0
Anahtar Kelimenin Site İçerisindeki Kullanımı

Anahtar Kelimenin Site İçerisindeki Kullanımı

Anahtar Kelimenin Site İçerisindeki Kullanımı

Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra SEO çalışmalarında daha fazla verim almak istiyorsanız kaybedecek 1 dakikanız bile yok demektir. Profesyonelce anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olacak birçok rehberden destek almış olabilirsiniz. Bu rehberlerin her bir tanesi size çeşitli yöntemler sunabilmektedir. Nedeni ise anahtar kelime araştırması yapabilmek için takip edebileceğiniz standart bir uygulama bulunmamaktadır. Her rehberin kendisine has avantajları yer almaktadır. Hangi alanda anahtar kelime araştırması gerçekleştirmek istiyorsanız o alanı tercih etmelisiniz. Anahtar kelime araştırmaları genellikle dört farklı kıstas göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

 • Hedefleriniz – trafik, markalaşma, satış

 • Siteniz – sayfa miktarı, içerik kalitesi, otorite durumu
 • Sektörünüz – rekabet durumunuz
 • Bütçeniz – süre sınırınız ve kaynaklarınız

Bunun için her kaba uygun olan bir rehber bulabilmeniz sizi baya zorlayabilir. Anahtar kelime araştırması yapabilmeniz için bu noktada farklı bir yöntem tercih edilmektedir. Bu yazımızda sizinle paylaşmış olduğumuz taktikler iyi bir anahtar kelime araştırma çalışması taslağına sahip olmanızda yardımcı olacaktır.

Özellikle bu anahtar kelime araştırması Google üzerinden almış olduğunuz trafiği üst sıralara çıkarma odaklı olacaktır. Anahtar kelime araştırmasını prosedürüne uygun bir biçimde gerçekleştirdikten sonra sadece bir sene içerisinde bu gün almış olduğunuz trafikten iki kat daha fazla trafiğe sahip olacaksınız.

1. Başlangıcı Çekirdek Anahtar Kelimelerle yapın

Anahtar kelime araştırma çalışmalarının temelini çekirdek anahtar kelimeler oluşturmaktadır. Bu anahtar kelimeler rakip ve niş belirleme konularında size yardımcı olacaktır. Eğer çevrimiçi dünyada tanıtmak istediğiniz hizmetiniz ya da bir ürününüz var ise çekirdek anahtar kelimeler satmakta olduğunuz ürünleri tanımlayacak ve insanlar tarafından sıkça kullanılan kelimelerden meydana gelecektir.

Örnek verecek olursak, Samsung cep telefonu aksesuarları satışı yapan bir çevrimiçi mağaza açmaya karar verdiniz. Google’da arama yapmak için ilk olarak aklınıza gelecek olan anahtar kelimeler muhtemelen şunlar olacaktır:

 • Samsung için aksesuar çeşitleri
 • Samsung cep telefonu aksesuarları
 • Samsun aksesuarları

Her şey göründüğü gibi net diyebiliriz. Bunun yanında eğer bir ortaklık programının yer alacağı bir site kurmak istiyorsanız daha farklı bir yol tercih etmeniz gerekebilir. İlk olarak sürekli aktif olacağınız bir niş belirlemeniz gerekmektedir. Genel anlamda iki farklı yolu kullanmaya yönelik hareket edebilirsiniz.

İlk Olarak Para Kazanma Yaklaşımı

Öncelikle para kazanma metotlarını araştırmanız gerekir. Bir teklif veya bir ürün seçerek başlangıç yapabilirsiniz. Sonrasında ise yapmış olduğunuz seçimle alakalı arama sorgularını düşünmeye geçebilirsiniz.

Örnek verecek olursak, Amazon’un oldukça meşhur olan bir ortaklık sistemi yer almaktadır. Tek yapmanız gereken Amazon sitesini ziyaret etmek, herhangi bir ürünü bulmak ve bulmuş olduğunuz ürünü tanıtmaktır. Başka bir seçenek ise ortaklık programı için Pazar alanı görevini üstlenen internet sitelerinde ürün araması yapmaktır.

Niş Odaklı Yaklaşıma

Çok kapsamlı bir anahtar kelimeyi araştırmaya başlayabilir ve sonrasında ilgi duymuş olduğunuz noktayı bulana kadar önünüze çıkan seçenekleri daraltma yöntemine başvurabilirsiniz.

Örnek verecek olursak, müzik kelimesini Ahrefs’in Keyword Explorer sisteminde aratarak ilk adımı atabilirsiniz. Ahrefs size milyonlarca sonuç sunacaktır. Niş odaklı yaklaşımı yapabilmek için daha kapsamlı ve içinde müzik geçen kelimeleri tercih etmelisiniz.

Bu şekilde bir sıralama yapmanız halinde karşınıza şu şekilde sonuçlar çıkabilir:

 • Ücretsiz müzik oluşturma programları- Müzik yapmaya yarayan programları arayan kullanıcılar buna benzer bir şekilde aramalar gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda bir müzik programı sitesi yaparak var olan bütün yazılımları inceleme yöntemini deneyebilirsiniz.
 • Game Of Thorones müziği- İnsanlar dizilerde, filmlerde ya da televizyon programlarında duymuş oldukları şarkıları genellikle indirmek isterler. Sürekli olarak yeni içerikler üretildiği göz önünde bulundurulursa bu ilgi çekici bir alan olabilme potansiyeline sahip demektir.
 • Müzik sevenler için hediyeler- Birçok sanatçının ya da müzik gurubunun hayranları tarafında satın alınabilecek birçok farklı hediyelik eşyalar yer almaktadır. Bu hediyeler üzerinden bir site kurabilirsiniz.
 • Çocuklar için müzik oyunları – İçinde müzik olan ve aynı zamanda çocukları eğlendirecek oyunlar her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu konuda incelemelerin bulunduğu ve bu kapsamda önerilen bir site kurabilmeniz mümkündür.

2. Anahtar Kelime Fikirleri Oluşturmaya Başlayın

Çekirdek anahtar kelimeleri belirlemek anahtar kelime araştırmaları kapsamında tek başına yeterli olmamaktadır. Bunun yanında buz dağının görünmeyen yüzünü de düşünmeniz gerekir.

Sonraki adımda ise birbirleri ise alakalı olan anahtar kelime fikirlerini bir araya getirmeye çalışmalısınız. Bu şekilde insanların Google’da neler aradıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıralamada Sahip Olduğunuz Anahtar Kelimeleri Bulun

Devamlı olarak aktif olan bir siteye sahipseniz birkaç kelime için Google’da herhangi bir sıralamaya sahip olabilmeniz mümkündür. Hangi anahtar kelimelerinizde sıralamaya sahip olduğunuzu görmek araştırma çalışmalarınız bakımından oldukça önemlidir.

Bu adım için en sağlıklı raporu Google Search Console aracılığı ile elde edebilirsiniz. Performans raporuna bakarak hangi anahtar kelimede hangi durumda olduğunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Google size her bir anahtar kelimenin aranma kapasitesini göstermediği için bu bilgilere farklı araçlardan ulaşabilirsiniz. Eğer bu tip verilere ihtiyaç duyuyorsanız Ahrefs’in Site Explorer aracından faydalanabilirsiniz.

Hem Ahrefs’in Site Explorer hem de Google Search Console aracı size daha kullanışlı olan birçok özellik sunar. Bu özellikleri değerlendirerek sıralama elde etmiş olduğunuz anahtar kelimeleri görüntüleyebilir ve onları detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Rakiplerinizin Sıralama Elde Etmiş Olduğu Anahtar Kelimeleri Bulmaya Çalışın

Faaliyet göstermiş olduğunuz alanda bulunan rakipleriniz sizin elde etmek istediğiniz sıraları çoktan elde etmiş olabilirler. Böyle bir durumda anahtar kelime araştırması yaparak rakiplerinizin sıralamada elde etmiş oldukları anahtar kelimeleri bulma yolunu takip edebilirsiniz.

Eğer rakipleriniz kim olduklarını bilmiyorsanız Google’a çekirdek anahtar kelimeleri yazarak arama yaptırabilirsiniz. Bu kısımda sıralama sahibi olmuş olan siteler sizin potansiyel rakipleriniz demektir. Örnek verecek olursak, “müzik severler için hediyeler” aramasını gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkmış olan ilk sırada yer alan siteyi Ahrefs’te araştırma yoluna başvurabilirsiniz

Bazen sadece bir rakip bile ihtiyaç duymuş olduğunuz anahtar kelimeleri size sunabilir. Eğer daha fazlasına sahip olmak istiyorsanız bu durumda Ahrefs’te bulunan Competing domains raporuna bakarak sizin sahip olduğunuz siteye benzer siteleri bulmaya çalışmalısınız.

Bu yöntemi hayata geçirerek sınırsız sayıda anahtar kelime fikrine sahip olabilirsiniz. Bunun yanında faaliyet göstermiş olduğunuz sektörle alakalı olarak diğer sektörleri araştırmayı da kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Böylelikle ihtiyacınızı sağlayacak birçok farklı anahtar kelime ile karşılaşmayı sağlayabilirsiniz.

 • Özellikle bir sayfa birbirine yakın anlamlar taşıyan birçok anahtar kelime için sıralama elde eder. Bunun için her daim rakiplerinizin en iyi ve en kapsamlı sayfalarına bakmaya çalışın.
 • Rakiplerinizin hedeflemiş olduğu ama sizin hedeflemeyi atladığınız anahtar kelimeler mutlaka olacaktır. Böyle bir durumda büyük bir fırsatı tepmiş olabileceğinizi unutmamanız gerekir.

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanmaya Özen Gösterin

İyi bir rekabet analizinde uygun anahtar kelimeleri içeren bir dosyanın elinizde bulunması gerekmektedir. Ancak, kendi alanınızda zirvede bulunuyorsanız bu yöntem sizin için pek yeterli değildir. Böyle bir durumda rakiplerinizin hedeflemiş olduğu özgün anahtar kelimeleri çıkarmanız gerekmektedir.

Bu araçlar anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz alanlardır. Bu araçlardan yararlanarak her daim daha iyi anahtar kelime önerilerine sahip olabilirsiniz.

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP