Haber Detay

ATLAS VAKFI`NDAN HABERLERATLAS VAKFI`NDAN HABERLER
25 Tem

ATLAS VAKFI`NDAN HABERLER

Atlas vücudumuzda birinci omurun adıdır. Kafamızı destekleyen, hareketini sağlayarak etrafımızı ve dünyayı keşfetmemizi sağlayan, aklın, dimağın yükünü taşıyan bu ilk omuru vakfın sembolü alarak almışlardır.

Birlikte 6 yıl okuyan,1989-90-91-92 yıllarında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan ve sonra yurdun dört bir tarafına dağılarak mesleklerini icra eden sınıf arkadaşlarının bir araya gelerek kurdukları Atlas Sağlık Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Dr. Mustafa Apak yapıyor.

“O kadar iyi dostluklar, arkadaşlıklar kurduk ki aradan geçen yıllar, mesafeler bizleri birbirimizden koparamadı” diyor Apak ve devam ediyor “Denizin kokusuyla, midye ve kalamarın tadıyla, İnciraltı Öğrenci Yurdu’nun boyalarıyla, okuduğumuz binalarla, yürüdüğümüz yollarla hasret giderdik. Vefat eden, aramızdan ayrılan dostlarımızı hep andık. Her toplandığımızda ülkemizi konuştuk, nasıl eğitim aldığımızı konuştuk. Sadece mesleklerimizi icra etme yetmiyor, bizi yetiştiren bu vatan için, hiç desteğini esirgemeyen ailelerimiz için daha fazlasını yapma ihtiyacını hissediyorduk. Çoğumuz gibi zor şartlarda okumaya çabalayan, maddi durumu uygun olmayan gençlere nasıl yardımcı olabileceğimizi düşündük. Tek sorunun maddi durum olmadığını da tartıştık. Üniversitelerimizin meslek icrasına özgü bilgi ve becerileri kazandırabildiğini; ancak buna rağmen gençlerin hayata çok hazırlıksız başladıklarını dile getirdik ve vakıf kurmaya karar verdik. Vakfımızın adını, binlerce yıllık tarihi zenginliğe sahip, kültürleri harmanlayan efsanelere ve söylencelere ev sahipliği yapan Anadolu mitolojisinden esinlenerek koyduk. Anadolu mitolojisinin altında, çoğu öyküsü bu güzel topraklarda geçen Yunan Mitolojisi’nde Tanrıların kralı Zeus, Atlas’a çok kızdığından onu sonsuza kadar Gök Kubbe’yi sırtında taşımakla cezalandırır. “Atlas’ın yükü” yüzyıllar boyunca edebiyat, görsel sanatlar ve felsefede sorumluluk, dayanıklılık, görev, sorgulama, astronomi ve keşifle ilişkilendirilmiştir. Logomuza dikkatle bakılırsa arkada bir dünya olduğu görülür. Ancak bu dünya sadece bir gezegen ya da efsanedeki gibi bir ağırlık değil keşfedilecek yerlerin olduğu, merak, vizyon ve açık fikirliliği temsil ettiğini düşündüğümüz bu toprakların insanı olan Piri Reis’in haritasına benzer şekilde resmedilmiştir. Logomuzda renk ve grafik olarak daha eski, sıcak bir yelpaze seçmemizin nedeni ise bu vakfın bir pop kültür ürünü değil; kalıcı, kuşaklarca devam edecek bir oluşum olduğunu ifade etmektir. Ve işte bu nedenle aramıza çok değer verdiğimiz başka meslek gruplarından 6 profesyonel dostumuzu da alarak 36 kişi Atlas Sağlık Eğitim Vakfı’nı kurduk. Mitolojide Atlas, dünyayı omuzlarında taşımakla yükümlü. Biz de 36 dost ‘’Atlas‘ın yükü hepimizin yükü’’ diyerek yola koyulmuş durumdayız.”

Kurulalı 1.5 yıl kadar olmasına rağmen belirledikleri 13 öğrenciye burs vermiş durumdalar. Başvuruları her sene 1 Ağustos’ta tüm Türkiye’ye web sitesinden ilan ediyorlar Üniversitelerde kariyer yapan arkadaşlarından bir komisyon kurmuşlar. Önce burs tüzüğüne göre bir puanlama yapılıyor. Misal anne baba ayrıysa 2, beraberse 1, zenginse 0,şehit gazi yakınıysa 2 puan gibi. Standart puanlama. 70 puan oluşturulunca ilgili belgeler isteniyor, mülakata çağrılıyor gençler ve burada da geri kalan 30 puanı tamamlarsa bursa hak kazanıyor. Geçen yıl 802 başvuru gelmiş. Burs verilen öğrencilerden 8 tanesi tıp fakültelerinde, 4 tanesi hukuk fakültelerinde 1 i de eğitim fakültesinde okuyor. Bu yıl sayıyı 20 ye tamamlayacaklar. Bursiyerler 12 ay boyunca ayda 360 lira alıyorlar.

“Sadece burs vermekle olmuyor. Biz gençlerimiz bankamatik memuru olsun istemiyoruz. Başka vakıflar çocuklara sahipleniyorsa bizde bu çocuklara sahiplenelim diyoruz aslında geç bile kalmışız. Çocuklar sosyal hayatı da yaşıyorlar. İstiyoruz ki çocuklarımız bizimle beraber maça gitsin, Tiyatroya gitsinler, kitap okusunlar. Ailelerine kadar tanıyoruz çocukları. 8’i kız. Kız çocuklarına pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Gaziantep, Hakkari’den çocuklarımız var. Bizleri burs veren diğer özel ve kamu kuruluşlarından ayıran en önemli farkımız “Yol Göstericilik” programımızdır. Bu program da sanat, spor, kişisel gelişim eğitimleri ve danışmanlık veriyoruz, burs verdiğimiz gençleri yalnız bırakmıyoruz.”

 Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri olarak sosyal sorumluluk kapsamında bizler Atlas Eğitim Vakfına destek vererek katkıda bulunuyoruz

İzmir Web Tasarım firması olarak destek verdiğimiz Atlas Eğitim Vakfına sizlerde bağışlarınızla destek verebilrisiniz . https://atlasvakfi.org/bagis-yapin/

Kaynak : https://www.egetelgraf.com/atlasin-yuku-hepimizin-yuku/