0
301, 302 Yönlendirme Örnekleri

301, 302 Yönlendirme Örnekleri

301 - 302 Yönlendirmeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

301 ve 302 yönlendirmeleri meydana gelen durumların gerekliliği anlamında farklı amaçlar dâhilinde kullanılmaktadır.

301 Yönlendirmesi Ne Anlama Gelir?

301 yönlendirmesi yani, “Redirect Permanet” olarak da tabir edilen kalıcı anlamını taşıyan bir yönlendirme tekniğidir. Web sayfasına ait olan bütün içerikleri değiştirmeye veya farklı projelere geçiş yapmasını sağlarken 301 yönlendirilmesini kullanmanız gerekir.

Örnek verecek olursak; size ait olan bir web sayfasının içeriğini ve linklerini değiştirmek başta Google olmak kaydı ile hiç bir arama motoru tarafından iyi karşılanmaz. Hazırlamış olduğunuz web sayfası, daha önce arama motorları tarafından indekslenmemişse ve başka web sayfalarından link almış olan sayfalarınıza ait olan URL değerlerini değiştirmeye uğraşırsanız, doğal olarak web kullanıcıları belirtilen sayfaya ulaşamayacaktır. Eski web sitenize ait olan sayfaların adreslerini yeni projenizde kalıcı bir şekilde 301 yönlendirmesini kullanarak yönlendirseniz, en az kayıpla sitenizi ziyaret eden ziyaretçileri bu yöntemi kullanarak yönlendirmiş olursunuz.

301 Yönlendirmesi Ne Şekilde Yapılır?

301 yönlendirmesi işlemini yapmak oldukça basit bir yöntemdir. Linux tabanlı işletim sistemlerinde bulunan. htaccess dosyasının içinde gerçekleştirilmesi gereken ufak tefek değişikliklerle yönlendirme yapmak istediğiniz URL’leri istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. .htaccess dosyasında değişiklikler meydana getirirken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

302 Yönlendirmesi Ne Anlama Gelir?

302 yönlendirmesi, “302 Moved Temproraily” olarak tabir edilen geçici olarak taşındı anlamını taşıyan geçici bir yönlendirme sistemidir.

302 yönlendirmesi, Google gibi arama motorlarını ve web kullanıcılarını daha önce kullanılmakta olan URL’de başka bir URL’ye yönlendirme işleminin adıdır. Geçici olarak kullanılamayacak durumda olan içerikler arama motorlarının ilgisini kaybetmemeleri için farklı bir URL aracılığı ile kullanıcıların hizmetine sunulur.

Örnek verecek olursak; web sayfamızı bakıma aldığımızı ve tam anlamıyla yenileme yaptığımızı düşünelim. Bu işlem esnasında yenileme işlemi sona erdikten sonra web sayfanız yeniden kullanıma açılacaktır. Web sayfanızın daha önce aktif olan ziyaretçilerini geçici olarak başka bir sayfaya yönlendirerek ziyaretçilerin siteden gitmesi engellenir ve bunun yanında da arama motorları web sitesinin indekslerini korumuş olur.

302 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Ana dizinde bulunan veya oluşturmuş olduğunuz. htaccess dosyasına yönlendirme yapılmak istenen linkin eklenmesi gerekir.

Herhangi bir sayfayı yönlendirmek için;

Redirect /sayfa-adi.html http://www.domain.com/gecici-sayfa-adi.html

PHP ise web sayfasının () header fonksiyonun içine bir kod ilave ederseniz yönlendirme işlemini yapmış olursunuz.

301 ve 302 Yönlendirmesi Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

  • 301 yönlendirmeleri kalıcı olan yönlendirmelerdir. 302 yönlendirmeleri ise geçici durumda olan yönlendirmelerdir.
  • 301 yönlendirmelerine web sitesi tam olarak yeni bir projeye aktarılırken, 302 yönlendirmelerinde yenileme veya bakım çalışmaları tamamlandığı zaman eski web sitesine yeniden dönüş yapılır.
  • 301 yönlendirmeleri kalıcı olduğu için site veya linklerin SEO değerlerinin hepsine yakın olanların korunması sağlanmaktadır. 302 yönlendirmelerinde ise geçici yönlendirme yapıldığı için linki ziyaret edenler veya siteyi ziyaret edenler 404 error sayfalarıyla karşılaşmazlar ve bu nedenle de sayfanın arama motorlarındaki değeri düşmez. Google botları 302 yönlendirmesi süresi boyunca bu linkleri taramazlar.

Yönlendirme Rehberi (301, 302) ve Arama Motorları Hakkında

Web sayfalarında yönlendirme çeşitleri arasındaki farkları algılayabilmek, yapı değişiklikleri sırasında karar vermemize yardımcı olmaktadır. Bunun yanında bir web sayfasında daha önce kurgulana yönlendirme yapısında hata meydana gelip gelmediğini de anlayabilir duruma gelebilirsiniz. Arama motorları, bir sitenin diğer bir siteye hangi durum koduyla yönlendirildiğine göz atarak işlemleri devreye alır.

A: Yönlendirilen, Kaynak / URL

B: Yönelen, Yeni / URL

Genellikle bu iki sayfa arasında yönlendirme kurguları yapılmaktadır. A ve B arasında yer alan kurdu, işleme sokulduktan sonra sayfaya giriş yapan kullanıcı A sayfasını görüntülemeden B sayfasına erişim sağlamış olur. Oldukça basit olan bu işlem için birden çok yönlendirme çeşidi vardır. Her birinin anlamlarına baktığımız zaman her şey daha anlaşılır olacak.

Yönlendirmeler iki ana başlık içerisinde ayrılır:

  • İstemci kaynaklı yönlendirmeler
  • Sunucu kaynaklı yönlendirmeler
  • 301 Permanent (Kalıcı) Yönlendirme: Bu yönlendirme çeşidi, A sayfasının B sayfasına yönlendirilmesi sonucunda her dosyanın değişikliğe uğramayacağını sunucuya bildirir. İleride yalnızca B sayfasının yer alacağını, A sayfasını artık olmayacağına işaret etmektedir. Arama motorları bu yönlendirme koduna istinaden A sayfasının sahip olduğu tüm değerini B sayfasına transfer eder. Migration (domain taşıma), URL yapı değişiklikleri ve HTTPS’e geçiş sürecinde en kullanışlı ve tavsiye edilen yönlendirme çeşididir.
  • 302 Temporary (Geçici) Yönlendirme: Bu yönlendirme çeşidi ile arama motorlarına uygulanmış olan yönlendirmenin geçici olduğu işaret edilmektedir. A sayfasının içine kimin eriştiği, ziyaretçinin konumu ve aygıtına göre yönlendirme farklılık gösterebilir. 302 yönlendirmesi kesinlikle önbelleklenemez. Arama motorları A sayfasının tüm sinyal gücünü saklamaya ve indekslemeye devam edebilir. Bir süre sonra yönlendirmenin farklılık göstereceğinin farkındadır. 302, root URL’den en alt seviye URL’ye kullanıcı alanlarına göre yönlendirmek için gayet uygundur. Kısa zamanlı kampanyalar ( Örnek verecek olursak; www.example.com adresinden kısa bir süreliğine açık kalacak, www.example.com/indirim-kampanyasi adresine yapılacak olan yönlendirme), A/B testi ve site üzerinde yer alan canlı testler için kullanılabilirler.
  • 302 yönlendirmelerinin PageRank değerlerinin aktarılması konusunda etkili olup olmadığı hakkındaki tartışmalar, Temmuz 2016 yılında yapılmış olan açıklama ile son bulmuştur.

301, 302 Ve Canonical Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tarih tekerrür eder diye bir deyim vardır. 301,302 ve rel=canonical tartışmaları da yanı buna benzer bir şekilde yaklaşık 3 ayda bir kendisini tekrar etmektedir. Aslına bakacak olursanız odaklanmamız gereken nokta, insanların ve botların deneyimlerinden birbirinden farklı olmasıdır. Çözümleriniz ve seçimlerinizi bu detayı göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Nedeni ise, Google’da duruma göre davranış sergilemektedir. Ne anlatmak istediğine birazdan değineceğiz.

SEO uzmanları, yukarıda bahsettiğimiz tartışmaların her 3 ayda bir tekrar edildiği yönünde fikir birliği içerisindedir. Hatta bu, hemen hemen SEO tarihinin tamamına yayılabilir.

“301, 302 veya canonical aynı şeyi belirtmiyor mu?”

Bu sorunun cevabını hemen vermek gerekirse; Hayır! Aynı şeyi belirtmiyorlar! Geçtiğimiz günlerde Google şirketinden Jhon Mueller yeniden yönlendirmeyle alakalı (redirection) bazı açıklamalara yer verdi ve bu tartışma yeniden alevlenmeye başladı. Karşı taraf ise 302 yönlendirmelerinin PageRank’ten geçmediği yönünde iddialar ortaya attı. Jhon Mueller’in cevabına bakacak olursak;

 “Hayır! Bu bir mitten ibarettir. 302 yönlendirmesinin PageRank’ten geçmediği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.” Dolayısıyla, SEO uzmanları da, 301 ve 302 arasında herhangi bir fark olmadığı kanaatine varmışlardır.

301 Ve 302 Ne Anlama Gelmektedir?

Dilerseniz ilk olarak, 301 ve 302 yönlendirmeleri için klasik tanımlamalar ile başlayalım. 301 yönlendirmesi, en basit tabirler kalıcı olan bir yönlendirme türüdür. Diyelim ki, web sayfanızı yeni bir domain adresine transfer ettiniz. Bu şekilde yapılan eylemlerde, yapmış olduğunuz yönlendirmeler doğal olarak kalıcı vaziyette olacaktır.

Bu noktada 302’nin ne farkı olduğunu anlamak gerekiyor ki PageRank koruma altına alınabilsin. 302 yönlendirmesini birkaç günlük bir pazarlama kampanyası olarak düşünebilirsiniz. Örnek verecek olursak; önemli bir kampanya başlattınız ve kullanıcılar ana sayfanıza geldiği zaman sadece birkaç gün için kampanya sayfasına gitmelerini istiyorsunuz. Yapılan bu yönlendirme 301 yönlendirmesi anlamını taşımaktadır.

 

YAZAR HAKKINDAYORUMLAR (0)
YORUM YAP