az kazandığı ve daha fazla kazandığı maaşların ortalaması olarak alınmıştır. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı yaklaşık olarak grafik tasarımcılarının %20’sinin serbest meslekte çalıştıklarını tespit etmiştir.

Web Geliştiricisinin İş Tanımı

Ayrıca, Web sitesi geliştiricileri web yöneticisi rolünü üstlenebilir ve müşterilerin web sitelerini çalıştıktan ve çalıştıktan sonra da koruyabilir.

Web geliştiricileri, kendi taraflarından sağlanmış olan tasarımların uygulamalarında sorumlu olurlar. Web tasarımcıları işe bazı durumda geliştirici ve aynı zamanda herhangi bir web sitesinin tasarımcılı olabilirler. Web geliştiricileri, herhangi bir web sitesinin görsel görünümü, teknik özelliklerini ve etkileşimini sağlayabilmek için XML ve HTML gibi programlama dillerinde faydalanırlar.

Bazı işverenler ya da müşteriler, web geliştiricilerin farklı dilleri ya da JavaScript, SQL ve Flash gibi programları kullanmaları isteyebilirler.

Bunun yanında bir web sitesi geliştiricisi, herhangi bir web sitesinin kabul edilebilir bir hızda faaliyet gösterdiğinden ve genel mimarisinden emin olması gerekmektedir. Oyunlar için geliştirilmiş olan perakende satış işlemleri ve grafikler gibi özellikler sağlayabilirler.

Web Geliştirici Maaş

Indeed com’un 6.000’den fazla sayıda geliştiricinin ve istihdam yayınlarından yapmış olduğu araştırmalara göre 2015 ve 2018 yılları arasında web geliştiricileri ortalama yıllık 76.307 dolar kazan. Elde ediyorlarmış. Web geliştiricileri, web tasarım uzmanlarına kıyasla elde edilen en yüksek yıllık maaşı programla gibi teknik yeteneklere sahip artmakta olan taleplerini yansıtmaktadır. Web geliştirici uzmanları istihdam sağlayan başlıca endüstrilerden basılı yayıncılık, reklamcılık, danışmanlık ve bilgisayar hizmetleri gibi iş sahalarında çalışmaktadır.

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP