Haber Detay

Facebook profil fotoğrafına nasıl çerçeve tasarlayabilirim?Facebook profil fotoğrafına nasıl çerçeve tasarlayabilirim?
30 Ara

Facebook profil fotoğrafına nasıl çerçeve tasarlayabilirim?

Facebook Çerçeve Oluşturma

Eğer bir şirket sayfanız var ise ve logonuzla ya da yanında web adresiniz gibi bilgilerle bir tasarım oluşturmak istiyorsanız bunun yollarından biri olan photoshop gibi tasarım programlarını kullanabilirsiniz.

Şimdi size ekran görüntüleri ile Facebook ta bir çerçeve nasıl tasarlanır anlatacağım.

Adobe Photoshop gibi bir program kullanıyorsanız. Logonuzu ve tasarımınızı öncelikle bu program ile png yani kendisi hariç etrafı şeffaf olacak formatta kaydetmeniz gerekmekte. Benim yaptığım çalışmalar 1200x1200 pixel ölçülerindedir.

Yukarıda görmüş olduğunuz tasarım gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra sayfanın tam ortasından 2 parça halinde png formatında kaydedilir.

ilk olarak üst alana gelecek olan tasarım png formatında kaydedilir.

daha sonra alt alana gelecek olan parça png formatında kaydedilir.

Tek parça olarak kaydetmeye çalıştığımda bir çok hata ile karşılaştım ve denemeler yaparak 2 parça halinde yani üst parça ve alt parça olarak sisteme yükleme yaptığımda hem tasarımım belirlenmiş alana tam oturdu hem de herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

aşağıdaki resimde etrafı kırmızı uyarı çerçevesi ile ekleme çalıştığım tek parça olarak yaptığım tasarımı görmektesiniz.

Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz gibi png formatında ilk olarak bütün resim eklemeye çalıştım ve belirlenmiş alanda üstten ve alttan boşluklar kaldı. Facebook resmi köşelerinden hizalamaya her ne kadar çalışmam için bana olanak sağlasa da resim tam ölçülerde olmadığından resimdeki gibi etrafına hatalı olduğunu belirten kırmızı çerçeveyi ekliyor ve ilerlemenize izin vermiyor. Konuyu çok fazla dağıtmadan toparlarsak, yukarıda 2 parça olarak hazırladığım tasarımlarımı Bir Kamera Efektleri Platformu olan bu sayfada size nasıl facebbok profil fotoğrafı tasalanır adım adım gösteriyor ve  paylaşılmadan önce değerlendirilmek üzere Facebook'a gönderiyor. tek yapmanız gereken bu linke Kamera Efektleri Platformu tıklayıp, hazırlamış olduğunuz tasarımınızı yüklemek ve diğer aşamaları nasıl yapacağınıza dair size bilgileri paylaşacağım.

Kamera Efektleri Platformu nu açtığınızda siz aşağıdaki gibi bir ekran karşılar ve sayfanın sağ üst köşesinde AR Studio Efekti Yükle       Frame Studio'yu Aç ve efecktleri yönet seçenekleri çıkar.

siz bu seçeneklerden resimde işaretlenmiş olan   Frame Studio'yu Aç seçeneğini tıklıyorsunuz ve karşınıza  aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. 

1-TASARIM AŞAMASI:

sol üstte tasarım yükle butonuna tıklayrak daha önce üst ve alt tasarımlarını hazırladığınız resimlerin olduğu dosyayı ulabilir ya da masaüstünde olan resimlerinizi ortadaki png'leri sürükle ve bırak yazan alana sürükleyerek bıraktığınızda tasarımlarınız o alana otomatik yerleşecektir.

resimde görüldüğü gibi sürükleyip bıraktığımız resimler facebook çerçeve aracına tam anlamıyla sorunsuz yerleştirildi ve arka alanda gördüğünüz koyu gri alan tasarımınızın şeffaf olduğunu ve facebook profil resminizi güncellediğinizde profil fotoğrafınızı o alana yerleştirecek ve üzerine bu tasarımınızı giydirecektir. bundan dolayıdır ki tasarımınızın şeffaf yani transparan olması önemlidir. Eğer tüm sayfayı kaplayan bir tasarım yaparsanız ve şeffef olmaz ise prfoil resminiz arka planda görünmeyecektir.

bir sonraki işlem ise facebook çerçeve tasarımınız isim ve anahtar kelime verme aşamasıdır.

2-DETAYLAR AŞAMASI:

Ben bu aşama da sadece anahtar kelime ve isim alanlarını doldurdum diğer seçili olan alanlara müdahale etmedim. ve ileri butonuna basmadan önce bu tasarımın hangi sayfaya ait olduğunu yani sahipliğini belirlememiz lazım ve sağ üst köşede sahipliği seç butonundan izmir web tasarım firması olarak hizmet veren şirket sayfamızın adını seçtik bu aşamalar önemli çünkü sonradan değiştiremiyorsunuz. O yüzden adımları dikkatlice ilerlemeniz de fayda var, Aynı şekilde adı kısmında da hata yaparsanız sonradan değiştiremiyorsunuz. tüm alanları isteiğinize göre tanımladıktan sonra 3. aşama olan inceleme aşamasına geçiyoruz.

3-İNCELEME AŞAMASI:

İnceleme aşamasında ilk iki aşamada yaptığımız adımları karşımıza getirdi;

1-tasarımımıza yukarıda verdiğimiz " izmir web tasarım firması art web tasarım " adını ekledi.

2-tasarımın sahipliğini belirlemiş olduğumuz şiket sayfamızın adını Art Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri olarak getirdi.

3- Tasarımımızın orjinal görüntüsünü, dikey cep telefonu mobil uyumluluğunu ve yatay cep telefonu mobil uyumluluğunu ön izleme olarak bzilere sundu. Eğer biz tasarımımızı tek parça yapmış olsaydık bu resimleri yukarı uzatacak ya da yatay olarak resimleri ezme tabir ettiğimiz işlemi yapacaktı ama biz resimlerimizi iki parça halinde eklediğimiz için dikey cep telefonunda top ve bottom yani üst ve alt alanlara sabitleyerek tasarımın bozulmamasını sağladı.

4- Yine 2.ci detaylar aşamasında google seo uyumunu da dikkate alarak bu tasarımımıza anahtar kelimeleri eklemiştik ve bu ekranda sağ altta eklemiş olduğumuz anahtar kelimelerimizi gösterdi.

5- En altta ise bilgilendirmesini yaptı.

Yapılan aşamalarda bir hata yaptığınızı ya da eksik bir işlem yaptığınızı düşünüyorsanız son kaydetme aşamasında kadar geri dönüp revize yapma şansınız var.

Eğer bu aşamadaki işlemlerde tamam ise ileri butonuna tıklayarak artık sonlandırma işlemlerine geçiyoruz.

resimde görmüş olduğunuz gibi tasarımınızı kendisinin örnek videolarından birinin üzerine yerleştirerek bir nevi sizinde bir videonuz var ise tasarımınızın o video içerisinde nasıl göründüğü hakkında yine sze bir ön izleme olanağı sunuyor be efektinizi yayınlıyor. 

Bu aşamda ise sayfanın adıyla paylaş butonuna tıklarsanız;

 

karşınıza bu paylaşım için bir yazı eklemenizi ve bu paylaşımı video olarak mı yoksa profil resmi olarak mı yayınlamak istediğinize dair sorular sorar ve  daha önce sahipliğini seçtiğimiz Art Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri  isimli sayfanda bu efecti paylaşarak hem sayfanızdaki arkadaşlarınıza hemde tanımadığınız bir çok kişiye sizin böyle bir tasarım yaptığınızı ve onların bu tasarımı denemek isteyip istemediklerini sorduğu bir paylaşım yapıyor

ve bu paylaşmı gören kişiler tasarımınızı beğeniyorlar ise sizin Facebook profil resmi için hazırladığınız bu Facebook çerçeve tasarımınızı kullanmaya başlarlar ve kimlerin bu tasarımı kullandığını size Facebook rapor eder.

Facebook ta Bir çerçeve oluştururken hangi kurallara uymalıyım? ve Facebook profil fotoğrafı için çerçeve oluşturma hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. bir sonraki yazı mızda Bir fotoğrafa nasıl çerçeve eklerim? isimli yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.