0
Sitemap.xml Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Sitemap.xml Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Sitemap Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?

Sitemap yani Türkçe ismiyle site haritası anlamına gelen, arama motorları ve kullanıcılar için erişime uygun olan dosyaların listelenmiş olduğu bir dosya çeşididir. Site haritası sayesinde aramam motoru örümcekleri, sitenizi daha etkili ve daha detaylı bir şekilde tarar. Etkili yapılan bir tarama sonucunda siteniz çok daha hızlı bir şekilde indeks almaya başlar.

Google'ın yayınlamış olduğu bir makalede (Site Haritasını Yönetme) site haritalarının herhangi bir zararının olmadığını, hatta tersine site haritasının çoğu zaman faydalı olduğunu ve daha yararlı geri dönüşler sağlayacağını belirtmiştir.

Google Tarafından Önerilen Site Haritası Oluşturucuları

Aşağıda Google’ın haricinde Microsoft, Ask, Yahoo ve Live Search gibi ön planda olan arama motorları tarafından da onay verilen site haritası oluşturucularından bahsetmeye çalıştık.

 • SitemapDoc
 • SeoUtility Sitemap Generator (Italian)
 • Enarion phpSitemapsNG
 • Autositemap
 • XML-Sitemaps Generator
 • Smart-IT-Consulting Google Sitemaps XML Validator
 • Sitemapspal
 • ScriptSocket Sitemap Generator
 • SitemapSubmit
 • ROR Sitemap Generator
 • AutoMapIt
 • Neuroticweb.com Sitemap Generator
 • AuditMyPc.com Sitemap Generator

Site Haritası Meydana Getirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Google tarafından tavsiye edilmiş olan site haritaları yönergelerinden en önemli olanları aşağıdaki gibidir.

URL yöntemlerini düzgün bir biçimde kullanın. Eğer siteniz www ile başlıyorsa, site haritasındaki linkerinizdewww ibaresi içermelidir. Bu www ibaresini atlayıp direk olarak http:// olarak kullanmaya başlarsanız, arama motorları listeleme yaptığınız şekilde tarama yapmaya çalışacaktır. Yönlendirme yapılmış olsa bile, SEO bakımından ciddi kayıplarınız meydana gelecektir.

Dosyalarınızı UTF-8 adıyla kodlayın.

Sitenizde birden fazla dil seçeneği yer alıyorsa, her bir dil için ayrı ayrı URL listesi yapın ve “hreflang” etiketini kullanmaya önem verin.

Latin alfabesinde yer almayan ve sayısal olmayan karakterler kullanmamaya özen gösterin.

Büyük site haritalarını küçük parçalar haline bölerek, küçük boyutlu site haritaları meydana getirin ki arama motorları dosyalarınıza daha sık bir şekilde girmeye başladığında, sunucunun aşırı yüklenmesini önlemiş olursunuz.

Aklınızdan çıkartmayın ki, site haritaları 50,000’den fazla URL barındırmamalı ve sıkıştırma yapılmamış halilye10 MB’dan daha büyük olmamalıdır.

Site Haritası Google’a Nasıl Tanımlanır?

Bu durum için iki farklı yol bulunmaktadır.

Sitemap: http://example.com/sitaharitasi_konumu.xml başlığını robots.txt dosyasının içinde bir yere eklemeniz, Google’ın site haritanızı algılayabilmesi için yeterli olur.

Daha garantili bir yoldan ilerlemek istiyorsanız Search Console aracını kullanabilirsiniz.

Sitemap.xml Nasıl Kullanılır?

Site haritası veya daha yaygın olarak bilinen İngilizce ismiyle sitemap, web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda sonuç verebilmesini ve daha görünebilir olmasını istiyorsanız kesinlikle dikkatli bir şekilde üstünde durmanız gereken bir konudur. SEO çalışmaları bakımından oldukça önemli bir durum olan site haritası hazırlamasının nasıl yapılacağı konusunda bazı detaylara değinmeye çalışacağız.

Bir site haritası web siteleri için oldukça önemli bir durumdur. Sitemap dosyasını kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse, birçok farklı arama motorlarına, sitemizde yer alan sayfaları iletmek için kullanılan bir araçtır. Sitemap sayesinde, Google ya da bir başka arama motoru, normalde sitemizde ulaşılması zor olan bölümlere ulaşım sağlayabilir. Bu şekilde o bölümlerde yer alan içerikleri arama sonuçlarında listelemeye başlarlar. Yapılan istatistiklere göre arama motorları, herhangi bir sitede bulunan ve listeye almış olduğu sayfaların yaklaşık %78’lik bir bölümünü site haritası sayesinde bulur.

Site Map Hangi Bilgileri İçermektedir?

Sitemap'ın içerisinde, kategoriler, görsel URL’ler veya video URL’leri bulunmaktadır. Ancak site haritası her zaman birbirinden farklı olmalıdır. Bu durumu bir örnekle ifade etmek gerekirse, site haritası aşağıdaki gibi hazırlanabilir.

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

<url>

<loc>https://www.sayfaniz.com/</loc>

<lastmod>2015-11-04</lastmod>

<changefreq>weekly</changefreq>

<priority>1</priority>

</url>

Bir sitemap oluşturmak işte bu kadar kolaydır. Bütün sayfalar aynı bu örnekte olduğu gibi hazırlanır. Dosyanın açılış ve kapanış cümleleri de ilave edilince dosya tam anlamıyla hazır hale gelmiş olur.

Otomatik Site Map Oluşturma Teknikleri

Web sitesine her gün yeni içerikler koyan bir kullanıcı olduğunuzu düşünelim. Günün her saati sitemap güncelleme işiyle mi uğraşmam gerekiyor diye kendi kendinize sorabilirsiniz. Cevabı tabi ki hayır! Uğraşmayacaksınız. Şimdi ise sitemap oluşturma aşamasını sizin için yapan uygulamalar hakkında biraz bilgi edinelim.

1.xml-sitemaps.com

Eğer kullanmış olduğunuz yayın aracı eklenti kurmak için müsait değilse veya kullanabileceğiniz eklentiler paralı eklentiler ise, o zaman bu servisten faydalanmak sizin için en ideal yoldur. Sitenizin ana sayfasının URL’sine gerekli olan alanı yazdıktan sonra,

change frequency seçeneğini “daily”,

Last Modification seçeneğini, “user server’s response” olarak seçip,

Use this date/time bölümüne de günümüzün saatini ve tarihini yazıyoruz.

Daha alt kısımda bulunan priority seçeneğini de Automatically Calculated Priority olarak işaretledikten sonra işlemimizi sona erdiriyoruz.

2. Blogger Site Map

Blogger kullanan kullanıcılar diğer site altyapılarını kullanan kullanıcılara nazaran biraz daha şanslıdır. Nedeni ise Google, sitemap oluşturma işini sizin için yapmaktadır. Blog sayfanızı açtığınız andan itibaren bir site haritasına sahip oluyorsunuz.

Sonra ise blog URL’nizin son kısmına aşağıda belirtmiş olduğumuz uzantıyı girdiğiniz zaman sitemap aracınız karşınıza çıkmış olacaktır.

site adresi/atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500 => 500’den az miktarda makale

site adresi/atom.xml?redirect=false&start-index=501&max-results=500 => 500’den fazla -1000’den az miktarda makale.

3. WordPress için Site Map

Wordpress kullananlar için önerebileceğimiz iki yöntem yer almaktadır:

WordPress SEO:

Her wordpress kullanıcısı bu eklentiye sahip olması gerekir. Wordpress SEO yalnızca sitemap işinde değil daha pek çok işe yaramaktadır. Arama sonuçları listesinde üst basamaklara çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu eklentinin kurulumunu tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken iş, wordpress menüsü altında yer alan SEO başlığından XML sitemapı seçerek sitemapı aktif hale getirmektir. Bu işlemi bitirdikten sonra, sitemap aracınızı aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

https://www.siteadi.com/sitemap_index.xml

Google XML Sitemaps:

Eğer wordpress SEO eklentisi kullanmak istemiyorsanız, Google XML sitemap eklentisi sizin için en ideal olanıdır. Kurulumunu yapıp aktif hale getirdikten sonra, site haritanız karşınıza çıkacaktır.

Sitemap’de Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

 1. URL yapısını belirlerken, web protokolleri arasında yer alan http:// mutlaka kullanılması gerekir.
 2. Herhangi bir sitemap dosyası en fazla 50.000 URL içermelidir ve 10 MB dosya boyutundan daha büyük olmamalıdır.
 3. Sitemap dosyanızın mutlaka ana dizinde yer alması gerekmektedir. Ana dizinde bulunmaması halinde sitenize herhangi bir faydası olmayacaktır.
 4. Sitemap yalnızca sizin web sitenize ait olan URL yapısının içinde bulunması gerekmektedir. Eğer başka bir sitenin URL yapısını kullanırsanız, web siteniz arama motorları tarafından kara listeye alınacaktır. Böyle bir durum meydana geldiğinde ise bütün link yapılarınız arama motorları tarafından kaldırılacaktır.

Sitemaplar Web Sayfalarına Hangi Durumlarda Yarar Sağlar?

Sitemap sayesinde başta Google olmak kaydı ile bütün arama motorlarının dikkatlerini çekebilirsiniz. Site haritası ile web sitenizde bulunan medya, haber ve görsel içeriklerin verilerini Google’a aktararak, Google’ın bu URL yapılarından haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motoru İndekslenmesinde yarar sağlar mı?

Site haritası, arama motorları tarafından web sitenizin indekslenmesi içşn oldukça önemli bir etkisi bulunmaktadır. Sitenizi ziyarete gelen botlar, bu dosya aracılığıyla sayfalarınızın güncelliğine bakar. Yani son güncelleme tarihi ve hangi tarih aralıklarında güncelleme yapıldığı bilgisini tespit etmektedir.

 

 

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP