Haber Detay

Yapay Zekâ Tasarım Yapabilir mi?Yapay Zekâ Tasarım Yapabilir mi?
19 Ara

Yapay Zekâ Tasarım Yapabilir mi?

Çok fazla tartışma konusu olan “tasarımcılar kodlamayı öğrenmeli midir? ” sorusunun üzerinde duracağız bu yazıda.

Bu soru üzerine harekete geçen bir gurup. Adobe de tasarımcılara yardımcı olan yazılım parçaları üzerinde çalışmaya başladılar. Bu çalışmadan çıkan bir örnek artık photoshop kullanarak fotoğraflar üzerinde çalışan bir tasarımcı, üzerinde çalıştığı fotoğrafın kadrajını değiştirdiğinde oluşan boşlukları bir algoritma sayesinde otomatik olarak doldurabiliyor, yani demek istedikleri şey aslında orada olmayan bölümler daha sonra yapay zekâ tarafından oraya ekleniyor. Şimdi size yapay zekânın tasarım dünyasındaki yaptığı değişiklikleri hakkında örnekler vereceğim.

       

  • 2017’de Almanya’nın Hamburg kentinde açılan bina Dünya’nın en büyük ve akustik açıdan en gelişmiş konser salonlarından biri. Bu mimari eserin tasarım olarak özelliği ise yakından bakıldığında fark edilebiliyor. Duvarlarını ve tavanı kaplayan akustik paneller, tıpkı denizin altındaki kayalıklar gibi tüm salonun içini sarıyor.

Bu akustik panellerden tam on bin tane tasarlanmış, çünkü her bir panelin farklı tasarımı olması istenmiş ve bunun içinde on bin tane tasarımcı çalıştırmak yerine, kırk bin satırdan oluşan bir yapay zekâ kodlaması yapılmış. Bu yapay zekâda on bin panelin üzerinde bir milyon küçük hücre tasarlamış. Deniz kabuklarına benzeyen bu hücreler salonun içinde oluşan ses dalgalarını akustik olarak en uygun şekilde yansıtıyor.

  • 2. İkinci örneğimiz ise internetin binaları diyebileceğimiz web sitelerinden. Artık tamamen yapay zekâyla tasarlanan bir web sitesine sahip olabiliriz. The Grid adı verilen bir içerik üretim sistemi sizin için emrinize Molly adında bir tasarımcı veriyor. Tabi Molly bir insan değil. The Grid ise Molly’i dişi bir yapay zekâ olarak adlandırıyor. Genç, denemelere açık ve sürekli öğrenen bir kişiliğe sahipmiş Molly. Şimdiden yüz binlerce web sayfası tasarlamış. Bir web sitesi tasarlarken renkler, fontlar, logonun büyüklüğü gibi benzeri durumlar çok önemlidir. Tasarımcılar bir sitesi yapmak için çok uğraşıyor demi ama bizim Molly'nin sadece son üç ayda verdiği tasarım kararları, galaksimizdeki yıldızlardan daha fazla. Molly bununla kalmayıp verdiği kararların sonuçlarını da değerlendiriyor ve daha iyi sonuç çıkartmak için çabalıyor. Molly zaman geçtikçe daha neler yapacağı hakkında şimdiden merak konusu oluyor.

  • Artık yapay zekâların dizi ya da film posterleri tasarladığını biliyor musunuz? Bir film sitesini açtığınızda aynı film veya bir dizinin birkaç farklı posterini görüyorsunuz. Düşündünüz mü film veya diz için kaç farklı poster hazırlanıyor veya kaç farklı tasarımcı  çalıştırılıyor diye merak ettiniz mi? Bu konu hakkında araştırma yapan bir kişi fark ediyor ki bu tasarımları da algoritma yapıyor. Yapay zekâ milyonlarca görsel arasından insanların en çok dikkatini çekebilecek olanları seçiyor. Önce resimlerden insanları algılıyor daha sonra tam vücut, göğüs plan ya da yakın plan gibi kompozisyon tekniklerine göre sınıflandırıyor. Bu seçimleri yaptıktan sonra yine bir kompozisyon kurallarına ve insan psikolojisine uygun olarak şekilde kırpıyor. Tasarımların olmazsa olması yazıları yine yapay zekâ seçip yerleştiriyor.

       

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=OeKfSosXsuU

Etiket: #yapayzeka #tasarım #yapayzekatasarım #algoritma #websitesi #tasarımcı #kodlama #logotasarım