0
SEO’ da Domain Seçimi

SEO’ da Domain Seçimi

Domain (Alan Adı) seçimi, SEO’ nun en önemli aşamalarından biridir. Hatta blog için bile en önemli kriterlerden biridir. Domain bazlı yapılan bir SEO’ da kişi veya kurum amacına uygun anahtar kelimelerden oluşan kolay, akılda kalıcı ve kısa alan adları seçilir. Şimdi SEO ile domain arasındaki ilişki, domain seçimi nasıl olmalı, domain seçimi yapılırken hangi kriterler doğrultusunda hareket edilmeli açıklayarak devam edelim.

SEO Domain İlişkisi

Arama motoru optimizasyonu olan SEO, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalar bütünüdür. Domain seçimi ise SEO başarısı için son derece önemlidir. Web sitesinin kullanıcılara ulaşabilir olması, URL ve domain adresinin SEO uyumlu olması ile doğrudan bağlantılıdır. Çünkü domain adı kullanıcıların web sitesini kolaylıkla bulmasını sağlar. Aynı zamanda site görünürlüğünü arttırmada da büyük rol oynar. Domain seçimi amaca uygun anahtar kelimelerden seçilmeli demiştik. Bu bağlamda domain seçimi çok ta kolay değildir.

SEO ve domain ilişkisinde dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime seçimi ve uygunluğu SEO domain ilişkisinde en önemli kriterdir. Çünkü domain, anahtar kelime ile tam anlamıyla uyumlu olmalıdır. Anahtar kelimenin kısmen kullanılması veya gereksiz anahtar kelimelere yer verilmesi SEO etkisini düşürür. Öncelikle sektörle alakalı birkaç anahtar kelime belirlenebilir. Bunların içinden firmanın yaptığı işe ve ürünlerine yönelik web sitesini tam anlamı ile yansıtacak anahtar kelimede karar kılınmalıdır. Firmanın bir marka adı varsa anahtar kelime seçimi daha da kolaylaşır. Rakiplerden bir adım önde olmayı sağlayan domain anahtar uyumuna çok dikkat edilmelidir. Anahtar kelimenin web site adresinden önce kullanılması yani başta olması SEO olarak olumlu etki yaratıyor. Mesela, web tasarımı yapan NC firması anahtar kelime olarak webtasarimNC.com adresini kullanabilir.

Özgünlük

Domain adı markanın bir parçasıdır. Prestij ve itibar olarak domain adı bilinen başka markaları çağrıştırmamalıdır. Özgün, eşsiz ve yeni bir domain adının SEO açısından etkisi tartışılmaz.

Akılda Kalıcılık

Domain adı sözlü olarak dile getirildiğinde akılda kalıcı bir tarzda olmalıdır. İnternet aramalarında kullanıcı kolayca hatırlamalı, kısa ve firma hizmetleri ile alakalı olmalıdır. Markasını geniş kitlelere yaymak isteyen bir firma akılda kalıcı ve ağızdan ağıza dolaşacak bir domain adı kullanmalıdır. Hatırlanması zor bir domain adının aramalarda kullanıcıların aklına kolay geleceğini düşünmek mantıksızdır.

Kolay Yazılabilir Olması

Domain adını yazmak ne kadar kolaysa o kadar SEO etkisi yaratır. Yazılması zor bir domain adını kimse yazmakla uğraşmayacaktır. Yazılması ve ifade edilmesi kolay kelimeler büyük avantaj yaratır.

Uzunluk

Site içeriği ve ara yüzünün hedef kitleyi yakalamada yeterli olmadığı bilinen bir gerçektir. Bir web sitesinin doğrudan ziyaret edilmesi onun bir marka olduğunu gösterir. Marka olmanın yolu da doğru domainden geçer.  Domainin anahtar kelimeli, özgün ve akılda kalıcı olması ziyaretçi girişini arttırır. Alan adının minimum karakterde ve uzunlukta olması SEO etkisini arttıran bir başka faktördür. Domain adı kelime olarak 3 kelimeyi geçmemelidir. Uzun kelimeler yerine kısa kelimelerle toplamda minimum karakterde bir domain adı seçmek gerekir.

Domain Uzantısı

Domain uzantısı olarak “.com” hedefinde olmak en doğru seçimdir. Bunun yanında “.net” ve “.org” uzantıları ile de ziyaretçi trafiği kazanılabilir. “.com” uzantısı diğerlerine göre çok daha değerlidir. Bunun nedeni de kullanıcı deneyiminden kaynaklanıyor. Aynı zamanda “.com” kullanıcılara güven veriyor. Domain uzantısının SEO etkisi uzmanlar tarafından halen tartışılsa da “.com” uzantısı tercihler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu arada “.com” uzantısı yanında diğer yaygın uzantılar da alınabilir.

En popüler domain uzantılarını kullanan kurum ve kuruluşlar şöyledir:

.com: Ticari kuruluşlar

.net: Girişimciler ve internet kuruluşları

.org: Dernek ve organizasyonlar

.gov: Devlet kurumları (turkiye.gov.tr)

.edu: Eğitim kurumları (final.edu.tr)

.mil: Askerlik kurumları

.ac: Akademik kurumlar

Yaratıcılık

Domain adı seçilirken yaratıcı olmak demek domain adı duyulduğunda kullanıcıların kafasında bir çağrışım yapması, merak uyandırması demektir. Kullanıcıların ilk kez duyduğunda kafasında herhangi bir şey çağrıştırmıyorsa bir hata var demektir. Bazı dev markalar bu kurala uymamış olsalar da, pazarlama bütçelerinin büyük olması nedeni ile zaten avantajlı durumdadır.

Türkçe Karakter, Numara ve İşaretleme Karakterleri Kullanılmamalı

Domain adında Türkçe karakterin olması yazım zorluğu ve arama optimizasyonu bakımından tercih edilmemesi gereken bir durumdur. Yanlış anlaşılma ya da yazım hatasını önlemek için numara ve işaretleme karakterlerinden de uzak durmak gerekir.

Jenerik Domain İsimleri

Domain adı jenerik ise uzantının pek te önemi yoktur. Kullanıcı deneyimi ve güvenilirlik bakımından domain adının jenerik olması Google Trustrank için bir sıralama ölçütüdür. Örneğin; bebek.com, bebek.org ve bebek.net gibi domain adları jeneriktir. Akılda kalıcılık ve maddi değeri bakımından bu tür domain isimleri Google için önemli olup öncelik hakkına sahiptir. Jenerik domainler sade olup markalaşma potansiyeli çok yüksektir. Bu da onları arama motorları için önemli kılar. Jenerik domainler kaliteli içeriklerle desteklenirse çok daha iyi sonuçlar elde edilir.

Whois Bilgisi

Web sitesinin kimliği demek olan whois bilgisi, web sitesinin domain ve hosting bilgilerini içermektedir. Domainin kayıtlı olup olmadığı, ne zaman ve hangi firma tarafından kaydedildiği, IP adresi, kullanım süresinin ne zaman dolduğu ve hostingin hangi ülkeye ait olduğu öğrenilebilir. Bunların dışında domain sahibinin adı soyadı, adresi ve telefon numarası da öğrenilmektedir. Domain seçimi tek başına SEO’ yu büyük oranda etkilemez. Fakat SEO çalışmaları arasında önemli bir yere sahiptir.

SEO Uyumlu Domainlerin Özellikleri Nelerdir?

Bir alan adının SEO uyumlu olup olmadığını anlamak için aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadığına bakmak gerekir. Bunlar;

- Alan adı kolay hatırlanabilir ve firma markasını öne çıkaran kelimelerden mi oluşmuştur?

- Domain uzantısı TLD uzantılarından biri mi?

- Domain adında anahtar kelimeler geçiyor mu?

- Domain adında Türkçe karakterler var mı? (Türkçe karakter kullanılmamalı)

- Kelime sayısı ve karakter sayısı uygun mu? (2 kelime ve 15 karakteri geçmemeli)

Domain Satın Almada Güvenilir ve Tecrübeli Firma

Domain satın alınacak firmanın güvenilir ve aynı zamanda tecrübeli olması önemlidir. Hem ucuz hem de kayıtlı domain kayıt işlemlerinin yapıldığı firmalar bulunuyor. Özellikle “.com” domain kampanyaları düzenleyen birçok firmaya internet üzerinden ulaşılabiliyor. SEO açısından domain seçimi son derece önemli demiştik. Domain satın alınacak firma da çok önemlidir. Domain tercihi, markalaşma ve hedef kitleyi yakalamada çok etkilidir. Daha önce kullanılmış bir domain satın alınacaksa domain daha önce banlanmamış olmalıdır. Bunun kontrolü internette birçok ücretsiz araçlarla yapılabiliyor. bannedcheck.com bu kontrol araçlarından biridir.

Ziyaretçilerin ilk gördüğü şey alan adıdır. Web adresini kişiselleştiren domain, ziyaretçilerin arama motorlarında web sitesini bulmalarını sağlar. Profesyonel bir web sitesi oluşturmak için deneyimli ve güvenilir domain tedarikçileri ile çalışmak önemlidir. Yüksek verimlilik için domain seçimi doğru yapılmalı, profesyonellerden destek alınmalıdır. Alan adının çevrim içi ortamda güvende olması için bu önemlidir. Alan adının SEO etkisinin ne denli güçlü olduğu unutulmamalıdır.

YAZAR HAKKINDA



YORUMLAR (0)
YORUM YAP