0
Google Benim İşletmem Tuzağı

Google Benim İşletmem Tuzağı

Google Hesabınız Silinecek

Dolandırıcı: Dilek Hanım, yine yüzde 80 müşteri potansiyelinize ayıracağım tabii ki. Müşteriler kolaylıkla ulaşıyor sizlere. İsteklerinize göre aramalar yapıldığında da ilk sıralarda yer alıyorsunuz Google Web’de biliyorsunuz ki.

Müşteri: Ne olduğu tam anlayamadım dışarıdan ses geldi tekrarlar mısınız? İlk sırada olmayla ilgili.

Dolandırıcı: İş sektörü ile ilgili aramalar yapılıyor ya Dilem Hanım, ilk sırada yer alıyorsunuz. Bu tik Ambar ile ilgili mesela aramalar yapılıyor ya?

Müşteri: Evet.

Dolandırıcı: İlk sırada yer alıyorsunuz. Dolayısıyla da müşterilerin tercihinde oluyorsunuz Dilek Hanım.

Müşteri: Anladım.

Dolandırıcı: Yine zaten Google şifrenizi de vereceğiz kullanıcı adınızı da. Kendiniz de sayfaya giriş yapıp sayfanızı yönetebiliyorsunuz. Şifreniz size özel oluyor zaten Dilek Hanım Google şifreniz. İşlem zaten size şu an ki salgın nedeniyle yüzde 40 bir şekilde sunuluyor. 1 yıllık güncelleme tercih ederseniz Dilek Hanım 220 TL, 2 yıllık 250 TL KDV dahil Dilek Hanım fiyatlara. 4 sayfalık noter onaylı sözleşmeniz güvenliğiniz için zaten Cuma günü adresinizde oluyor. Ödemenizi de Dilek Hanım, Cuma günü sözleşmeniz geldiği zaman güvenliğiniz için kapıda ödeme sağlıyorsunuz zaten. Bir problem yaşamamanız için Dilek Hanım.

Müşteri: Şimdi şeyi soracağım, buyurun dinliyorum. Sizin bitsin konuşmanız...

Dolandırıcı: Nasıl?

Müşteri: Bitti mi sizin konuşmanız? Bitsin sonra ben aklıma takılanları sormak istiyorum.

Dolandırıcı: Tabi. Ben dinliyorum sizi, siz sorabilirsiniz.

Müşteri: Eee, şimdi biz siz Google’dan mı arıyorsunuz? Google’a bağlı bir Google Partner ya da bir ajans mısınız?

Dolandırıcı: Partner ajans değiliz Dilek Hanım. Partner ajans olsak zaten size Google şifrenizi verme yetkimiz olmaz. Mesela bulurum.com bir reklam ajansı değil mi Dilek Hanım. Siz bulurum.com ile anlaşırsanız işlemlerinizi bulurum.com’da sayfasında yayınlar. Direkt Google sayfasında yayınlayamaz. Böyle bir yetkisi olmaz ve size Google şifresi veremez Dilek Hanım. Buradan da anlayabilirsiniz mesela.

Müşteri: Burada mesela Google’dan bilgileriniz silinecek derken biz MyBusiness’dan Google kaydı zaten daha yeni yaptık. Hani yeni yapılan kaydın silinmesi ile ilgili anlayamadım orasını.

Dolandırıcı: Onayı alınıyor ya işletmenizin sayfanızın? Bunların devam edebilmesi için güncellenmesi gerekiyor.

Müşteri: Daha önceden böyle bir şey yoktu ama? Ücretli ya da paralı?

Dolandırıcı: Dilek Hanım zaten ilk kayıtlar deneme amaçlı olduğu için ücretsiz sağlanır. Sadece ilk kayıtlar ama. Sadece ilk girişleriniz için ücretsiz sağlanır. Onun dışındaki tüm kayıtlar ücrete tabi. O da ilk kaydınız ya, deneme amaçlı düşürüyoruz bir süreliğine. Değişebiliyor 5 ay olabiliyor, 6 ay olabiliyor değişiyor zaten. Ona göre zaten işlem sağlanıyor Dilek Hanım.

Müşteri: Yani siz şimdi, Türkiye üzerinde dünya üzerinde bütün Google margozins olan işletmeleri geriye dönük arayıp hepsini taksitlendiriyor musunuz bu şekilde?

Dolandırıcı: Google desteğine kayıtsız olan kayıtlı olan tüm firmaları Dilek Hanım. Her firmayı eczane sektörleri bile. Sağlık sektörü biliyorsunuz ki? Eczane sektörleri bile sağlıyor. Sadece sizin için değil. Eczane sektörleri dahi süreleri dolduktan sonra sağlıyor. Ve daha...

Müşteri: Ama bu süre dediğiniz... Süre dediğiniz şey ne işte? Yeni kayıt açılmış. Siz süreniz doluyor bilgileriniz siliniyor diyorsunuz. Mesela başka şirketler de var. Başka şirketler de var mesela. O şirketlere hiç böyle bir bilgi gelmedi.

Dolandırıcı: Oluyor tabii ki Dilek Hanım. Onlar illa ki ödemelerini yapmıştır. Süreleri illa ki gelmiştir. Her sektöre göre zaten bu değişir ki. Mesela eczane sektörleri 1 yıl ücretsiz kullanır. Diğer sektörler 6 ay, 7 ay ya da 2 yıl değişir. Sektörden sektöre zaten değişiyor bu. Ama illa ki her firma kayıt dışındaki tüm kayıtlarına ücret ödemesi sağlar Dilek Hanım. Bu her firma için geçerli. Sadece sizin için geçerli değil.

Müşteri: Tamam. Şimdi ben şöyle sorayım size. Ben web tasarım ajansı firmasıyım. Benim Google’da bir sürü Google MyBusiness kaydı olan müşterim var. Bunlarla ilgili hiç bugüne kadar böyle bir şey söylenmedi. Bunun yasallığı ile ilgili madem Google’sınız. Benim butik ambar mailime bunun yasalaştığı bununla ilgili para alma gibi durumların, işte böyle bir güncellemenin geldiği Google tarafından böyle bir hizmet yani, hizmetin ne olduğu ve bu hizmete karşılık da yıllık bu kadar ödeme alınacağına dair bana Google’ın yazısının linkini atabilir misiniz?

Dolandırıcı: Tamam olur. Yönlendirme sağlayalım Dilek Hanım.

Müşteri: Ben kiminle görüştüm peki?

Dolandırıcı: Eda ben.

Müşteri: Eda Hanım soy isminiz?

Dolandırıcı: Soy ismimi paylaşamıyorum maalesef.

Müşteri: Neden Eda Hanım. Resmi kişisiniz.

Dolandırıcı: Zaten biliyorsunuzdur. Hiçbir çağrı merkezi çalışanı kişisel bilgilerini paylaşamazlar.

Müşteri: Öyle bir şey yok. Biz Facebook ile yazışıyoruz. Facebook ile mailleşmemizde bile o kişinin adı soyadı ve departmanının görev yetkisi yazıyor.

Dolandırıcı: Sizlere zaten yetkili kişiler dönüş sağlayabildiği için...

Müşteri: Tamam ben bu konu ile ilgili size geri dönmek istediğimde hangi numaradan ve dahiliden ulaşacağım.

Dolandırıcı: Buradan da dönüş sağlayabilirsiniz. googlerehberim.com’a giriş yapıp oradan mail de atabilirsiniz. 0850 hattımız zaten bunlara oradan da dönüş yapabilirsiniz.

Müşteri: Tamam. Bana ne zaman bununla ilgili bu konuda artık Google’ın para lamaya başladığı ile ilgili yazıyı gönderebilirsiniz? Eğer böyle bir şey varsa, çünkü bu konuyla ilgili ben müşterilerimi de bilgilendirmem gerekiyor. Hepsine tek tek Google artık böyle bir bütçelendirme ile böyle bir şey istiyor diyerek, onların hepsini bu konuda bilgilendirmem gerekiyor.

Dolandırıcı: Tamam. Size zaten dönüş yapılacak. Siz de konu hakkında detayları bildirirsiniz Dilek Hanım.

Müşteri: Tamam. Bugün bekliyorum o zaman mailinizi.

Dolandırıcı: Teşekkürler. Dönüş yapacak zaten konu hakkında sizlere yetkili birimlerimiz mail olaraktan.

Müşteri: Tamam. Teşekkür ederim.

Dolandırıcı: Yardımcı olmamı istediğiniz başka bir konu var mı?

Müşteri: Yani yok hani. Bu çok değişik geldi bana. Ya bugüne kadar parayla yapılmaya işlem şimdi yıllık bedele bindirilmiş. Hani çok fazla da takdir edersiniz ki dolandırıcılar var bu konuda. Yani gerçekten Google mı? Yoksa ben bir partner firma ile mi konuşuyorum? Ben partner bir firma ile kesinlikle böyle bir işlemi yapmam. Google’ın isteği ise onu bakarız. Olması gerektiğine karar verirsek gerekeni yaparız zaten. Önce burada sizin Google olup olmadığınızı ve böyle bir şeyin, ücretlendirmenin yani bilgilerin silinmesi ile ilgili bilgilendirmenin doğru olup olmadığını teyit ettikten sonra gerekli olan neyse onu yapacağız tabi ki.

Dolandırıcı: Efendim, dönüşleriniz zaten sizlere yapılır Dilek Hanım. Benim yardımcı olmamı istediğiniz bir konu var mı?

Müşteri: Yok, teşekkür ederim.

Dolandırıcı: Ben teşekkür ediyorum iyi günler diliyorum Dilek Hanım. Hoşçakalın.

------- -------- ---------

Yukarıda yer alan telefon konuşması, Google adına aradığını ve eğer güncelleme yapılmaz ise ilgili firmanın Google üzerindeki kayıtlarının silineceğini anlatan bir dolandırıcılık hikayesidir. Bu kişiler genelde yetkili kurum ya da kuruluş adına aradıklarını ifade ederek sizlerden yasa dışı yollar ile haksız kazanç sağlamaya çalışır. Normalde Google, hiçbir müşterisini bu şekilde arayarak bilgilendirme ya da ödeme konusunda rahatsız etmez. Üstelik telefon konuşması sırasında Google adına arayan kişinin konuşmalarından dahi pek çok şeyi anlamak mümkündür. Telefon konuşması içerisinde yer alan ve bir çağrı merkezi çalışanının konuşma tarzından uzak bu diyaloglar dahi kurum adına aranmadığının en açık göstergesidir.

Diğer yandan şunu bilmenizi isteriz ki; Google gibi büyük bir şirket sadece Türkiye’de değil, hizmet verdiği diğer ülkelerde de müşterilerini arayarak bu şekilde para talebinde bulunmaz. Google gibi şirketlerde reklam çalışmalarından ödeme kanallarına kadar tüm her şey belirli bir plan ve program içerisinde ilerler. Ayrıca çağrı merkezi yetkilileri ödeme ile ilgili müşteriler ile iletişime geçmez ya da Google hesap bilgileriniz ödeme yapmazsanız silinecek gibi bir açıklamada bulunmaz.

Eğer Google reklam hesabınız varsa ve şirketinizin reklamları Google arama motoru üzerinde yayınlanıyorsa alacağınız bu tür telefonlara dikkat etmenizde yarar vardır. Bu tür bir talepte bulunan ve Google adına aradığını söyleyen kişilere itimat etmemeniz istenmedik durumlarda kalmamanız adına önem arz eder. Bu ve buna benzer birçok dolandırıcılık yöntemleri ile pek çok firma ya da işletmenin zarara uğratıldığı düşünülürse her zaman için dikkatli olmakta fayda olduğunu ve sizleri arayan bu tür kişilere hiçbir zaman için inanmamanız gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)