0
301,302 Yönlendirme Çeşitleri ve Kullanım Alanları

301,302 Yönlendirme Çeşitleri ve Kullanım Alanları

301, 302 ve Meta Refresh Yönlendirmeleri Ne Anlama Gelir?

Yönlendirme (redirection) herhangi bir URL yapısını farklı bir URL yapısına iletme işlemine denir. Yönlendirmenin 3 farklı çeşidi yer almaktadır. 301,302 ve Meta Reflesh.

Yönlendirme Çeşitleri

301, “Kalıcı olarak talındı” SEO için önerilen bir sistemdir.

302, “Bulundu” veya “Geçici olarak taşındı”

Meta refresh

Yönlendirme ne anlama gelir?

Yönlendirme, arama motorlarını ve kullanıcıları gerçeğinde ulaşmak istedikleri farklı bir URL yapısına göndermenin bir metodudur. Sık kullanılan yönlendirme çeşitlerinin tanımlarını aşağıda bulabilirsiniz.

301 (Kalıcı Olarak Taşındı)

301 tipi yönlendirme sistemleri yönlendirilmiş olan sitenin sıralama gücünün %90-99’unu geçmekte olan kalıcı bir yönlendirme şeklidir. 301, bu şekilde olan yönlendirmelerin HTTP durum kodudur. Pek çok durumda 301 yönlendirmesi bir web sayfası için en ideal yönlendirme şeklidir. Sayfa değerinin taşınacak olan yeni sayfaya 301 yönlendirmesi ile taşınıp taşınmadığını daha detaylı bir şeklide görebilmek için Google’ın eski web spam ekibin başında yer alan Matt Cutts’ın açıklamalarını dinlemenizi öneririz.

302 / Geçici olarak taşındı (HTTP 1.0)  Bulundu (HTTP 1.1)

Google’da çalışan bazı kişiler 301 ve 302’lerşn benzer bir şekilde değerlendirmeye alındığı durumların meydana geldiğini söylüyor ancak kanıtlar bize şunu gösteriyor ki URL yapılarını kalıcı bir vaziyette yönlendirirken kullanılabilecek en güvenilir- tarayıcılar ve arama motorları bakımından -301 tekniğini kullanmak. İnternet HyperText Transfer Protocol (HTTP) ismi verilen bir protokol ile çalışmaktadır. Bu protokol URL’lerin nasıl çalışmaları gerektiğini kontrol eder. Bunun iki ana versiyonu yer almaktadır; 1.0 ve 1.1. İlk versiyonda, 302 (Geçici olarak taşındı) durum koduna işaret etmektedir. 1.1 versiyonunda ise bu durum, “Bulundu” durum kodu ile değiştirilmiştir.

307 (Geçici olarak taşındı) (HTTP 1.1)

307 tipi yönlendirmeler 302 yönlendirmesinin HTTP 1.1 olan yeni versiyonudur. Ana yakalayıcılar olan (crawler) bazı durumlarda buna 302 gibi yaklaşım gösterirler. Neredeyse her durumda 301 yönlendirmesi kullanmak en iyi yöntemdir. Bu durumun tek istisnası, içeriğin gerçek anlamda geçici durumda taşınmış olmasıdır (örnek verecek olursak; site bakımda olduğu zamanlarda) ve sunucu arama motorları aracılığıyla zaten 1.1 olarak tanımlanmış olmasıdır. Arama motorlarının bir sayfayı uyumlu olarak görüp tanımlama yaptıklarını tespit etmek neredeyse imkânsız olduğu için, genel olarak en iyi geçici olarak aktarılan içerikler için 302 yönlendirmesi tercih edilmektedir.  

Meta Refresh

Meta refreshler sunucu seviyesi yerine sayfa seviyesinde meydana getirilmiş olan yeni yönlendirmeleredir. Bunlar genel olarak daha yavaştır ve SEO tekniği bakımında uygun görülmez. Genellikle bu tip yönlendirmelerde beş saniyelik geri sayım kullanılmaktadır ve site ziyaretçilerine “Eğer beş saniye içinde yönlendirme işleminiz yapılmazsa belirtilen linki tıklayın” gibi metin gösterilir. Meta refresh bir miktar sıralama gücü bulundurur fakat sıralama gücü kaybı ve zayıf kullanımı nedeniyle SEO taktiği olarak tavsiye edilmez.

Bir URL yapısını bir diğer URL yapısına yönlendirmek yaygınlaşmış bir uygulamadır. Bu işlemi yaparken SEO değerlerini korumak için en iyi uygulamaları gözlem altına almak oldukça önemlidir.

Bunu yapabilmek için birçok seçenek yer almaktadır, ancak genel olarak 301 tipi yönlendirme hem arama motorları hem de kullanıcılar bakımından daha avantajlı bir yönlendirme olacaktır. 301 kullanmak, arama motoru botlarına ve tarayıcılara sayfaların kalıcı bir biçimde taşındığını gösterir. Bu durumu aramam motorları sadece saya yerinin değişmesi olarak değil, aynı zamanda içerik veya içeriğin güncellenmiş formatının yeni bir URL yapısında bulunabileceği olarak yorumlar.

Arama motorları gerçek olan sayfadan yeni URL’ye herhangi bir linki aşağıda belirttiğimiz gibi taşımaktadır. Bir sayfayı bir URL yapısında diğerine aktarırken arama motorlarının 301’i bulmasının ve sıralamada yer vermesinin biraz uzun süreceğini unutmamanız gerekir. Bu süreçte eğer arama motoru örümcekleri sayfayı düşük aralıklarla ziyaret ediyor ise veya yeni URL yapısı gerektiği gibi çözüme ulaşmıyorsa daha uzun süre alacaktır.

Yönlendirme işlemi için bir diğer seçenekler ise -302 veya Meta refresh gibi –zayıf seçeneklerdir. Bu seçenekler arama motoru değerlerini ve sıralamaları 301 gibi başarılı bir şekilde aktarmaz. Bu alternatiflerin avantaj sağladıkları tek zaman bir webmaster uygulamasının sıralamaları (link juice/ranking) eski sayfadan yeni sayfaya aktarmayı istemediği zamanlardır.

İçeriği aktarmak için bir sitenin alan adı tamamen değişirse veya içerik bir alandan diğerine geçiş yaparsa daha karmaşık bir hal alır. Spammerlerin istismarı veya arama motorlarının şüpheli sonuçları, alan adları arasında yer alan 301 yönlendirmelerinin bazen doğru bir biçimde sayılması ve yakalanması gereğinden daha uzun bir süre alır. 301,302 ve Meta refresh yönlendirmeleriyle alakalı profesyonel yardım almak için İstanbul SEO ajansını deneyebilirsiniz.

Yönlendirme Çeşitleri

Broeser ve arama motorları, sayfanızda bir yönlendirme işlemi yaptığında, bu işlemi yorumlayabilmek için yönlendirme çeşitlerine ihtiyaç duyar.

Yöntem 1: Geçici Yönlendirme

Web sayfanız bakım aşamasında olduğu zaman geçici yönlendirmeler ile sitenizi bakım sayfasına yönlendirebilirsiniz. Bu sayfada bağlantı kurmaya çalışan tarayıcı veya arama motoru botu sunucuya URL sistemine bağlanma talebi iletir. Sunucu bağlantı kurmaya çalışan URL’nin devrede olmadığını ve onun yerine farklı bir URL’nin geçici süreyle kullanılacağı şeklinde yanıt gönderir. Bu işlemde arama motorları ve tarayıcı yeni URL aracılığıyla sayfa açarken eski URL’ye ait olan bilgileri de koruma altına alır.

Yöntem 2: Kalıcı Yönlendirme

Bağlantı ismi değiştirilen veya silinmiş olan eski bağlantı sayfasında (URL) kalıcı yönlendirmeler kullanılmaktadır. Bu işlemde arama motorlarına eski sayfaya ait önbellek bilgileri ve istek gönderen tarayıcı silinecektir.

Yöntem 3: Özel ve Alternatif Yönlendirmeler

Kalıcı ve geçici yönlendirmeler dışında web sitesinin ihtiyacı için farklı yönlendirme biçimleri uygulanmaktadır. Dosya indirme sitelerinde bu tarz yönlendirme durumları ile çok sık karşılaşırsınız. Bu tarz değişik sistemler için alışılmış yönlendirme biçimleri yeterli değildir. Bunun gibi özel durumlar için özel yönlendirmeler ve alternatif yönlendirmeler kullanılmaktadır. HTTP post ve get işlemleri aynı anda yönlendirmede kullanılabilir. Dosya indirme başlatıldığı anda veya belirlenen zaman aralığında sayfanın başka bir sayfaya geçişi sağlanabilir. Yönlendirilen sayfa belirli bir süre kullanıcının ekranında kalırken, istek gerçekleştirildikten sonra belirlenen URL adresine gidecektir.

Yöntem 4: Alternatif ve Özel Yönlendirmeler

Kalıcı olan yönlendirmeler HTTP protokolleri istek yanıt kodlarının içinde 301 ve 308 olarak geçmektedir. 301 yönlendirme sistemi (301 Moved Permanently – 301 Kalıcı olarak taşındı) HTTP yanıt durum kodlarının içinde en önemli olan kodlardır. URL bağlantıları üzerinde yapmış olduğunuz kalıcı değişiklikleri kesinlikle 301 yönlendirmeleri ile farklı bir sayfaya yönlendirme işlemi yapmanız gerekir. Kalite, güven ve arama motoru sıralamalarınızın daha üst seviyelerde olabilmesi için bu yönlendirmelere çok dikkat etmeniz gerekmektedir. 301 yönlendirmeleri arama motorlarına ve tarayıcılara kalıcı bir biçimde taşındı cevabı verdikleri zaman, arama motorları ve tarayıcılarla ilgili URL bağlantısının önbelleği silinecektir. Bu durum bakım metodları için pek uygun değildir. 

Google çalışanlarının bazıları geçici yönlendirmelerin kalıcı yönlendirmeler ile aynı etkiye sahip olduklarını belirtmişlerdi. Bu konu hakkında web sitesi sahiplerinin yapmış oldukları bağımsız testlerde kalıcı yönlendirmelerde daha iyi sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir.

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP