0
SEO’nun Tanımı ve Arama Motorları

SEO’nun Tanımı ve Arama Motorları

Her yerde gördüğümüz ve okuduğumuz SEO’ nun ne demek olduğunu, web siteleri ve arama motorları için neyi ifade ettiğini detaylı bir şekilde araştırdık. Öncelikle SEO nedir ile başlayalım ve web sitelerinin performansını nasıl etkilediğini en ince detayına kadar anlatarak SEO’ yu her yönü ile inceleyelim.

SEO Nedir?

Açılımı “Search Engine Optimization” olan SEO, arama motoru optimizasyonudur. SEO uyumlu bir web sitesi demek, arama motorlarının rahat anlayabildiği ve tarayabildiği bir web sitesi demektir. Bu da, söz konusu web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayan bir özelliktir. SEO, web sitelerini arama motorları kriterlerine uygun hale getiren çalışmalar bütünüdür. Kullanıcıların arama motorlarına yazdığı anahtar kelimelere ait aramalarda web sitesinin yükselmesini sağlar. Kısaca, SEO için arama motorlarına yönelik iyileştirme ve optimizasyon çalışmaları diyebiliriz.

SEO Ne İşe Yarar?

Search Engine Results Page” yani arama motoru sonuç sayfası (SERP), Google’da aranan kelimeye karşılık gelen web sitelerinin sıralandığı sayfadır. Peki, bu web siteleri nasıl oluyor da ilk sayfada yer alıyor? İşte bu sorunun cevabı tamamen SEO ile alakalıdır. SEO, SERP, SEM ve SEF gibi terimler arama motoru sonuçları ile alakalı kelimelerdir. Web sitesinin trafiğini artıran çalışmalar bütünü olan SEO, birçok teknik ve stratejilerin kullanıldığı çalışmalar olup uzmanlar tarafından yapılır. SEO ne işe yarar maddeler halinde sıralayalım:

-Web sitesinin trafik kalitesini arttırır.

-Web sitesinin trafik miktarını arttırır.

-Organik trafik miktarını arttırır.

-Ziyaretçilerin uzun süre web sitesinde kalmasını sağlar.

-Web sitesinin arama motorlarında yükselmesini sağlar.

-Web sitesinin otoriter siteler arasına girmesinde çok etkilidir.

-Web sitesine güvenilirlik kazandırır.

-Markalaşmaya yardımcı olur.

-Hedef müşteri kitlesini yakalamada etkilidir.

-Web sitesinin çevrim içi varlığını ön plana çıkarır.

Aslında SEO etkileri bunlarla sınırlı değildir. Düşük maliyetle yüksek dönüşler sağlayan SEO, pahalı reklamlara göre son derece ekonomik bir pazarlama ve tanıtım stratejisidir.

SEO ve Arama Motorları

Dijital pazarlamada son derece önemli bir etkiye sahip olan SEO, web sitelerinin arama motorları taramalarında kolayca bulunabilmesini sağlıyor. Arama motorlarında sürekli bulunabilmenin yolu SEO çalışmalarından geçiyor. Google aramalarında üst sıralara çıkmak ve popüler siteler arasında yer almak etkili bir SEO çalışması ile gerçekleşiyor. Titiz ve dikkatli yapılan bir SEO çalışması, kişi ve kurumlara ait web sitelerini dijital ortamda hak ettiği yere taşıyor. Ürün ve hizmet tanıtımından marka bilinirliğine kadar her bakımdan web sitesinin çok daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlıyor.

Doğru bir şekilde yapılan ve uygulanan SEO ile pratik ve hızlı bir şekilde web sitesinin popülaritesi artıyor. En çok kullanılan arama motoru olan Google; ziyaretçi sayısından site ile ilgili backlinklere, web sitesi ile ilgili yapılan paylaşımlardan bilgilendirmelere kadar birçok noktada ölçümlendirme yapıyor. Google’dan tam not alan web siteleri de aramalarda ilk sıralarda yer alıyor. Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları için SEO uyumlu bir web sitesi sıralama almayı hak eden bir sitedir.

SEO Neden Önemli?

E-ticaret platformu, blog ve daha birçok internet sitesi için SEO çok önemlidir. En etkili takipçi ve kullanıcı çekme yöntemi olup dijital platformda ön plana çıkmak isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir. SEO uzmanları tarafından yapılan SEO çalışmaları, gereksiz ve ekstra bir masrafa katlanmaksızın organik takipçi çekebilmeyi sağlar. SEO uyumlu ve özgün içeriklerin düzenli olarak web sitesine girilmesi sonrası, arama motorları söz konusu siteyi indeksler. SEO’  da önemli olan sürekliliktir. Site içeriğinin güncel tutulması demek sayfanın engel yememesi demektir. İnternette aranan bilgi ve kelimelerin arayıcıya sunulması mantığına dayanan SEO, özellikle e-ticaret siteleri çok önemli çalışmalardır.

Potansiyel müşterilerin siteye ulaşması SEO ile mümkündür: Hedef müşteri kitlesinin web sitesini ziyaret etmesi ve web sitesindeki kalma süresinin kısa olmaması SEO çalışmaları yapılır. Aranan kelimeye karşı açılan sayfada sıralanan web siteleri bir ziyaretçi için en güvenilir sitelerdir. İlk sıralardaki web sitesi dururken sonraki sayfalardaki web siteleri ziyaret edilmez. İçeriklerin bilgilendirici ve özgün olması, kullanıcı dostu bir ara yüzünün bulunması, sayfalar arası geçişin kolay olması, aranan bilgiye site içinde kolay ulaşılması ziyaretçinin sitede uzun süre kalmasını sağlar.

Pazarlama iletişiminde SEO çok etkilidir: Ürün, hizmet ve alıcıların bir araya geldiği pazarlamada SEO’nun etkileri tartışılmazdır. Alıcıların talepleri, ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda yapılan önerilerin ve soruların cevapsız kalmaması için SEO çalışması yapılır. Sonuçta hedef müşteri kitlesini yakalayan ve hedef satışları gerçekleştiren bir web sitesi ortaya çıkar.

Markaları üst sıralara çıkarmanın yolu SEO’ dan geçer: Arama motorlarının işi web robotları ile web sitelerini taramak ve arama motorları kriterlerine en uygun web sitesinden başlayarak bir liste oluşturmaktır. Bu listenin oluşturulmasında birçok kriter rol oynar. İşte bu aşamada SEO devreye girer. Google, iyi olduğuna inandığı ve belli kriterlerle bunu tespit ettiği web sitelerini veri tabanına kaydeder ve kullanıcı aradığında da ilk sırada listede gösterir. En etkili pazarlama stratejisi ve tanıtımı SEO çalışmasıdır. Markaları üst sıralara taşına SEO, potansiyel müşterileri markalarla buluşturur.

Arama Motorları İçin SEO’ nun Anlamı

Günümüzde internet ortamında birçok arama motoru görüyoruz. Bunlara dikkat edilirse, bazılarının ilk amacı arama, bazılarının da kendi içinde arama motoru özelliği olan web siteleri olduğu görülür.

Google, Bing, Baidu, Yahoo, Yandex, DuckDuckGo, Dogpile, BoardReader, WolframAlpha, ixquick ve Ask birinci amacı arama olan arama motorlarıdır. Facebook, Wikipedia, YouTube, Vimeo, SlideShare ve Creative Commons ise içinde arama motoruna sahip platformlardır.

Web sitelerinin organik trafiğini arttırmak için öncelikle Google’a yönelik bir arama motoru optimizasyonu yapılır. Bu durum diğer arama motorlarının göz ardı edildiği anlamına gelmez.

Web site içi ve web site dışı yapılan SEO çalışmaları ile bir web sitesi arama motorlarında en çok ziyaret edilen web sitesi olarak üst sıralarda yer alır. Keyword yani anahtar kelimeler yazılarak aranan web siteleri arasında ilk sırada yer alan bir site olarak çok ziyaretçi alır.

En Etkili SEO Paketleri

SEO çalışmasını SEO uzmanları yapar demiştik. Günümüzde birçok SEO ajansı internet üzerinden hizmet sunuyor. Hatta hazır SEO paketleri ile web sitelerini üst sıralara taşımayı vaat ediyor. Hazır SEO paketleri ile arama motorlarında yükselebilirsiniz. Fakat en etkilisi web sitesine özel yapılan SEO çalışmalarıdır. Bunu hazır takım elbise alma veya size özel takım elbise diktirme gibi düşünebilirsiniz. Bazen takım elbiseler tam oturur ama genelde ya kollar ya da pantolon paçaları kişiye özel elden geçirme gerektirir. SEO da tıpkı bu örnekteki gibidir. Web sitesinin türüne göre hazır SEO paketi çok etkili olabilir. Bölgesel SEO paketleri, profesyonel SEO paketleri, backlink paketleri ve daha birçok isim altında hazır SEO paketleri birçok SEO ajansı tarafından internette müşterilere sunulmaktadır.

Birçoğunun ilk sayfalara çıkmayı garantiledikleri SEO paketleri; mega paket, ultra paket veya plus paket adı altında değişen fiyatlarla ihtiyaca uygun olarak satışa sunulur.

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP