Haber Detay

ZIYARETÇILERI WEB SITENIZDE MÜŞTERIYE DÖNÜŞTÜREN RENKLERZIYARETÇILERI WEB SITENIZDE MÜŞTERIYE DÖNÜŞTÜREN RENKLER
8 Kas

ZIYARETÇILERI WEB SITENIZDE MÜŞTERIYE DÖNÜŞTÜREN RENKLER

Web Tasarım Nedir?

Kişi ya da firmaları tanıtmak için tarayıcıların görüntüleyeceği şekilde hazırlanmış tasarımlardır. Tasarlanan bu sayfalar, grafik tasarımdan farkı tarayıcının okuyacağı HTML diline dönüştürülmesi gerekir. Web sitesi pazarlama aracıdır. Şirketlerin düşüncesini ve karakterini temsil eder.

Web Sitesinde Renk Seçimi

Şirketler ürünlerine, görünümlerine, kalitesine ve temiz çalışmasına ne kadar önem gösteriyorlarsa renklerine de bir o kadar önem göstermektedirler. Nedeni ise renkler ne kadar doğru kullanılırsa, ürünlerin satışlarını daha kolaylaştırır ve satış miktarını arttırır. Bu durum Web siteleri içinde aynen geçerlidir. Bunun farkında olmanız gerekir.

Renk insanların psikolojisini önemli miktarda etkilemektedir. Renk seçimi Web Sitenizi farklı konumlara çıkara bilir. Yanlış seçim yapmak siteniz için iyi olmayacağı gibi satışlarınızı da etkileyecektir. Gelin beraber renklerin sitenize etkisine bakalım.

Web Tasarımda Renklerin Etkisi

Sitenizi açan bir müşteri veya ziyaretçi ilk 8-10 saniye odaklandığı görsellik ve tasarımdır. Bu süreden sonra normal müşteri durumuna döner. Renkler bu kadar çok insanların hislerine ve duygularına dokunuyorken nasıl bir renk seçimi yapmalıyım? Sorusuna cevap istiyorsanız hemen cevaplayalım. Gelen ziyaretçiye kendini güvende, huzurlu, iyi hissettiren ve zihnin aydınlatan renkler kullanın. Tabi ki sitenize renk seçmeden önce renkler ne işe yarar özellikle web sitenizde ne işe yarar sorusunu halletmek gerekir. Hadi renklere geçelim.

Soğuk Renkler

Soğuk renkler insanı yatıştırır, dinginleştirir ve sakinleştir. Soğuk renkler sitelerde çok kullanılır. Soğuk renkler şunlardır;

 • Mavi
 • Mavi-Yeşil
 • Mor
 • Pembe
 • Mavi-Kırmızı
 • Magenta

Ilık Renkler

Ilık renkler insanı harekete geçirir, heyecanlandırır. Ilık renklerin küçük miktarda kullanılması insanlarda iyi bir iz bırakır. Ilık renkler şunlardır;

 • Sarı
 • Turuncu
 • Sarı-Yeşil
 • Kahverengi
 • Turuncu-Kırmızı

Nötr Renkler

Nötr renkler arka planlar için idealdir. Nötr renkler ılık renklerin etkisini arttırmak içindir. Nötür renkler şunlardır;

 • Siyah
 • Gri
 • Beyaz

Arabulucu Renkler

Arabulucu renkler ılık renkler ile soğuk renkler için arabulucu renklerdir. Bu durum da sarı ya da kırmızının ve mavinin yakınlık derecesine bağlıdır. Renk az bir miktarda mavi içeriyorsa ılık renktir, fazla miktarda mavi varsa soğuk renktir. Arabulucu renkler şunlardır;

 • Mor
 • Yeşil

Çoklu Renkler

Bu renk türü ziyaretçilerin en az zaman harcadığı site türüdür. Bundan dolayı soğuk ve ılık renklerin karışımı her zaman ziyaretçilere itici gelir. Böyle siteler ya aşırı fazla doldurulmuş ya da karman çorman sitelerdir.

Renklerin Uyumu

Çok fazla renk kullanıldığı zaman sitenize gelen ziyaretçilerin kafası çok karışır ve memnun kalmazlar. Çok az renk kullanmakta gelen ziyaretçiyi sıkacaktır. En tercih edilen ise eşit ve dengeli bir şekilde renk kullanılmalıdır. Sayfanız için en iyi yöntem bir kir kaç renkten oluşturmaktır. Çok fazla kullanmaktan kaçınmalı, soğuk ve ılık renkleri abartmadan ve rahatsız etmeyecek bir biçimde kullanmalıdır.

Web Renkleri

Web’te sıkça rastlanan sorunlardan biride, renkler web sitelerinde dengeli ve doğru bir biçimde yayılmamasıdır. Bunun sebebi bilgisayarların rengi görüntülemede zorluk çekeceği renk kullanmasından olur. Bu tür zorluklar gelen ziyaretçinin site hakkında olumsuz bir düşünce bırakır ve sitede çok kalmasını engeller.

Windows, Mac OS, Unix ve Linux platformlarında renklerin nasıl göründüğü de çok önem taşır. Bilgisayarla çok fazla sayıda renklerin görünümü elde etseler bile çok fazla bir şekilde renk kullanımı tarayıcılar tarafından sorun çıkara bilir. Yani belli renkler kullanılarak küçük boyutta dosyalar elde edilir ve hızlı yükleme fırsatı sağlanır.

Yazı Renkleri

En ciddi olunması gereken konular yazı ve arkaplan renkleridir. Yazıyı açık renk yapıp arka planda da açık ren kullanırsanız çok büyük bir hataya düşmüş olursunuz. Gelen ziyaretçide zorlanacağı için sitenize çok zaman ayırmayacaktır. Bunun için en iyi kombinasyon siyah-beyaz kombinasyonudur. Önemli olan eyerleri belli etmek içinse mavi ve kırmızı renkler tercih edilir. Eğer yazıyı ılık renk tercih edilirse arka plan için siyah renkten kaçınılmalıdır.

 

Renk Tablosu

Mavi: Sakinliği, inancı, barış, güvenirlilik, uyum

Siyah: Resmiyet, zenginlik, kötülük, Kültür, gücü, zarafet.(Çoğu bölgede siyah yası temsil eder)

Yeşil: Doğa, cömertlik, bereket, yenilik, sağlığı ve iyi şansı temsil eder.

Turuncu: Enerji, coşku, denge, gösteriş, sıcaklık

Mor: Asalet, resmiyet, gizem, kraliyet, dönüşüm, bilgeliği temsil eder.

Kırmızı: Ask, Güç, kan, öfke, arzu, tehlike, ilhamı temsil eder.

Beyaz: Temizlik, Masumiyet, saflık, evlilik, barış, gençliği temsil eder.

Sarı: İyimserlik, hayal gücü, güneşi, mutluluğu, neşeyi, temsil eder.

 

Okuduğunuz bilgilerle sizlere yardımcı olmak istedik. Çalışma prensiplerimize uygun olarak bilgilendirme yaptık. İzmir web tasarımda işlerinde iyi olan ekibimizle etkileşim halinde olmak istiyorsanız müşteri memnuniyetini esas alan İzmir web tasarım firmaları arasında olan Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Hizmetleriz;

 

- Sosyal Medyada Bizi Takipte Kalın

www.facebook.com/artwebtsrm/

www.instagram.com/artwebtasarim/?hl=tr

www.twitter.co0/artwebtasarim

www.artwebtasarim.tumblr.com

www.plus.google.com/artwebtasarim

 

Etiket: İzmir web tasarım, web tasarım, İzmir logo tasarım, teknoloji, bilişim, art web tasarım ve yazılım hizmetleri, katalog, broşür tasarım, logo tasarım, İzmir web tasarım firması, web tasarımda renk, renklerin anlamları, renk uyumu, İzmir logo tasarımı