Haber Detay

Mobil sürümü mevcut sitelerin herkesten önce indexlenmesi önceliğiMobil sürümü mevcut sitelerin herkesten önce indexlenmesi önceliği
15 Tem

Mobil sürümü mevcut sitelerin herkesten önce indexlenmesi önceliği

Mobil sürümü mevcut sitelerin herkesten önce indexlenmesi önceliği

Google Webmasters Hangouts toplantısında John Mueller, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bu toplantıda Mobil Öncelikli İndexleme konusundaki ilerlemelerden bahsederek Google sıralamalarında ciddi değişikliğe sebep olabilecek yeniliği olan "Google'ın Mobile-First Indexing" hakkında bilgilere yer verildi.

John Mueller:

Google mobil öncelikli indekslemeyi devreye aldığı zaman, ilk başta sadece mobil indekslemeye hazır olan siteleri dikkate alacaktır.

2016 yılında web sitelerinin mobil uyumlu sürümlerinin ciddiye alınacağı ve çok önem taşıyacağı duyurulmuştu. Web siteleri masaüstü sürümlerine göre sıralamaya konuluyor ve mobil sürümünüz için ayrıca Google sıralaması gerçekleştirmiyordu. Çünkü Google dizinlerinde, masaüstü sıralamayı dikkate alıyordu. Dolayısıyla 2017'de bir web sitesinin mobil uyumlu bir web sitesi olup olmaması büyük önem taşımakta. Google, web siteleri hemen mobil indexlemeye dâhil edip sıralama kaybına uğratmayacak. Buradan da anlaşılacağı gibi ve daha öncede Google belirttiği gibi mobil uyumlu web sitelerinin sıralamasında kayıp yaşanmayacakken, mobil uyumlu olmayan siteler zaman içerisinde sıralamadan düşecektir. Google'ın bu özelliği site sahiplerine duyurup duyurmayacağı henüz netlik kazanmamışken John Mueller Google bu mobil öncelikli indexlemeyi devreye alabilir şeklinde konuştu.

Mobil sürümü mevcut sitelerin herkesten önce indexlenmesi, Google'ın bu değişikliği adım adım hayata geçirmesi ile anlam kazanacak ve mobil uyumlu web sitesi olan web site sahipleri ise mobil sürümünden kazanacakları faydayı elde edecek. Ama web sitelerinin mobil sürümü yok ise mobil uyumlu web sitesi ya da responsive web sitesi ile de bilinen şekline getirmek için acele etmeliler. Yoksa Google tarafından biraz daha bekletilecekleri anlamına geliyor.

Mobil öncelikli indexleme döneminin hayata geçmesine yaklaşık 6 aydan az kaldı diyebiliriz. Her ne kadar şirket ileri tarihte bununla ilgili detaylı açıklama yapacağını söylese de John Mueller bu tarihin 2018 yılı itibariyle hayata geçeceğini işaret etti.

 Mobil Öncelikli İndeksleme hakkında detaylı bilgi için bizi takipte kalın. İlerleyen günlerde bununla ilgilide yazımızı sizlerle paylaşıyor olacağız. Ama tabi tüm bu okuduklarınızdan dolayı nasılsa 2018 yılında dikkate alınacak diye düşünüp bir rahatlama yaşamayın. Her ne kadar erken web sitelerinizin mobil sürümlerini hayata geçirirseniz o kadar indexlenme döneminde sitenize faydası olacaktır.

Mobil web siteniz performans ve kullanıcı deneyimi olarak masaüstü web sitelerinizin çok gerisinde kalıyorsa durum kritik ve Google kriterlerine göre hazırlanmış bir web sitesine sahip olmak için şimdiden hazırlık yapmaya başlamalısınız.

Eğer mobil uyumlu bir web siteniz yok ise, bize ulaşın size kullanıcı deneyimi olan Google kriterlerine uyularak yapılmış, kurumsal kimliğinize yakışır bir web sitesi tasarımı konusunda yardımcı olalım. Ayrıca https://www.artwebtasarim.com.tr mobil uyumlu olan web sitemizden projelerimizi inceleyebilirsiniz. Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri olarak sadece kullanıcı deneyimli web siteleri yapmıyoruz.

Aynı zamanda web sitenize backlink kazandıracak sosyal medyalarda web sitenizin ürün ve hizmetlerini tanıtacak seo uyumlu makale ve sosyal medya tasarımı - sosyal medya yönetimi de yapıyoruz.

Etiketler; mobile first indexing, mobil indexleme, mobil kullanılabilirlik, google mobil seo, john mueller, responsive site, mobil uyumlu web site