0
Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal web tasarım nedir?

Kurumsal web tasarımda hazırlık ve dikkat edilmesi gereken hususlar

Kurumsallaşmış web sayfalarını kurumsal web kimliklerinden ayırmak pek mümkün değildir. Aynı, kartvizit, logo ve farklı kurumsal kimlik öğelerinden farksız bir şekilde kurumsal web siteleri de belirlenmiş olan firmanın kurum içi ve kurum dışı duruşunu ve çizgisini meydana getirmektedir. Kurumsal bir web sayfasının tasarımına başlamadan önce firma tam anlamıyla tanınmalı ve nasıl bir duruşa sahip olduğu iyi bir şekilde öğrenilmeden tasarım işine başlanmamalıdır. Daha önce tasarlanmış olan tüm tasarım öğeleri incelenip yuvarlak hatlara sahip bir tasarım mı yoksa keskin hatlara sahip mi olup olmadığını anlamak ve çalışmalara daha fazla başlamadan bu belirtilen noktaların kesinlikle netlik kazanması gerekir. Yapılan bu ön hazırlıklar ve araştırmalar şirketin doğru bir biçimde anlaşılmasını sağladığı gibi müşterilerinizin de yapılmış olan araştırma ve çalışmalarınızı görebilmesi için iş takibi yaptığınızı bilmeleri bakımından oldukça önemlidir. Hazırlık aşamasındaki çalışmaların onay aşamasını hızlandırdığı gibi revizyon sayılarını da bir o kadar azaltır.

Fonksiyon, Tasarım, içerik ve yazılım

Web sitesine giriş yapan kullanıcıyı kısa bir süre içerisinde erişim sağlamak istediği bilgilere kolaylıkla ulaşabilecek bir navigasyon sistemine sahip web tasarımı olmalıdır.bir web sitesi ana sayfa tasarımında nasıl bir görüntü sergilerse bütün diğer alt sayfalar da bu duruşu en iyi şekilde sergilemesi gerekir ve kullanıcıların kafalarını karıştırmaması gerekir. Böylelikle ziyaretçi ana sayfada görmüş olduğu bir linke diğer sayfalarda da aynı şekilde ulaşım sağlayabilmeli ve işini kolay bir şekilde halledebilmeli. Bu sadece navigasyonla değil o firmanın kurumsallaşmış bütün öğelerinde olduğu gibi web sayfasında da yer almalı ve rengi, dokusu ve stiliyle kullanıcı zorlamayan bir tarzda hazırlanmalıdır. Ulaşmış olduğu sayfada ise menü isminin bulunduğu içerikle ziyaretçi doğru bir şekilde yönlendirilmeli ve tatmin edici içeriklerle ziyaretçiye istemiş olduğu bilgiyi bulabilmesi sağlanmalıdır. Tabi en önemli nokta ise bu şartlatın tamamı yerli yerinde ve tam düzeninde olsa da sorun çıkartan ve hızlı çalışmayan bir site yazılım bakımından sınıfta kalır ve diğer bütün faktörleri gölgede bırakır.

İnternet dünyasının iyice yaygınlaşması web sayfalarının önemi her geçen gün arttırmaya devam etmektedir. Bu durum şirketlerin de bir web sitesi sahibi olma isteklerini arttırmaktadır. Fakat kurumsal bir şirket olarak web tasarım noktasında oldukça dikkatli ve özverili olunması gerekmektedir.

Kurumsal şirketlerin internet dünyasındaki temsilcileri, kendi web sitelerdi. Bu nedenle kurumsal web tasarımı, ilgi çekici ve etkileyici özellikleri içinde barındırmalıdır. Bunun için alanında uzman ve profesyonel bir web tasarım firmasından destek alarak emin olmanız gerekmektedir. Nedeni ise kurumsal web tasarım, firmanın sunmuş olduğu hizmetleri hedeflemiş olduğu kitleye direk arz ettiği için, bütün detayları ve ayrıntıları göz önünde bulundurarak gerçekleştirilmesi gereken bir çalışmadır.

Kurumsal web tasarım işi eğer alanında uzman kişiler tarafından yapılmazsa, şirketinizin saygınlığı bakımından oldukça kötü sonuçlar meydana getirebilir. Bir şirket kurumsal web tasarım yaptırmak istediğinde, web tasarım ajansı şirketin kurumsal kimliğini, kurumsal renklerini, vizyonunu, logosunu, faaliyetleri ve hizmetlerini oldukça detaylı bir şekilde mercek altına almalı ve ona göre web tasarım sürecini yürütmelidir.

 

Bulunduğumuz dönem herkesin bildiği gibi teknoloji dönemi. Bireyler teknolojinin verdiği imkanları sonuna kadar kullanmaktadır. Özellikle Türkiye'de akıllı telefonlar, sosyal medya ağları, trend yenilikler bağımlılık derecesinde kullanılmakta ve çok çabuk bir şekil de benimsenmektedir.
Kurumlarda, teknolojinin nimetlerinden faydalanmalı ve müşteri kitlesini teknoloji sayesinde daha da fazla düzeyde arttırmalı ve yatırımlarını teknoloji alanında yapmalıdır.

Sizinde bildiğiniz gibi ülkemizin yaklaşık %60’ı aktif bir şekilde internet kullanmaktadır ve kullanıcı kitlenin kullanmış olduğu tarayıcıların giriş ekranının neredeyse hepsi Google diyebiliriz. İnsanlar ihtiyaçlarını, eğlencelerini ve sorunlarını Google arama motorundan arayarak ulaşmaktadır. Sizde bu bilgiler dahilinde hareket edebilirsiniz. Gerçek dünyada yapacağınız pazarlama, internet aracılığı ile yapacağınız pazarlamaya nazaran daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde olmaktadır.

 

Yeni güncellenen anayasa ile birlikte, vergi sistemine tabii olan şirket ve kurumların web sitesi olma zorunlulukları bulunmaktadır. Burada web sitenizi herhangi bir web tasarım ajansına ya da tanıdığınız bir kişiye yaptırmakta problem yoktur. Ama size tavsiyemiz kesinlikle web sitenizi basit objelerle hazırlayıp yayına almamanız gerekir. İnternet dünyası oldukça büyük bir okyanus ve bu okyanusta sadece ufak bir kayık yapıp dolaşarak kazanç elde edemezsiniz. Web sitenizi yayına aldıktan sonra mutlaka tanıtım ve pazarlama çalışmaları yaparak işlerinizi daha ileriye taşıma imkanını denemeli ve ulaşmak istediğiniz hedeflerinize emin adımlarla ilerlemelisiniz.

Biz web tasarımcılar olarak internet dünyasında sizleri temsil ederek gerçek müşteri potansiyelini yakalamanıza ve şirketinizi kendi alanında daha fazla yol kat etmesini sağlayabiliriz. Verilen hizmetlerden biri olan web tasarım hizmetleri ile zorunluluğu olan internet siteleriniz hazırlayıp, isteğiniz doğrultusunda pazarlama ya da danışmanlık hizmetleri de sunulmaktadır. Özellikle bahsettiğimiz gibi basit görünümde bir web sitesi hazırlamadan önce web tasarım hizmetlerinden faydalanmalı ve müşteri kitlenizi üst seviyelere taşımalısınız.

Pazarlama stratejimiz ve yaratıcı fikirlerimizden faydalanan çok sayıda kurumsal firma yer almakta ve bu firmaların birçoğu hedeflemiş olduğu müşteri kitlesine emin adımlarla ilerliyor veya hedeflerine çoktan ulaşmış durumdalar. Kurumsal web tasarım ile sizlere edinmiş olduğumuz tecrübeleri aktarıyor, son teknolojilerle meydana getirilmiş web siteleri hazırlayarak rakiplerinizden daha kaliteli ve prestijli konumda olmanızı sağlıyoruz. Pazar analizlerini sizler yerine yaparak en verimli olan planlamayı hazırlıyor ve hayallerinize ulaşmanızı sağlıyoruz.

 

Kurumsal olan web siteleri firma ve şirketlerin internet dünyasındaki itibarını belirlemektedir. Şirketler hizmet veya ürünlerini tanıtabilmek için alanında profesyonel olan bir ekibe sahip olan web tasarım ajanslarına yaptırmaları gerekmektedir. Logo tasarımları kurumsal şirketleri en iyi şekilde ifade etmesi gerekir. Şirketin sahip olmuş olduğu logo, şirketi her alanda en iyi ve en doğru şekilde yansıtmalıdır.

Kurumsal web siteleri anlaşılır ve sade olmalıdır ve kullanıcıyı kesinlikle yormamalıdır.

Web sitenizin ana sayfası, sitenizin giriş kapısıdır. Çok karmaşık bir sistemde olmaması gerekir. Şirketinizi kısa ve öz bir şekilde anlatmalı, kampanyalara ya da duyurulara ana sayfa üzerinde yer verilmelidir.

 

Kurumsal Web Tasarım İşleminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kurumsal web tasarım işinde dikkatli olunması gereken işlerin başında, işleyiş ve sadelik gelmektedir. Kurumsal web tasarımda gri ve beyaz alanlar aktif bir şekilde kullanılması gerekir. Sitenin ilgi çekici olabilmesi için daha çok sayıda detayın iyi bir şekilde tasarlanması ve web tasarımın şirketi iyi bir şekilde yansıtması gerekmektedir. Bir firmanın ne denli kurumsal olup olmadığını web siteleri aracılığı ile kolaylıkla anlayabilirsiniz. Web tasarım işine yeterli düzeyde özen göstermeyen kurumlar, kullanıcıları tarafından fazla güvenilir olmadıkları şekilde düşünülür. Bunun için kurumsal firmalar, hizmet ve ürünlerini sunmak için kaliteli bir web tasarıma sahip olan web siteleri yapılmaları gerekmektedir. Bunun yanında firmanın logosu, firmayı en iyi şekilde ifade etmesi gerekmektedir. Sizlerin de web tasarım yaptırırken bu hususları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP