0
Subdomain/Subfolder Kullanımı - Hangisi Daha İyidir?

Subdomain/Subfolder Kullanımı - Hangisi Daha İyidir?

Subfolder Nedir? Subdomain Nedir? Daha Çok Hangisi Tercih Edilmelidir?

Subfolder ve Subdomain birbirleri ile oldukça sık karıştırılan iki faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslına bakılacak olursa amaçları itibariyle birbirlerine benzerliklerinin yanında, yapıları itibari ile ve özellikle SEO bakımından etkileri bazı farklılıklar göstermektedir.

Subdomain Nedir?

www.test.abc.com örneği üzerinden yola çıkacak olursak;

.com “TLD veya alan adı uzantısı” olarak da isimlendirilebilir, abc “ikinci derece alan adı” olarak da isimlendirilebilir. Yani subdomain, herhangi bir alan adının aslında bir alt alan adı olarak geçmektedir. Herhangi bir alan adının altına istediğiniz kadar alt alan adı, yani subdomain açabilmeniz mümkündür. Genel olarak karşımıza yârdim.abc.com, blog.abc.com çıkmaktadır.

Subfolder Nedir?

www.abc.com/test örneğinden hareket edecek olursak;

.com “TLD veya alan adı uzantısı olarak da bilinir” olarak adlandırılmaktadır, abc “ikinci derece alan adı” olarak da nitelendirilmektedir. Bu örnekte yer alan test ibaresi ise bir alt klasör olarak isimlendirilir. Yani subfolder, bir alan adı altında yer alan bir alt klasörü temsil etmektedir. Aynı subdomain gibi, herhangi bir alan adı altında sayısı belli olmayacak kadar alt klasörler meydana getirebilir; abc.com/yardım veya abc.com/blog gibi.

SEO Bakımından Subdomain Nedir?

Şimdi gelelim arama motoru bakımından hangi yöntemin daha faydalı olduğuna. Subdomain yani alt alan adı seçeneği üzerinden ilerleyecek olursak;

(-) Genel olarak alan adından çok daha az bir değere sahip olurlar ki SEO anlamında güçlü olduğunuz ana domainden link geçişine izin verilmemesi önemli bir dezavantaj oluşturmaktadır.

(+) Eğer ana web siteniz faaliyetleri bakımından tam anlamıyla farklı bir amaç için kullanımı yapılacak ise, örnek verecek olursak; harita.yandex.com.tr gibi veya anahtar kelime kullanma durumu oldukça önem teşkil ediyorsa, alt alan adı kullanmak daha avantajlı olabilir.

(-) Alt alan adı kullanmanın yeni bir alan adı kullanmak ile neredeyse aynı anlamı taşıdığını, SEO bakımından yeniden zahmetli bir çalışma yapılması anlamına geldiğini unutmamak gerekir.

(+) Hiyerarşi sitemde katmanlı bir şekilde avantaj sağlar. İçinde binlerce ürün barındıran e-ticaret sitesini bir köşeye ayırırsak, arama motorları 3 katmanlı yapı oluşturmayı severler. www.abc.com/test’deki örnek gibi (katman 1 “abc, katman 2 “test”, katman 3 ise örnek”. Haliyle subdomainler 3 katmanlı yapının dışına taşmaması için yardımcı niteliği taşır.

(*) İnternetteki arama motorlarının alt alan adlarına şüpheci yaklaşmalarının nedeni, alt alan adlarının üçüncü şahıslar tarafından yönetilebilme ihtimalidir. Bunun için arama motorları alt alan adlarını ayrı bir şekilde değerlendirme eğiliminde bulunurlar.

SEO Bakımından Subfolder Nedir?

(+) Maksimum SEO beraberinde avantajı da sağlar, alan adının bütün pozitif metrik değerlerinin kendi içine geçmesine imkân tanır. (link sayısı ve Otorite gibi.)

(+) Aynı şekilde, alt klasör içine eklenmiş olan her bir sayfanın alan adının güçlenmesine destek olur.

(+) Subdomain’in içinde barındırdığı her türlü esnekliğe kendisi de sahiptir ( eğer istenilirse farklı sunucu ’da bulunma, mükemmel IP adresi gibi).

(-) Katman fazlalığına olanak tanırlar. Örnek verecek olursak; abc.com/blog/kategori/yazi gibi (1. Katman “abc”, 2. Katman “blog”, 3. Katman “kategori, 4. Katman “yazı” gibi)

Haliyle yukarıdaki alt klasörün seçilmesi SEO bakımında avantaj sağlamaktadır. Ancak şunu da ifade etmekte fayda var, arama motorları her ne kadar alt alan adlarına değişik bir web sitesi olarak baksa da, metrik değerlerin yol aldığı örneklerle de karşılaşmak mümkündür. Ancak bu riske girmemek ve ana alan adını desteklemek için birçok pozisyonda alt klasör kullanımı daha pratik bir çözüm yöntemi olacaktır.

Bu konunun dünya genelinde hararetli bir şekilde tartışma konusu olduğu başka bir alan da, dil seçeneği yapıldığı zaman, hedeflenen yabancı dil ve ülkeyle ilgili içeriğin hangi formata kullanılarak siteye ekleneceği yönündedir. Yani şu şekilde ifade etmek gerekirse abc.com sitesinin İngilizce formatı için alt alan adının mı veya alt klasörün mü kullanılması gerektiği yönündeki sorulardır. Biz de bu soruyla ilişkili olarak farklı bir bakış açısı ile değinmeye çalışacağız.

Subfolder Nedir? Subdomain Nedir?, Hangisi Tercih Edilmeli? Yazılarından arama motoru optimizasyonu kategorisine veya dijital pazarlama bloglarına geri dönüş yapılabilir. Eğer isterseniz Dijital Pazarlama Çözümleri ile ilgili de detaylı bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür.

Subdomain Neden Kullanılmaktadır?

Domain sahibi olan kişiler yapmış oldukları web sitesinde pek çok farklı hizmetler vermek istediklerinde domain satın almak yerine subdomain sistemini kullanarak ana domaine bağlı olan web siteleri de oluşturabilmektedir. Peki, subdomain kullanım nedenleri ve avantajları nelerdir? Gelin bu sorunun cevaplarına birlikte göz atalım.

 • Arama motorları subdomainleri tek taraflı bir web sitesi olarak algılamaktadır, bu durumda web sayfalarının trafiğini arttırmaya destek olur.

 • Domain satın alındığı zaman hosting firmalarının birçoğu ücretsiz olarak subdomain hizmeti vermektedir.

 • Subdomainlerin düzenlenmesi, eklenmesi ve yönetimi oldukça kolaydır.

 • Eğer ana web sitesinin arama motoru sıralaması üst seviyelerde ise, subdomainlerin indekslenmesi de bir o kadar hızlı olur.

 • Subdomainlar için yapılmış olan yüklemeler ana web sitesini etkilemediği için eklenti ve yazılım uyuşmazlıkları sorunları ile karşılaşılmaz.

 • Ana web sitesinden bağımsız bir şekilde subdomainlerde farklı temalar kullanılabilir.

 • Subdomainlerin sadece tek bir hizmeti temsil etmesi, tanıtım ve arama motorları bakımından oldukça büyük avantaj sağlar.

 • Subdomainlarla beraber markanın hizmet, ürün ve servislerine dair farkındalıklar artış göstermeye başlar.

 • Subdomainlerle birlikte bir hedef kitle, pazar segmenti veya ülke hedefe alınabilir.

 • Ana web siteyi bilgi amaçlı kullanırken, subdomain aracılığı ile servis ve ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Arama motoru sıralamalarında pek önem arz etmeyen ancak okuyucu kitleye fayda sağlayan bazı linklemeler gerçekleştirilebilir.

 • Ana web sitesinde denenmek istenilen yeni düşünceler subdomain aracılığı ile yapılabilir. Bu şekilde ana web sitesi etkilenmemiş olur.

 • Destek, satış, blog (haberler), mentorlük ve mail faaliyetleri subdomainler aracılığı ile yapılabilir. Böylelikle birçok farklı hizmetler için özel bir web sayfası tasarlanmış olur.

 • Pek çok farklı dil seçeneklerinde yönetim kolaylığı sağlanmış olur.

 • Her bir subdomain için değişik stratejiler tasarlanabilir.

 • Her bir subdomaine farklı bir IP adresi tanımlayabilirsiniz.

 • Subdomain adresinde yayınlamış olduğunuz içeriklerle, ana web siteniz üzerinde A/B testi yapma imkânına sahip olabilirisiniz.

 • Son olarak subdomainlar dijital dünyada yer alan çevrimiçi varlığınızı daha güçlü bir hale getirir

Subfolder mı yoksa Subdomain mi? Hangisi Daha avantajlıdır?

Subdomain; root domainin (ana domain) URL formatında domain adınızdan önce bulunan bir bölmedir. atakdomain.com ana domain olduğu zaman, blog.atakdomain.com URL’sinde yer alan blog bölümü subdomaini ifade etmektedir. Subdomain, ana domaine bağlı olan bir alt alan adıdır.

Alt klasör anlamını taşıyan subfolder (subdirectory); ana domain adresinden hemen sonra gelen alt klasöre verilen isimdir.

atakdomain.com bir ana domaindir. atakdomain.com/blog URL yapısı içindeki TLD uzantısı olan. com alanında sonra gelen blog kesimi ise bir subfolder anlamını taşımaktadır. Arama motorları subdomainleri farklı bir web sitesi olarak görürken, subfolderlar web sitelerinin bir uzantısı olarak görülmektedir. Tıpkı subdomainler gibi ana domainin altında sınırsız bir şekilde subfolder meydana getirebilir.

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP